CESTA KOLEM SVĚTA ZA NEJÚŽASNĚJŠÍMI MÍSTY PLANETY ZEMĚ - "SOUTĚSKY DADES A TODRA" (3)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

18.01.2014 Zajímavosti

Zdá se téměř nemožné, že by mělká stejnojmenná říčka "Dades", která je navíc v létě téměř bez vody, byla schopna vytvořit něco tak bizarního, jako je "soutěska Dades". V těch nejhlubších a také nejužších místech kaňonu svítí slunce jen několik desítek minut denně. Ponurá tma má tuto část soutěsky jinak plně ve své moci. Tato lokalita, jak jsem již uvedl, se nachází v pohoří Atlas, které se táhne v délce téměř 2000 kilometrů z Maroka na severovýchod až do Tuniska. Jde skutečně o starobylé horstvo, které prošlo několika periodami vrásnění.

Nejvyšší vrcholy dosahují nadmořské výšky přes 4000 metrů. Jihozápadní svahy pak směřují do žhavé výhně Sahary. Říčka Dades je stejně tak jako všechny ostatní zdejší toky silně ovlivňována blízkou pouští. V létě mají místní toky charakter spíše potůčků, které mohou i na nějaký čas zcela vyschnout, ale v zimě se z nich za období dešťů na krátkou dobu stávají velmi dravé horské řeky, jež se stále hlouběji zakusují do zdejšího skalnatého podloží.

Ovšem zcela jiná situace zde byla v období pleistocénu, kdy Evropu sužovaly mocné ledovcové pancíře. Naopak v tuto dobu docházelo v severní Africe k velmi hojným dešťům a Sahara byla plná zeleně. Dades tak byla po dobu minimálně dvou milionů let převážně dravou horskou řekou, jejíž pramen byl na jednom z ledovců, který tehdy pokrýval vrcholy Atlasu. A právě v tomto období dokázala vlivem eroze řeka Dades v jednom místě dnešní soutěsky vymodelovat skály všemožných exotických tvarů, z nichž se mnohé podobají obřím lidským postavám. Není tedy divu, že se tomuto místu říká "Pahorky lidských těl".

"Soutěska Dades" se nachází asi 24 kilometrů proti proudu severně od městečka Boumalne (Bú Malna). Cestu mezi městem a soutěskou lemují říční břehy starobylé citadely zvané "kasba" a opevněné vesnice, jež se jmenují "ksúry". Lokalitu zvanou "Pahorky lidských těl" najdeme asi 15 kilometrů na sever od Boumalne.

Pokud by se některým z našich čtenářů podařilo toto místo navštívit (nezapomeňte naší redakci poslat nějakou fotku či pohled), pak zkuste navštívit "dceřinou soutěsku Todra", která se nachází na severovýchodě od "soutěsky Dades". Z vesnice zvané Tinerhir k ní vede cesta podél řeky Todry. V místě, kde se údolí zužuje do skutečného kaňonu, trčí strmé skály do výše 300 metrů. V nejužším místě se nachází průrva široká sotva devět metrů.

Ono pověstné "Genius Loci" uvnitř "soutěsky Dades" a "Todra" je absolutně jedinečné. Meditace vedená v hloubce 300 metrů v průrvě široké necelých devět metrů tematicky zaměřená na zemský živel a planetu Zemi evokuje absolutně nezapomenutelný zážitek.


SOUTĚŽ

V kontextu s textem: "V roce 1883 navštívil oblast pohoří Ahaggar mladý a bohatý Francouz, kterého tato část pouště natolik okouzlila, že se vzdal svého bohatství a postavení a stal se knězem. V roce 1902 vybudoval misijní stanici, kde se i za velkého strádání zcela věnoval Tuaregům, a to jako kněz, lékař, a dokonce i jako chlebodárce a oddaný přítel. Zřejmě omylem byl zabit během povstání v roce 1916, které vyprovokovali Turci. Jeho horské sídlo se na vrcholku skalních masivů nachází dodnes a velmi často je cílem návštěvníků. Sice se mu nepodařilo nikoho z Tuaregů na svou víru obrátit, oni však na jeho dobrotu a laskavost nikdy nezapomněli."

A s malou nápovědou: "Příjmení tohoto francouzského misionáře je velmi podobné příjmení jednoho francouzského fyzika, který realizoval důležitý experiment potvrzující otáčení planety Země kolem své osy."

Měli čtenáři odpovědět na tuto otázku: "Jaké je plné jméno a příjmení výše citovaného francouzského misionáře?"

Správná odpověď zní: Eugene-Charles Foucaould (http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_de_Foucauld )

Jako první správně odpověděl čtenář - "Prismolog" a získává bonus 21 dnů předplatného ke stávajícímu kreditu. Gratulujeme.

-----------------------------------------------------------------


A nyní k další kvízové otázce a tím pádem i nové příležitosti uhrát nějaké to předplatné navíc pro naše kmenové čtenáře:

"V tomto dílu jsme několikrát zmínili pohoří Velký Atlas. Na tomto území dodnes sídlí velmi zajímavý národ, který je pro mnohé etnology tak trochu záhadou."

Otázka: "Jaký je název tohoto národa?"


Nápověda: "Jeho název byl minimálně jednou uveden v textu jedné z předchozích částí tohoto seriálu."

Ten, kdo jako první napíše do diskusního fóra pod článkem správnou odpověď, získává odměnu 10 dní předplatného navíc k předplatnému stávajícímu. Tato soutěž je určena pouze pro aktivní předplatitele internetového magazínu. Správnou odpověď na tuto otázku čtenáři naleznou v další části tohoto seriálu.

-pokračování-
Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.

Další díly