CO JSTE MOŽNÁ NEVĚDĚLI: "OPERACE MODRÝ PÁV" ANEB PROJEKT JADERNÉHO PODMINOVÁNÍ BÝVALÉHO ZÁPADNÍHO NĚMECKA (2)

V polovině padesátých let 20. století dospěl projekt "Blue Peacock" do fáze, kdy byly vytvořeny dva funkční prototypy bomb, které byly úspěšně testovány (ale nikoliv zkoušeny, čili žádný důl nebo podzemní prostora nebyla vyhozena do vzduchu). Testy probíhaly v hrabství Kent v zatopené štěrkovně několik kilometrů severovýchodně od města Sevenoack. Dále víme, že v roce 1957 objednala britská armáda deset kusů těchto bomb typu "Blue Danube", které měly být v rámci projektu "Blue Peacock" (Modrý Páv) umístěny na území Německa, a to pod rouškou testování malých jaderných reaktorů na výrobu elektrické energie.

Nicméně ve stejném roce se britská vláda rozhodla výše uvedený projekt ukončit. Údajně se došlo k závěru, že tajné rozmístění jaderných zbraní na území jiné země armádou by byl velmi špatný politický krok. Političtí analytici tehdy apelovali na to, že případné objevení těchto podzemních jaderných náloží by Anglii uvedlo do velmi vážných diplomatických komplikací, a to takového charakteru, který si tato země prostě nemohla dovolit.

I z tohoto důvodu se jaderné miny "Blue Danube" staly velmi rychle součástí historických sbírek vládní agentury pro jaderné zbraně. V této výbušné době "studené války" se děly všelijaké jiné věci. Například zrovna v roce 1957 zahraniční tisk opakovaně informoval o tom, že si tehdejší sovětské ozbrojené složky určily za cíl zaminovat celou hranici s Čínou jadernými minami (jednalo se o období, kdy vzájemné vztahy mezi SSSR a Čínou byly na velmi špatné úrovni). V podstatě šlo o jakési vyústění dlouhého období velmi špatných vztahů mezi Moskvou a Pekingem.

Ovšem na rozdíl od uvedeného anglického projektu se Sověti rozhodli svůj plán plně realizovat. A tak se na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století na sovětsko-čínských hranicích, které jsou sami o sobě dlouhé několik tisíc kilometrů, rozběhla aktivita hloubení speciálních podzemních bunkrů s přesně stanoveným rozestupem, ve kterých měly být ukryty jaderné miny s možností dálkového odpálen

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.

Další díly