ČESKÝ ŘÍZEK V OHROŽENÍ (1)

Čáp Josef

Čáp Josef

autor

16.09.2017 Zdraví

Říká se, že jídlo a pití spojuje - lidi, národy i generace. Bohužel dnešní doba už není tomuto lidovému rčení příliš nakloněna. Možná to vyzní jako fráze, protože na kvalitních potravinách závisí nejen osud našeho národa, ale dost možná i budoucnost celého světa. 

Jde o to, že v našich genech se promítá cosi, jako je paměť předků, přičemž do těchto vzpomínek z minulých životů patří chuťový smysl, který nám nevědomě připomíná čím ve skutečnosti jsme! Zbytečně se neříká, že jídlo připravené s láskou chutná lépe, i když lepší není. Kvalita a produkce potravin je rovněž spjata s půdou živitelkou. Čím je kvalitnější půda, tím jsou výnosnější sklizně! Jinak řečeno, složení půdy nám v podobě elementárních látek a prvků koluje v krvi. Z tohoto důvodu nás může nejzdravěji nasytit rodná země z níž jsme všichni vzešli, a to je klíč k tajemství dlouhověkosti a života bez nemocí! 

 

Za peníze koupíš dům, ale nekoupíš domov

Rostliny, tedy i ty zemědělské čerpají půdní živiny, čímž se ze země anorganické látky s pomocí buněčné fúze transformují do organické podoby. Jakmile pojídáme rostlinné plody nebo z nich vyrobené potraviny, vstupují nám tyto přetvořené půdní živiny do krevního řečiště. Takže díky tomuto přírodnímu procesu dostává náš organismus z potravy veškeré potřebné minerální a stopové prvky, což jsou důležité látky bez nichž bychom zdravotně strádali. Minerální látky jsou nezbytnou složkou při růstu a metabolismu, podílejí se na vedení nervových vzruchů. Z důvodu toho, že si je tělo nedokáže samo vytvořit, musí je přijímat z vody a potravin. Mezi tři nejvýznamnější minerály patří:

VÁPNÍK (podílí se na správných svalových a nervových funkcích, reguluje srdeční rytmus a je také nezbytný pro aktivaci některých enzymů i pro správnou srážlivost krve).

HOŘČÍK (reguluje srdeční rytmus a svalové kontrakce, chrání nervy a pomáhá tělu využívat vitaminy C, E a přeměňuje glukózu na energii. Je nepostradatelný pro metabolismus enzymů. Hraje významnou roli v procesu srážení krve, vzniku estrogenů, v činnosti žaludku, střev a močového měchýře).

SELEN (je součástí enzymů, který společně s vitamínem E významně chrání lidské tělo před volnými radikály. Proto ho řadíme mezi významné antioxidanty).

 

Rostliny jsou minerály taktéž vyživované, neboť kořenovým systémem absorbují z půdy výše uvedené prvky, a to do svých buněčných struktur, což jsou listy a plody. Z tohoto úhlu pohledu je zemědělská půda jakýmsi mateřským mlékem, v němž jsou veškeré elementární stopy obsažené.

O mateřském mléku se hovoří jako o zdroji prospěšných látek pro růst organismu. Dnes je už jednoznačně prokázané, že děti kojené mateřským mlékem, vykazují daleko větší imunitní odolnost vůči virům a bakteriím či různým nemocem, nežli krmení novorozenci umělým mlékem z lahve. Z matčina těla se do mléka dostávají protilátky, které dítě chrání například před ušními infekcemi, průjmy, či infekcemi dýchacích cest.

Kdyby však dítě bylo odkojené nevlastní matkou, čili cizím mateřským mlékem, i když to nelze doložit, lze předpokládat, že účinnost takového mléka bude výrazně nižší. Koneckonců, kdo z nás by chtěl, aby byl odkojen nevlastní matkou, že? Pokud jde o půdu, tak v tomto ohledu lze s mateřským mlékem spatřit určitou podobnost. Co tím chci přesně říct? Jakmile se budeme převážně stravovat potravou, která nepochází z rodné půdy, připravíme se o ideální poměr zmiňovaných minerálních látek a živin, jež nás ochraňují před nemocemi a energetickou vyčerpaností ústrojí lidského těla.

S tímto vším uvedeným nepochybně souvisí nárůst takzvaných civilizačních chorob, jimž musíme všichni čelit. V podstatě jde o to, že za zvýšenou nemocností nejen u české populace, stojí dovážené (neregionální) potraviny, kterých je v obchodech víc, než je zdrávo! Je pravdou, že neregionální potraviny, nepoškozují pouze místní obyvatelstvo, ale i migrující národy prchající k nám do Evropy. Těmto skupinám se taktéž nedostává jejich domovská strava, což jsou zmiňované minerály a živiny v optimálním poměru, jež se podle různých kontinentů a lokálních oblastí od sebe poměrně dost liší.

Naše plodiny a zpracované potraviny z minerální perspektivy a správného poměru živin, a to zejména pro emigranty z neevropského prostoru, jsou podle této teorie pro jakéhokoliv přesídlence zcela nevhodné! Navíc z dlouhodobého hlediska, pokud tuto hypotézu nezamítneme, může naše strava všem příchozím neevropským uprchlíkům, zdravotně ublížit. Myslím si, že tahle skutečnost může objasnit související příčinu s poruchou psychiky u agresivních (sebevražedných) pomatených běženců. V tomto případě bude platit: „Každému co jeho jest, co mu patří.“

 

Jsou obavy na místě?

Český prezident (Miloš Zeman) si rovněž všiml nebezpečí, které kromě jiného taktéž souvisí se zdražováním másla. Vzhledem k tomu, že Evropská unie se z neznámého důvodu rozhodla dotační politikou omezovat výrobu mléka, nelze vůbec očekávat, že se zdražování tradičních potravin zastaví, nejspíš bude tomu naopak! Ještě bych rád v této souvislosti podotkl, že vánoční cukroví bude letos stát více, protože podražily některé suroviny, které jsou při jeho výrobě nezbytné.

Bohužel, nezůstalo jen u mléka a mléčných výrobků! Kupříkladu takzvané superpotraviny, kam lze zařadit i slepičí vejce, musí rovněž vzdorovat nepříznivé cenové politice, která omezuje jejich nabídku a prodej, bez ohledu na to, že vajíčka můžeme považovat za standardní součást tradičního jídelníčku. Jestliže spotřebu vajec nesníží vysoké prodejní ceny, tak se na jejich obchodním propadu podepíší různé skandály, jako například kauza s nebezpečným fipronilem.

Jen tak ve stručnosti. Namátkové laboratorní testy odhalily v Německu, Belgii a Nizozemsku, „toxická“ vejce, která byla kontaminovaná fipronilem, což je chemický prostředek určený k hubení blech, vší a klíšťat. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje tento preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí. Díky tomuto skandálu budou vajíčka v obchodních sítích i nadále drahá, jelikož jich bude na trhu nedostatek, proto se může přihodit, že jejich cena paradoxně vzroste a bude dohánět cenový vzestup předraženého másla.

Aby toho nebylo málo, tak lze na evropském jednotném trhu očekávat další obdobné excesy. Tak třeba vepřové maso muže postihnout něco podobného, což by byla další podpásovka pro naši národní kuchyni. Tento druh masa patří neodmyslitelně do českého jídelníčku, o tom snad není pochyb! Proč bychom se tedy měli domnívat, že cena vepřového masa zanedlouho podraží natolik, že nebude pro běžného českého spotřebitele finančně dostupné? Stačí, když budete sledovat vývoj, jež se týká domácího chovu prasat. Domácí zemědělci bijí na poplach, zejména proto, že musí likvidovat chovy prasat, přičemž Česko už produkuje jen polovinu z vepřového, které se u nás ročně spořádá. Co je toho příčinou?

Evidentně se českým zemědělcům nevyplácí chovat prasata, především kvůli dovozům levného vepřového ze zahraničí. Více dotovanému vepřovému masu z Dánska, Německa či Španělska, vskutku nemůže chudý český zemědělec konkurovat. To by si měli tuzemští spotřebitelé uvědomit, poněvadž až úplně zanikne domácí chov a budeme naprosto závislí na importech, potom dojde k jeho neúnosnému zdražení!

-pokračování-

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.

Další díly