ZÁBLESK MEZI DIMENZEMI - TAJEMSTVÍ ANTARKTIDY ODHALENO (30)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

29.03.2014 Exkluzivně

Chronický nedostatek obohaceného uranu způsoboval Američanům poměrně velké potíže. Tato situace nakonec vygradovala ve stavbu atomového reaktoru pod vedením dr. Enrico Fermi (1901 - 1954), který již v roce 1939 obdržel "Nobelovu cenu" za fyziku, a který zároveň emigroval z Itálie do Spojených států (viz obr. vlevo). Reaktor byl uveden do provozu na půdě "Univerzity of Chicago". Analogií k atomové bombě se stala plutoniová bomba.

Ke stejnému výsledku dospěli i němečtí vědci, ale o několik let dříve. V souladu s tímto zjištěním se obohacený a očištěný "uran-235" stal výchozím materiálem pro výrobu plutonia. Z jednoho kilogramu uranu lze získat zhruba kilogram plutonia, ale z jednoho kilogramu plutonia lze vyrobit více nukleárních bomb, než z kilogramu uranu.

Nicméně v prosinci roku 1944 se vojenský ředitel "projektu Manhattan", generál Leslie Richard Groves (1896 - 1970) a vědecký ředitel tohoto projektu, profesor z "University of Berkeley" - Julius Robert Oppenheimer (1904 - 1967) dostali do velmi nepříjemné situace. Ukázalo se totiž, že rychlost dodávek obohaceného uranu je na takové úrovni, že by první atomová bomba byla k dispozici v nejlepším případě ke konci roku 1945. Nervozita byla na vrcholné úrovni.

Je totiž potřeba vzít do úvahy skutečnost, že důvody k optimismu mezi západními spojenci v tuto dobu nebyly zrovna bůhví jaké. Dne 16. prosince 1944 německé jednotky zahájily protiofenzivu v Ardenách. Doslova během několika hodin Němci prolomili vojenskou linii spojenců. Zničili 116. pěší divizi americké armády a o pár dní později poblíž belgického města Bastogne obklíčili 101. vzdušnou výsadkovou divizi a byli připraveni přejít přes řeku Maas v Namur. K 31. prosinci roku 1944 se spojencům podařilo německou protiofenzivu pouze zbrzdit, ale nikoliv zastavit.

Navíc bylo americkému vrchnímu vojenskému velení jasné, že Němci jsou k postavení atomové bomby blíže, jak kdy jindy. Navíc spojenecké zpravodajské složky potvrdily, že touto protiofenzívou se Německo snaží získa

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.

Další díly