AFRIČTÍ DOGONI: ZÁZRAČNÍ GÉNIOVÉ NEBO POZŮSTATEK MIMOZEMSKÉ CIVILIZACE?

Anonym

Anonym

autor

10.08.2015 Zajímavosti

Kmen Dogonů žijící dnes v republice Mali je známý po celém světě. Dogoni, stejně jako kmen Bambara, ohromili vědecký svět i obyčejné lidi přesnými astronomickými znalostmi, které byly kmenem pečlivě předávány a uchovávány po stovky let!

Informace, kterou Dogoni uchovali, byla ze začátku představiteli moderní vědy vnímána jen jako stará mytologie divokého kmene. Ale postupem času, kdy rozvoj technologií umožnil lidstvu nahlédnout hluboko do vesmíru, byli vědci ohromení tím, co zjistili. Ukázalo se, že Dogoni už od dávných časů (bez použití moderních zařízení) ovládají přesné znalosti o astrofyzice. Přesněji řečeno, znali strukturu galaxie, její spirální tvar, dokonce popis všech planet naší sluneční soustavy. Obdivuhodné byly jejich znalosti o satelitech jak Jupitera, tak i vzdálené hvězdy Sirius.

Je pozoruhodné, že Sirius jako domov bohů se objevuje v mýtech a legendách kmene Dogonů stejně tak, jako je tomu v Egyptských odkazech.

Podle jejich legend, z nebe sestoupili bohové a učili je různá řemesla a umění. Dali jim rozsáhlé znalosti o struktuře vesmíru a pak se vrátili domů. Astronomické znalosti dogonských kněží stále udivují etnografy a příznivce paleoastronautiky.

Na jihu Mali, na náhorní plošině Bandiagara se objevila v roce 1931 francouzská expedice, vedená antropology Marcelem Griaule a Germaine Dieterlenem kmen Dogonů. Griaule a jeho kolegové studovali tento úžasný kmen až do roku 1952.

Bylo se čemu divit: i když Dogoni žili v naprosté izolaci od okolního světa, předávali si z generace na generaci po tisíce let starověké astronomické znalosti, o kterých se v té době i moderní věda zatím jen dohadovala.

Například teorii „velkého třesku“, o vzniku, rozpínání Vesmíru či jiné teorii, astronomové diskutují do dnešního dne.

Ale dogonští kněží v roce 1930 řekli cestovatelům: „Na počátku časů všemohoucí Amma, nejvyšší božstvo, byl v obrovském rotujícím vejci, v jehož centru se zrodilo malé semínko. A když vyrostlo a prasklo, vznikl vesmír.“

Ale jedna z nejvíce vzrušujících objevů Dogonů je informace, že nejjasnější hvězda na obloze v souhvězdí „Velkého psa“ Sirius – je systém čtyř těles!

Nejbližší těleso nazývali Po: „Tato hvězda se skládá z neuvěřitelně těžkého, hustého kovu tak těžkého, že všechny pozemské bytosti by jej společně nebyli schopni zvednout,“ řekli francouzským etnografům.

Po neboli Sirius B (hvězdy s blízkými souputníky jsou označovány písmeny abecedy – A, B, C, D atd.) astronomové objevili na počátku dvacátého století, ale také zjistili, že je to bílý trpaslík – doutnající superhustá hvězda.

Nedávno i někteří astronomové zjistili, že právě u Siria vznikají podivné gravitační anomálie, takže přítomnost několika hvězd nelze vyloučit. Fascinující otázkou však zůstává, jak to ti Dogoni věděli.

Poprvé o výsledcích francouzské expedice a o znalostech Dogonů o vesmíru napsal Eric Guerrier v knize Esej na téma dogonské kosmogonie: archa Nommo, a také známý spisovatel Robert Temple v úžasné knize Tajemství Siria.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.