"CESTA SNĚŽNÉHO VLKA" - malá ukázka studijního materiálu (pokračování)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

08.07.2014 Esoterika

Oblast rodiny

I v této oblasti se nachází 4 rotující kvality, které střídavě vstupují do dominance v životě lidského jedince a zároveň dohromady vytváří tzv. velký kruhprstenec. Rychlost cirkulace je přísně individuálního charakteru, neboť je také odvislá od karmických a jiných vlivů. Sněžný vlk ve svém poselství detailně popisuje tyto 4 kvality odpovídající opakujícím se 4 obdobím, a zároveň ve svém poselství přináší určitou míru pochopení jejich podstaty a duchovní role, kterou hrají v našich životech.

  • První kvalita odpovídá živlu ohně, barvě oranžové a nazývá ji „Rodina jako bitevní pole“.

  • Druhá kvalita odpovídá barvě fialové, živlu země a nazývá ji „Rodina jako pole uvědomění“.

  • Třetí kvalita odpovídá barvě slonové kosti, živlu vody a nazývá ji „Rodina jako pole uvolňující napětí“.

  • Čtvrtá kvalita odpovídá barvě hnědé až světle hnědé, odpovídá živlu vzduchu a nazývá ji „Rodina jako pole vyčištění od karmické zátěže“.

Podobně jako v první kategorii i zde prostupuje podle duchovní úrovně osobnosti člověk jednotlivými kvalitami buď v rovině konstruktivní nebo v rovině destruktivní. Může se ale často stávat to, že člověk některými kvalitami může procházet v rovině konstruktivní a některými v rovině destruktivní. Kaia (šaman) by měl mít zcela jasno v těchto věcech:

  • 1. Kterými kvalitami aktuálně jedinec prochází v konstruktivním módu a kterými kvalitami aktuálně prochází v destruktivním módu.

  • 2. Posloupnost zvládání jednotlivých kvalit v každodenním životě.

  • 3. V kterémkoli okamžiku života určit, v jakém módu se nachází.

  • 4. Měl by vědět, v čem konkrétně je pro něho každá kvalita v této oblasti přínosem. Zároveň by měl určit, na co se má zaměřit, aby úroveň v dané kvalitě rozvinul ještě do větší hloubky.


Rodina jako bitevní pole

Tato kvalita je v rámci mezilidských vztahů, co se rodinných příslušníků (partnerka, partner, děti a rodiče ze strany partnerky a vlastní rodiče) týče, prezentována těmito hlavními prvky:

  • a) Zvýšené napětí.

  • b) Tendence ke vzájemnému nedorozumění. U jednotlivých příslušníků mají tendenci projevovat se slabší stránky povahy. Tendence silnějšího projevování slabších stránek osobnosti u všech příslušníků. Jedná se o období, kdy je výrazně oslabena souhra a harmonie mezi jednotlivými příslušníky.

Často jde o nejkrizovější období ze všech čtyř kvalit, které zde rotují. Dochází k nejvýraznějšímu vyplavování doposud nezvládnutých karmických vazeb s tendencí zvýšeného projevu přetrvávajících bloků na emoční nebo mentální úrovni. Toto období v sobě nese dominantní zkoušku vzájemné soudržnosti, vzájemné víry a tolerance. Toto období může také velmi často vést až k rozvodům.

Destruktivní období:

Dochází k silnému oslabení mezilidských vazeb na všech úrovních. Dotyčný není schopen akceptovat nebo si uvědomit, že negace, které jsou vyplavovány, jsou ve skutečnosti zrcadlem nezvládnutých kvalit (ať již z minulých životů nebo z tohoto aktuálního života). V tomto období také dochází k významnému projevu ega se zvýšeným projevem vztahovačnosti a ublíženosti. Pro takového člověka je toto období typické tím, že není schopen naslouchat, stejně tak jako není schopen vidět pravou podstatu okolností toho, co se uvnitř rodiny děje. V tomto období jsou podstatně háklivější – labilnější muži než ženy. Způsobeno je to tím, že přirozená energie muže reprezentuje archetypální jang. Toto archetypální období je také čistý jang, tedy dochází k vzájemnému synergickému působení.

Konstruktivní profil období:

Člověk si uvědomuje, že nyní má příležitost rozpustit – odblokovat celou řadu nedořešených aspektů, které se týkají buďto všeobecného stavu rodiny, nebo několika stavů najednou. Tím, že se uvolňují negativní emoce, dochází k naplňování principu harmonie skrze konflikt. Sněžný vlk říká, že ten zásadní rozdíl mezi duchovně rozvinutou osobností a duchovně nerozvinutou osobností spočívá v tom, že nerozvinutá osobnost, která je aktérem aktivního konfliktu v tomto období, funguje takovým způsobem, že konflikt prohlubuje, ovšem duchovně rozvinutá osobnost vstupující do konfliktu řeší ten stav tím způsobem, že konflikt rozpouští a místo něho nastoluje stav harmonie.

V tomto ohledu takový člověk využívá tohoto období k aktivnímu rozpouštění skrytých bloků a karmických vazeb, které zatěžují celou rodinu nebo vytipované mezilidské vztahy v rámci rodiny. Jedná se o období, které tuto možnost a šanci nabízí nejefektivněji – nejsilněji. Žádné jiné období nedává takovou příležitost. Hlavní zkouškou je zde mimo jiné také to, nenechat se vmanévrovat do nezvládnutelných stavů v podobě smyčky série konfliktů, které se neustále opakují a v podstatě nepřináší požadovaný přínos – pozitivní přínos.


Rodina jako pole uvědomění

Při přechodu z prvního do druhého období si duchovně vyspělá osobnost uvědomuje slabé stránky v rámci rodiny, které je součástí. Toto uvědomění – nazírání – reflexe se stává základní pracovní kvalitou v rámci druhého časového období. Toto období všeobecně poskytuje příležitost k tomu, aby dotyčný člověk neopakoval znovu ta samá pochybení, jež řešil a úspěšně už vyřešil – rozpustil – v předcházejícím prvním období.

Destruktivní profil období:

Typicky se projevuje tím, že si jedinec neuvědomuje, nevidí své chyby, kterých se dopustil v prvním období. Tím pádem ztrácí pod svýma rukama i základní kvalitu, se kterou je potřeba v rámci onoho druhého období pracovat. Takový člověk nemá dostatečný potenciál k tomu, aby si uvědomil svoji pozici. Jak svoji individuální pozici na duchovní úrovni, tak i pozici v rámci rodinného prostředí. Proto se často stává, že nezralá osobnost v tomto druhém období má tendenci svádět nebo přenášet pocit viny na druhé lidi kolem sebe. Zároveň obviňuje své okolí z celé řady různých věcí, a to bez schopnosti retrospektivy – zpětného zrcadla.

Duchovně rozvinutá osobnost (konstruktivní profil):

Snaží se intenzivně pracovat na praktickém přijetí role, kterou hraje v rámci rodiny. Celá řada konfliktů uvnitř rodiny vyplývá právě z neschopnosti vnímat svoji optimální pozici v rámci své rodiny. Rozvinutá osobnost se v tomto období snaží o to, aby prohlubovala uvědomění svých silných a slabých stránek a snažila se o zlepšení těch nejslabších článků v rámci své vlastní rodiny. Toto období bývá jak pro muže, tak pro ženy poměrně hodně intenzívní a záleží především na vzájemném postavení muže a ženy, čili na tom, kdo je dominantní, od čehož se odráží, kdo je citlivější vůči tomuto období. Kdo je submisivní, mívá větší potíže s kvalitami tohoto období – zharmonizování a vyrovnávání se s kvalitami.

Úloha: Uvědomuji si, kdo je v mé rodině dominantní, a kdo je naopak nejvíce submisivní? A proč tomu tak je? Jaká je duchovní role těchto jedinců v mé rodině?

Úloha: V jakém období se moje rodina právě nyní nachází?


Rodina jako pole uvolňující napětí

Jako kompaktní celek může rodina sloužit jako generátor podpory a opory pro všechny zúčastněné a přítomné, ale na druhou stranu může zároveň sloužit jako generátor napětí. Jako faktor, který oslabuje vitální a životní energii u všech příslušníků rodiny. V tomto období máme jedinečnou příležitost v maximálním možném měřítku vědomě pracovat na uvolňování napětí. Toto období je nejoptimálnější ze všech pro tuto formu aktivity. Zároveň jsme díky poklesu kvality mezilidských vztahů uvnitř rodiny schopni podstatně lépe a kvalitněji chápat pozici a roli ostatních členů či účastníků rodiny.

Málo vyvinutá osobnost, jež generuje destruktivní kvality:

Vytváří pole – prostředí, které bohužel vždy posiluje míru nepochopení v mezilidských vztazích uvnitř rodiny. Tito jedinci jsou vždy typičtí vycucáváním energie ze svého bezprostředního okolí. V tomto období může nejčastěji dochází ke krizím mezi dětmi a rodiči nebo opačně.

Pozitivní průchod tímto obdobím:

Zcela evidentně jsme schopni zlepšit vztahy na všech úrovních základní rodinné konstituce, ale zároveň můžeme pomoci ostatním členům v pochopení jejich pozice, nebo dokonce i karmických dluhů či bloků v rámci jejích vlastních osobností. Tato inspirace se pak pochopitelným způsobem vrací zpět k nám, k naší vlastní osobě, přičemž dochází k celkovému zlepšení situace v rodině a ke zkvalitnění (zpevnění) jednotlivých pevnostních vazeb. Dominantní zkouška v této oblasti je zaměřena na uvolnění napětí na všech možných úrovních, na vytvoření jakéhosi většího nadhledu v rámci rodiny a dále na schopnost nazírat na těžší okamžiky nebo výzvy novým způsobem z nadhledu – velkého nadhledu.

Úloha: Jaký faktor je největším a nejsilnějším generátorem napětí uvnitř mojí rodiny?


Rodina jako pole k vyčištění od karmické zátěže

I když na problematiku karmy existuje různorodý pohled, určitým faktem zůstává to, že v každé rodině je ve větší či menší míře přítomna karmická nálož. Kaia na své duchovní cestě klade velký důraz na to, aby dokázal identifikovat a poznat rozložení karmické nálože v rámci své vlastní rodiny, tedy kdo a jak přitápí pod kotlem. Tato analýza je svým způsobem velmi důležitá, ale vyžaduje určitou energii a čas k tomu, aby byla dostatečně kvalitně a náležitě provedena. Lze k tomu použít klasickou tabulku nebo kyvadlo, ale můžeme vycházet i z intuitivního nacítění jednotlivých účastníků rodiny.

Úloha: Zkuste u své manželky, manžela, přítelkyně, přítele, dětí nebo rodičů nacítit jejich přínos pro vaši rodinu v rámci karmické cesty?

Destruktivní jedinec:

  • a) Jednoznačně se u takového jedince začnou nejsilněji projevovat jeho klasické typické karmické projevy.

  • b) Osobnost člověka v tomto období bude nejvýraznějším a nejintenzivnějším způsobem projevovat své slabé stránky osobnosti.

  • c) Takový člověk bude velmi citlivý, až přecitlivělý na karmické projevy ze strany ostatních účastníků rodiny.

  • d) V tomto období je takový člověk na podvědomé úrovni (citově-emoční) nejvýrazněji v kontaktu se svými vlastními karmickými nedostatky.

Konstruktivní jedinec:

  • a) Aktivně a intuitivním způsobem (podvědomě nebo vědomě) se přímo podílí na očišťování prostředí dané rodiny od karmických vlivů a nánosů.

  • b) Duchovně vyspělá osobnost se snaží (usiluje) o zlepšení komunikační úrovně uvnitř rodiny, přičemž je třeba si uvědomit, že každá komunikační kvalita je složena ze schopnosti naslouchat a ze schopnosti sebevyjádření.

  • c) Z tohoto hlediska se každý Kaia snaží u každého člena své rodiny zjistit, jak velkou přirozenou schopnost naslouchat a schopnost sebevyjádření má dotyčný člen rodiny.

  • d) Zjišťuje také, zda je tato schopnost vyvážená, tedy zda je v harmonii nebo v harmonii není a tvoří tak disharmonii.


Žijme život způsobem, který vyvažuje přítomnost lidí, kterým jsem já oporou a lidí, kteří jsou oporou mě samotnému (ovšem nemusí to být pouze lidé).

Zájemci o seminář "Sněžného vlka" naleznou další podrobnosti a možnost přihlášky - Zde.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.