Vodnář   22.1.2018   Slavomír

TAJEMSTVÍ ĎATLOVA PRŮSMYKU (2)

12.02.16   Ivan Sobolev
Ivan Sobolev

Na nalezených tělech i vedle nich byly kalhoty a svetry zbývajících u ohně Krivoněščenka a Dorošenka. Všechny oděvy měly rovné stopy řezů, jako by byly snímány z mrtvol - živí se zřejmě snažili zahřát věcmi zemřelých kamarádů. Mrtví Thibault-Brignoles a Zolotarev byli oblečeni dobře, Dobinina hůř - její bunda z umělé kožešiny a čepice se objevily na Zolotarevovi a vyzutá noha byla zavinutá do vlněných kalhot Krivoniščenka. Vedle ležel nůž Krivoniščenka, kterým, zdá se, ořezali u ohně mladé jedle na podložení. Dvoje hodinky na ruce Thibault-Brignoles se zastavily v téměř stejnou dobu - jedny ukazovaly 8:14, druhé 8:39...


Provedeným forenzním šetřením bylo zjištěno, že Ďatlov, Dorošenko, Krivoniščenko a Kolmogorová zemřeli kvůli nízké teplotě - na jejich tělech nebylo nalezeno žádné poškození s výjimkou drobných škrábanců a oděrek. Slobodin měl prasklinu lebky, odborníci však zjistili, že i on zemřel na podchlazení.

Poslední snímek, večer 1. února 1959

Vyhledání ostatních trvalo ještě další dva měsíce. Až 4. května byla 75 m od ohniště pod čtyřmetrovou vrstvou sněhu nalezena těla Ljudy Dubininové, Saši Zolotareva, Nikolaje Thibault-Brignoles a Saši Kolevatova. Na těle posledního z nich také nebyla nalezena žádná poškození. Ostatní však byli těžce zraněni. U Dubinové se jednalo o symetrické zlomeniny několika žeber a smrt nastala z rozsáhlého krvácení do srdce. Zolotov měl zlámaná žebra na pravé části hrudníku a klíční kosti. Thibault-Brignoles měl rozsáhlé krvácení do oblasti pravého spánku a vmáčknutou lebeční kost.

Na nalezených tělech i vedle nich byly kalhoty a svetry zbývajících u ohně Krivoněščenka a Dorošenka. Všechny oděvy měly rovné stopy řezů, jako by byly snímány z mrtvol - živí se zřejmě snažili zahřát věcmi zemřelých kamarádů. Mrtví Thibault-Brignoles a Zolotarev byli oblečeni dobře, Dobinina hůř - její bunda z umělé kožešiny a čepice se objevily na Zolotarevovi a vyzutá noha byla zavinutá do vlněných kalhot Krivoniščenka. Vedle ležel nůž Krivoniščenka, kterým, zdá se, ořezali u ohně mladé jedle na podložení. Dvoje hodinky na ruce Thibault-Brignoles se zastavily v téměř stejnou dobu - jedny ukazovaly 8:14, druhé 8:39...

Vlevo nahoře: stan postavený 1. února;
vpravo nahoře: stan 2. února zcela zasypaný sněhem stopy na sněhu;
vlevo dole: stan ve chvíli objevení 26. února, zbytky stop ve sněhu;
vpravo dole: stan po vykopání

Verze Mansů

Zvěsti o násilné smrti turistů se šířily po celém Sverdlovsku hned po prvních nálezech v průsmyku. Podezření o spojitosti mezi koncem Ďatlovovy skupiny a místním mansijským obyvatelstvem se vplížilo i do vyšetřovatelských orgánů, ba co víc, byla to hned jedna z prvních verzí. Podle ní turisté prošli místy, která jsou Mansy pokládána za posvátná, a tak si to pohané se "znesvěťovateli" brutálně vyřídili. O něco později se mluvilo dokonce o tom, že použili hypnózu a psychotronní metody působení.

Co k tomu říci? Místa, kde ďatlovci zahynuli, jsou skutečně upomínána v mansijském folklóru. V knize A. K. Matvjejeva "Vrcholy Kamenného pásu" se k názvům hor Uralu uvádí následující: "Cholat-Sjachyl", (hora 1097), je na rozvodném hřebeni mezi povodími Lozvy a přítoku Auspin, 15 km jihojihovýchodně od Otortenu. Mansijiské "Cholat" znamená "mrtvý", to znamená Cholat-Sjachyl je hora mrtvých. Existuje legenda, že na této hoře kdysi zahynulo devět Mansů. Někdy dodávají, že se to stalo v době světové potopy. Podle jiné verze prý horká voda zatopila celé okolí kromě vrcholu této hory, kde zůstalo místo postačující jen k tomu, aby si tu lehl člověk. Ale Mansa, který zde našel útočiště, přesto zemřel. Odtud tedy pochází název hory..."

Nicméně nehledě na to, ani hora Otorten, ani Cholat-Sjachyl nejsou u Mansů posvátné. V závěrech soudních znalců bylo uvedeno, že traumatická zranění mozku Thibault-Brignolesa a Slobodina nemohla být způsobena kamenem nebo jinou zbraní, protože v tom případě by byly nevyhnutelně poškozeny vnější tkáně. Vyšetřovatelé, kteří vyslechli mnoho místních lovců a prostudovali okolnosti události, nakonec došli k následujícímu závěru:

"...Vyšetřováním nebyla zjištěna 1. a 2. února 1959 v místě hory 1097 přítomnost jiných lidí kromě skupiny turistů Ďatlova. Také bylo zjištěno, že obyvatelstvo národnosti Mansů, žijící 80 - 100 km od tohoto místa, se k Rusům chová přátelsky, poskytuje turistům noclehy a další pomoc. Místo, kde skupina zahynula, je v zimě pokládáno za nevhodné k lovu a chovu jelenů."

A co duchové? V kruzích zájemců o okultizmus a magii má mansijská verze trochu jiný výklad - ďatlovci prý přišli na začarované místo a stali se obětí nějakých tajemných entit. Komentáře zde jsou myslím zbytečné. Zhruba na stejné úrovni pravděpodobnosti je i verze o účasti na smrti turistů "potomků starých Árijců" nebo takzvaných "skřítků Arktidy" - mýtického severního národa žijícího v podzemních jeskyních. Mimochodem právě ta se rozebírá v románu Sergeje Alexejeva "Poklady Valkýrie: stojící u slunce", románu svým způsobem vzrušujícího a zajímavého, ale přesto fantastického...

Je tu však jedna okolnost vypadající docela zajímavě. V mansijském jazyce název Otorten doslova znamená "nechoď tam". Protože folklór a toponyma severních národů jsou tvořeny na principu "co vidím, o tom zpívám", sám o sobě vyvolává otázku - je to náhoda?

-pokračování-


(c)2016 Ivan Sobolev
(c)2016 Translation pro Matrix-2001.cz: Vlabi

oblíbenost článku   hlasování   nejhorší 1 slabý 2 slabý 3 podprůměrný 4 průměrný 5 průměrný 6 nadprůměrný 7 velmi dobrý 8 velmi dobrý 9 nejlepší 10 9.5 (10 hodnocení) zobrazeno: 4837x (dnes: 1x)

Článek je součástí seriálu "TAJEMSTVÍ ĎATLOVOVA PRŮSMYKU"
exkluzivně pro čtenáře magazínu Matrix 2001
přednášky, kurzy a školení Jaroslava Chvátala

Kalendář akcí

Leden
2018
Po Út St Čt So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

přednášky
kurzy a semináře
letní týdenní semináře
speciální akce
více akcí v jeden den

přijímané platební karty
statistika TopList


odebírat RSS RSS 2.0

"Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je zaručena. Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny. Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu". (Listina základních práv a svobod České republiky)

Redakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce. Přebírání písemného či obrazového materiálu je možné pouze se souhlasem vydavatele. Platí pro materiály podléhající čtenářskému poplatku. © Matrix-2001.cz, Jaroslav Chvátal
webdesign Vendys graphics