MÁME K DISPOZICI INFORMACE O TOM, CO SE STALO, KDYŽ RUSKÝ LETOUN "SU-24M" KONFRONTOVAL AMERICKÝ TORPEDOBOREC "DONALD COOK" V ČERNÉM MOŘI - A STOJÍ TO ZA TO

Jistě si vzpomenete na poměrně nedávný incident, který proběhl v Černém moři, kdy došlo ke konfrontaci mezi ruskou stíhačkou a americkým torpédoborcem "Donald Cook", který musel následně vyhledat azyl v jednom z rumunských přístavů a posádka se navíc musela podrobit zevrubnému psychologickému vyšetření. Na celém případu bylo zjevné, že se muselo odehrát podstatně více než jen to, že ruské letecké síly demonstrovaly svou přítomnost s tím, že zároveň upozornily Američany na to, že jim jaksi uběhla maximální možná doba (14 dní), po kterou se může vojenské plavidlo cizí mocnosti (která nemá přístavy a pobřeží s Černým mořem) v dané lokalitě pohybovat.

Před několika dny vyšel v německé mutaci listu "Ria Novosti" velmi zajímavý materiál, který svým způsobem potvrzuje mé původní podezření. Podle tohoto článku se do kontaktu s americkým torpédoborcem dostal ruský bombardér "Su-24M", který byl vybaven nejmodernějším technologickým komplexem, jež dokáže zcela paralyzovat rádio-elektronické systémy nepřítele. V našem případě se obětí stal moderní americký systém řízení boje zvaný "Aegis", který během aktivity letounu "SU-24M" zůstal zcela ochromen.

Američané se pochopitelně tímto fiaskem chlubit nebudou, ale do události byl poměrně velmi dobře zasvěcen Pavel Zolotarev - zástupce ústavu, který se jmenuje "Institute of USA", jež funguje při Ruské a Kanadské "Akademii Věd". Ten mimo jiné sdělil:

"Dne 10. dubna torpédoborec "Donald Cook", na jehož palubě se nacházejí střely s plochou dráhou letu typu "Tomahawk", dosáhl neutrálních vod v Černém moři. Cílem byla demonstrace síly v souvislosti s postavením Ruska ve vztahu k Ukrajině a Krymu. Ovšem přítomnost amerických válečných lodí v těchto vodách je v rozporu s "Úmluvou" ohledně povahy a doby pobytu válečných lodí těch mocností, které nemají pobřeží s Černým mořem."


Americký torpédoborec Donald Cook

V odezvě na tuto skutečnost Rusko vyslalo neozbrojený letoun "Su-24M", který se dostal do bezprostřední blízkosti amerického torpédoborce. Podle odborníků však byl tento letoun vybaven nejmodernějším ruským rádio-elektronickým bojovým systémem, o kterém s největší pravděpodobností neměli Američané doposud ani tušení. Podle zatím neověřených svědeckých informací z americké strany systém "Aegis" sledoval let ruského letounu již z velké dálky a ve správném okamžiku spustil bojovou pohotovost.

Všechno šlo tedy přesně podle plánu, přičemž americký radarový komplex na lodi fungoval v naprostém pořádku. Ovšem pak najednou během jedné vteřiny všechny obrazovky zhasly a "Aegis" více méně přestal fungovat, neboť nemohl spustit raketový útok proti cíli. Ruský letoun v pohodě proletěl ve velmi nízké výšce nad zcela bezbranným torpédoborcem "Donald Cook" a tento manévr opakoval celkem dvanáctkrát!! Mezitím se Američané snažili opakovaně několikrát po sobě systém "Aegis" zprovoznit, tak aby bylo možné aktivovat cílové alokace pro protivzdušné obranné prostředky. Ovšem veškerá tato aktivita byla bezúspěšná.

Pavel Zolotarev ve své zprávě konstatuje, že ruská reakce na vojenský tlak ze strany Spojených Států byla zcela zničující. Konkrétně dodává:

"Byla to velmi originální demonstrace. Neozbrojený bombardér ovšem vybavený špičkovým útočným elektronickým systémem, který dokázal kompletně eliminovat veškeré elektronické systémy na americké lodi odpovědné za správné fungování radarové technologie a raketových obranných systémů. V danou chvíli se americký torpédoborec stal zcela bezbranným proti jakémukoliv útoku zvenčí. Navíc se zdá, že mobilní útočné elektronické systémy uvnitř "Su-24M" musely generovat kolem plavidla jakési velmi silné energetické pole, které destruktivním způsobem působilo na psychiku americké posádky, která byla s největší pravděpodobností paralyzovaná analogickým způsobem."


Su-24M

Pokud se něco podobného odehrálo, pak by to do jisté míry vysvětlovalo velmi nervózní až zmatenou reakci na americké straně. Jde totiž o to, jak jsem naznačil v úvodu tohoto článku, že americké plavidlo "Donald Cook" se po tomto incidentu rychle přesunulo do přístavu v Rumunsku, kde 27 členů posádky podalo okamžitou rezignaci s prohlášením, že za takových okolností rozhodně nebude nikdo dávat v sázku svůj vlastní život. Tuto skutečnost pod tlakem veřejných médií nepřímo potvrdil později i Pentagon. Tvrdí se, že výše uvedená ruská akce zcela demoralizovala posádku na americké lodi.

A jaký dopad může mít onen incident v Černém moři? Pavel Zolotarev k tomu poznamenává:

"Věřím, že nyní Rusové nasadili Američanům velkého brouka do hlavy. Ti nyní zcela jistě přemýšlí o tom, jak dalece je tedy ve skutečnosti jejich systém "Aegis" dokonalý a v jakém rozsahu je zranitelný. Pro Spojené Státy to není rozhodně příjemná zpráva. Takže toto je důsledek vnímaný čistě z vojenského hlediska. Z pohledu politického to na současné situaci v podstatě nic nemění. Každopádně jde o velmi trapné chvíle pro Američany. Systém "Aegis" spolykal neuvěřitelné množství financí z amerického rozpočtu a nyní se prakticky ukazuje, že je minimálně proti Rusům ve své podstatě k ničemu."


Poznámka na závěr: Podařilo se mi zjistit, že útočný elektronický systém, kterým byl letoun "Su-24M" vybaven a který dostal americký torpédoborec včetně jeho posádky do stavu "šoku", se jmenuje "Хибины". Systém je pojmenován po horském masivu, který se nachází na poloostrově Kola za polárním kruhem. Zdá se, že "Хибины" je v současné době nejmodernějším komplexem zcela potlačujícím rádio-elektronickou aktivitu nepřítele. Zjistil jsem také, že donedávna byla tato elektronická zbraň testována ve vojenském komplexu v oblasti Burjatské republiky, a zjevně úspěšně, neboť se ji Rusové rozhodli vyzkoušet za velmi realistických podmínek.

Pod článkem jsou uvedeny odkazy, kde jsou o ruském útočném systému a incidentu v Černém moři další zajímavé informace.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.