NOVÁ AKTA "X": FRANCOUZSKÁ POLYNÉSIE - TAJEMSTVÍ BIZARNÍCH SOCH NA "NUKU HIVA"

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

26.10.2013 Akta X

Lokalita "Temeha Tohu" se nachází na ostrově Nuku Hiva, který je největším atolem v souostroví Markézy ve Francouzské Polynésii. Na tomto vskutku jedinečném ostrově se nachází zřejmě ten nejpodivuhodnější druh starověkých soch, které kdy mohl člověk spatřit. Přiznám se, že jsem o této bizarnosti neměl ani tušení. Před několika týdny mne na tuto lokalitu upozornil jeden z mých informátorů, který žije na Bali.

Již při zběžném prozkoumání těchto soch se člověk nemůže zbavit dojmu, že se jedná o unikátní zachycení jakési mimozemské rasy nebo druhu civilizace, která obývala tuto oblast dnešního Tichého oceánu vskutku v pravěkých dobách. Zjistil jsem, že tento ostrov již navštívila celá řada výzkumníků, kteří se snažili této záhadě přijít na kloub. Bohužel bezvýsledně. Mám k dispozici sadu velmi kvalitních fotografií, na kterých jsou uvedené artefakty zachyceny v poměrně velkém rozlišení.

Při bližším ohledání těchto soch zjistíte přítomnost nezvykle velkých očí, silnou podlouhlou hlavu a poměrně robustní tělo. Mne osobně na těchto artefaktech zaujal jakoby "žabí" nebo přinejmenším "obojživelný vzhled". Navíc je otázkou, zda jsou oči skutečně pouze očima, neboť mám silné podezření, že neznámý starověký umělec se snažil ztvárnit jakousi ochranou pomůcku hlavy s velkými průzory. V tomto ohledu mi tyto sochy připomínají známější japonské sošky "Dogu", jejichž výskyt je také konec konců spojen s lokalitou Pacifiku.

Jak již bylo řečeno, "Nuku Hiva" je největším ostrovem souostroví Markéz ve Francouzské Polynésii. V podstatě se jedná o bývalou kolonii francouzského impéria a dodnes je tato oblast pod správou Francie. Dříve byl tento atol znám jako ostrov Madison. K této oblasti se vztahuje i poměrně zajímavá publikace od Hermana Melwille s názvem "Typee". Tato kniha je vlastně soubor osobních zkušeností, které autor zažil v údolí "Taypivay" ve východní části ostrova "Nuku Hiva".

Podle dobové dokumentace zde poprvé přistál mořeplavec Robert Louise Stevenson, a to během své výpravy do Casco v roce 1888, které se nachází v lokalitě "Hatihoy" v severní části ostrova "Nuku Hiva". Zjistil jsem také, že se tento ostrov stal dějištěm natáčení čtvrté série americké reality show "Survivors". Ve skutečnosti natáčení probíhalo po celém souostroví Markézy.

Když se podíváme do minulosti, tak zjistíme, že ostrov "Nuku Hiva" byl rozdělen do dvou částí. Více jak dvě třetiny ostrova zabírala provincie "Ti Li" a zbytek území patřil komunitě "Tai Pi". Nedávné studie prokázaly, že první osadníci do těchto míst přišli zhruba před 2000 lety, a to do oblasti ostrova Samoa. Tito osadníci pak také kolonizovali Tahiti, Havaj, Cookovy ostrovy a Nový Zéland. Já však docházím k závěru, že celé souostroví Markéz je přímým pozůstatkem pravěkého kontinentu Lemurie a že se v těchto oblastech nachází dochované artefakty staré desítky či možná dokonce stovky tisíc let.

Legendy říkají, že v pradávných dobách "všemocné božstvo", které přišlo z "oblohy", shromáždilo lid, který byl rozptýlen v jižní části Pacifiku v době po velké katastrofě, na jedno místo. Tímto místem byl právě ostrov "Nuku Hiva". Tento ostrov se stal poté domovem pro toto lidské společenství. Je zajímavé, že výraz "Nuku Hiva" v překladu znamená "Střecha Domu". A stejně tak je zajímavé, že v době příchodu prvních Evropanů se na tomto malém kousku země uprostřed oceánu tísnila populace místních obyvatel o počtu 50 až 100 000 jedinců.

Základem potravy místních byl chlebovník, rostlina zvaná "taro", banány a maniok. Další zajímavostí je, že původní obyvatelstvo vykazovalo jednoznačně vegetariánský způsob obživy opřený o konzumaci výše uvedených plodin. Ve výjimečných případech, když bylo potřeba zvýšit do těla přísun bílkovin, se na omezenou dobu dostaly na jídelníček mořské ryby. Přitom v místních pralesích bylo obrovské množství zvěře. Teprve v době po příchodu Evropanů došlo k výraznému ovlivnění původních zvyklostí, což se například projevilo v chovu prasat a kuřat.

Vědci byli ovšem postaveni i před jinou záhadu. Je totiž všeobecně známo, že v této části Tichého oceánu (Francouzská Polynésie) byl masivně rozšířen (a na některých místech je prováděn dodnes) kanibalismus. Ovšem u komunity domorodců na ostrově "Nuku Hiva" nejenže tato anomálie nebyla zaznamenána, ale následný výzkum prokázal, že tato krvavá tradice zde nikdy v historii provozována nebyla. Takže nejen starověké sochy, ale i ostrov s jeho původními obyvateli jsou dodnes velkou záhadou.

P.S.: Podařilo se mi detekovat velmi zvláštní energii, která poměrně silně vyzařuje ze sochy na prostředním snímku.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.