FACEBOOK A STÁT: ZÁPAS VZNIKLÝ V PODSVĚTÍ (1)

Henningsen Patrick

Henningsen Patrick

autor

21.03.2018 Společnost

Pokud se nám za posledních dvanáct měsíců něco ukázalo, je to probíhající soustředěná snaha sil u moci, které jsou rozhodnuty ovlivnit způsob našeho myšlení. Jedním z významných nástrojů svobody slova a vyjádření jsou v posledním desetiletí  platformy sociálních médií jako je Facebook, Twitter a Instagram. Nicméně, postupně se technologické firmy a vlády tajně dohodly na omezování svobody slova a identifikování uživatelů, zatímco samy rozšiřují svoji vlastní dominanci na těchto platformách.  Ale ve své snaze získat technokratickou převahu riskují techničtí giganti, že si znepřátelí uživatelskou základnu, která jim pomohla vybudovat jejich obrovské sociální sítě a díky níž mají tyto společnosti obrovskou tržní cenu.

Coby průmyslová odnož jsou sociální média spíše tajuplná, když to porovnáme s jinými, hmatatelnými byznysy „z cihel a cementu“.  Zatímco výrobce automobilů může přímo vidět zvýšení svých akcií poté, co udělá velkou reklamní kampaň o nějakém novém modelu, který přijde do prodeje teď zjara, internetovým gigantům stačí pouze zveřejnit nějaké záhadné oznámení o tom, že vylepší podobu svého vyhledávače anebo změní přihlašovací proceduru a to zcela neuvěřitelným způsobem vyvolá na trhu velké otřesy.

Pssst-to není cenzura, to je svobodné ticho!

To se stalo v závěru roku 2017, kdy Facebook oznámil, že změní svůj systém aktualizací a bude se teď zaměřovat na „zlepšování individuální relevantnosti“ uživatelských příspěvku, že bude „lépe identifikovat a řadit autentický obsah“ preferováním obsahu, zveřejněného přáteli či rodinou před příspěvky samotných stránek či sponzorovaných příspěvků. Toto oznámení spustilo kyberotřesy od Palo AltoKalifornii až po Wall StreetInvestoři panikařili při představě, že jejich reklamy nebudou mít přednost před selfíčkami a fotkami koček, což dostalo hlavní příjmy Facebooku do stavu ohrožení. Šéf Facebooku - Mark Zuckerberg  osobně pocítil bolest svého rozhodnutí, když během dvou hodin od uzavření trhu ztratil Facebook hodnotu o 3,7 miliardy - z 54,4 na 50,6 miliardy – (ale přesto je podle magazínu Forbes1  pátým nejbohatším mužem na světě).

A to vše kvůli změně algoritmu řazení zpráv? Důležitější otázka je, proč udělal Facebook změny, o nichž věděl, že zneklidní investory a dramaticky sníží jeho tržní hodnotu? Proč by společnost vědomě dopustila značnou ztrátu své hodnoty? Jak se ukazuje, tento zdánlivě sebevražedný krok Facebooku byl zoufalým opatřením pro přežití. Jejich stránka pociťovala v posledních 12-ti měsících odliv uživatelů v celkových číslech zhruba o 20%.2  A co je důležitější, jeho „organický dosah“ byl od roku 2013 na setrvalém sestupu. Jinými slovy, neroste a ve světě rychlých peněz pokud společnost neroste, investoři se vytratí a hledají jiné, výnosnější spekulativní prostředky.

Je mnoho důvodů, proč je Facebook v úpadku. Zajímavou skutečností je, že jeho platforma není „cool“ pro novou nastupující generaci, protože mládež se ráda zdržuje na jiných virtuálních pastvinách, jako jsou Snapchat, Telegram a Instagram. Mnoho děcek se vůbec odvrátilo od Zuckerbergovy digitální platformy a samy o sobě říkají: „Facebook  - nikdy“.3 Jak Facebook pokračuje v zapojení se do mnoha vysoce neetických systémových a zautomatizovaných praktik, bylo odhaleno mnoho dalších zásadních pochybení, z nichž jsou miliony původně loajálních uživatelů zhrozeny. Zaprvé, je tu otázka omezování obsahu anebo zneviditelní příspěvků pro jiné uživatele.

Na mé vlastní FB fanouškovské stránce "21st Century Wire" máme cca. 33 000 “lajků”.  Ovšem kvůli podrazácké omezující politice Facebooku vidí všechny naše příspěvky méně než 5% našeho publika. Pokud chci, aby náš obsah vidělo víc sledovatelů, musím zaplatit Marku Zuckerbergovi 10,15 či 20 USD za článek a až pak on na oplátku (ale jenom pokud se chováme slušně a náš obsah není „urážlivý“), zpřístupní viditelnost našich příspěvků pro dalších 5% či 10% našich fanoušků. Většina vydavatelů nemá moc jiných možností, protože většina jejich čtenářů sídlí na Facebooku. Je neuvěřitelné pomyslet na to, že jsme léta tvrdě pracovali, abychom si vybudovali posluchačskou základnu a pak Facebook naúčtuje výpalné, což lidem znemožní používat fanouškovskou základnu bez placení přemrštěných vyděračských poplatků. Jistě, není to fér, ale o tom úžasný nový svět Silicon Valley je: budou vám účtovat i kyslík.

Jsou zde také základní témata svobody slova, což je něco, s čím Facebook v posledních letech docela bojoval. Jasně, že operativci  ze Silicon Valley nemají skutečný zájem na tom, chránit něco jako je první článek Ústavy, jak je zřejmé ze všeho, co v současné době dělají, když to na svých platformách odsouvají na okraj zájmu. To může být impuls k tomu, že v poslední době odcházejí uživatelé na alternativní sociální sítě - na platformy jako  Steemit, Minds, VK a GAB, protože lidé prchají před novou cenzurní politikou, o níž je nám říkáno, že byla zavedena, aby „bojovala proti nenávistným vyjádřením“ a také proti „šíření falešných zpráv“.

Zatímco existují skutečné případy nenávistných vyjádření a vyhrožování násilím, s čímž je třeba bojovat, drakoniánské estébácké chování technologických společností, zejména pokud je to prováděno naslepo, strojovými „hlídači“ a či zařízeními s umělou inteligencí a ne lidmi, bude mít nakonec negativní vliv na jejich uživatelskou základnu. Jinými slovy, na nejaktivnější a nejvíc vyprofilované šiřitele obsahu. V nejhorších případech Facebook jednoduše uvalí na účet uživatele automatický zákaz, či dokonce účet zcela zruší – to vše se stalo prominentním mezinárodním alternativním mediálním hlasům jako je Vanessa Beeley, Eva Bartlett, Marwa Osman, Jay Dyer and Syrian Girl.

-pokračování-

Další díly