BILL GATES PĚSTUJE SVÉ GLOBÁLNÍ IMPÉRIUM, ROZVÍJÍ BIOPIRÁTSTVÍ VE VELKÉM MĚŘÍTKU

Agrikultura je kulturou země. Respektování krajiny a péče o půdu udržuje společnost živou po tisíce let. Rozmanitost zemědělských systémů se vyvinula v různých ekologických klimatech a napříč různými biomy – od horských oblastí až po ty pobřežní, od pouští po deštné pralesy. Potravinové a zemědělské systémy se rozvíjely v závislosti na krajině v její rozmanitosti, udržitelnosti a svobodě. Rozmanitost a decentralizace živých systémů je základem svobody v přírodě i v kultuře, v našich osivových a zemědělských systémech, a také v naší potravě a soustavě poznatků.

Příroda nezná žádné monokultury. V jejích kulturách neexistuje žádná homogenita a uniformita. Takové bylo zemědělství, které jsme zdědili, než se rozmohla industrializace. Rozmanitost, samoorganizace a svoboda. Rozmanitost znamená udržitelnost. Domorodé komunity během věků vyvinuly ty nejgeniálnější zemědělské systémy. Podívejte se na následující příklady. Před 60 000 lety pěstovali australští Aboriginci rýži a ječmen, pouštní rozinky, divoká rajčata, sladké brambory, Cooperův jetel, travní semena, kapradiny nardoo, můry bogong i semena borovice buny, tzv. bunya nuts, a vytvořili „největší statek či zahradu na Zemi. Rozliční domorodí obyvatelé Amazonky byli zahradníky a agrolesníky, kteří pěstovali plodiny mezi stromy. Jennifer Watlingová, archeoložka z brazilské univerzity v São Paulu, našla důkazy o milionech obyvatel Amazonie, kteří pečlivě obhospodařovali půdu a starali se o biologickou rozmanitost, čímž obohacovali krajinu i sebe.

V Andách před 5 000–9 000 lety domorodé kultury pěstovaly arašídy, bavlnu a tykve. Andští rolníci z Peru a Bolívie vyšlechtili více než 4 000 odrůd brambor pěstovaných spolu s kukuřicí, quinoou, tykvemi či fazolemi. Aztékové v roce 1265 n. l. vytvořili plovoucí zahrady v jezerech Chalco a Xochimilco, které obklopovaly Tenochtitlán, hlavní město aztécké říše. Potravinové a zemědělské systémy se rozvíjely v závislosti na krajině v její rozmanitosti, udržitelnosti a svo

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 900 hodinám videa a 12.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.