JAKO OVCE NA PORÁŽKU ... může akce jednoho člověka změnit dějiny? (2)

Na všechny ostatní země, včetně skupiny asi 30-ti zemí, které jsou považovány jako "třetí strana partnerů", se však tato ochrana nevztahuje. "Můžeme se, a také to tak často děláme, zaměřit na data zahraničních partnerů "třetí strany", chlubí se NASA v materiálech určených pro vnitřní prezentaci. Například podle takového výpisu zrovna Německo patří k zemím, které jsou předmětem dohledu. To znamená, že tyto dokumenty potvrzují podezření, které již nějakou dobu kolovalo ve vládních kruzích v Berlíně s tím, že americká zpravodajská služba se souhlasem Bílého domu špehuje Němce, a to možná až na úroveň kanceláře.

Na první pohled může být snaha USA využívat každé příležitosti ke špehování kancléře z Evropské Unie velkým překvapením, poznamenává "Spiegel". Ovšem o nový aspekt zjevně nejde, snaha jednotlivých zemí špehovat se navzájem, odposlouchávání ministrů a vedení ekonomické špionáže tu bylo vždycky. Ovšem alarmující jsou informace o dokumentech, které odhalují možnost kontrolování cizích státních příslušníků, bez jakékoliv účinné kontroly anebo dohledu.

Souběžně s tím se zdá, že zásada zahraničních zpravodajských agentur nesledovat občany své vlastní země, a pokud ano, pak čistě na základě soudního rozhodnutí, je v tomto světě globalizované komunikace zastaralá. Britská zpravodajská služba "GCHQ" může špehovat kohokoliv z Britů, americká NSA oficiálně smí špehovat Němce. To je prostě jako síto bezbřehého dozoru, ve kterém má každý partner rozdělenou svou roli.

Uvedené dokumenty sdělují, že v této situaci se odehrávají věci, které jsou nejen objektivně zřejmé, ale které jsou dokonce i zakotvené speciálně v německém právu, kde se hovoří o výměně strategických informací. A tato výměna, jak to tak vypadá, funguje velmi intenzivně. To se vztahuje na Brity i Američany, ale také na "BND", která pomáhá americké "NSA" s internetovým dohledem.


Nepředstavitelné rozměry

Vedení "Spieglu" nakonec rozhodlo, že nebude zveřejňovat informace týkající se tajných operací, to z toho důvodu, aby nedošlo k ohrožení pracovníků "NSA", a to ani se zveřejněním speciálních "kódových slov". Toto rozhodnutí se však nevztahuje na informace týkající se celkového dohledu nad komunikací. Tím, že popíšete systém, jehož rozměry přesahují veškerou naši představivost, neohrožujete lidské životy.

Tento druh globální diskuze je přesně to, co Snowden ve svých záměrech chtěl, a co jej motivovalo k porušení utajení. "Veřejnost se musí dohodnout, zda tato politika je správná nebo špatná," říká Snowden. Na druhou stranu se nechal americký prezident Barack Obama během své nedávné návštěvy Berlína slyšet, že skutečnosti, které jsou nyní součástí veřejné dokumentace, a to díky Snowdenovi, likvidují obranou linii Bílého domu, která se až do této chvíle bránila teroristickým útokům.

Na to navázal šéf americké "NSA" - Alexander, který se vše, co stojí za aktuálním skandálem, snaží ospravedlnit tím, že "NSA" do této chvíle zabránila deseti teroristickým útokům ve Spojených Státech. No tomu samozřejmě věřit můžeme, ale také nemusíme. Předpokládám, že důkazy podporující toto vyjádření v životě neuvidíme. Dokonce říkají, že z hlediska globálního čili celosvětového, se "NSA" podařilo zabránit až padesáti teroristickým útokům. Výzkum, který v současné době probíhá v Berlíně, Bruselu, ale i ve Washingtonu, začíná ukazovat jak gigantické sledování lidí na celosvětové úrovni probíhalo.

Navíc se prokazuje, že samotné Německo hrálo ústřední roli v tomto systému globálního špehování. List "Guardian", který spolupracuje se Snowdenem, nedávno odhalil, že "NSA" vyvinula program pro příchozí toky dat s krycím názvem "Boundless Informant". Program je určen pro zpracování datových připojení ze všech příchozích telefonních hovorů "téměř v reálném čase". Tento systém nezaznamenává obsah hovoru v rovině metadat. Jinými slovy řečeno, uchovávání a analýza telefonních čísel zapojených do komunikační aktivity je přesně ten druh uchovávání údajů, který byl po celá léta předmětem velmi intenzivní debaty v Německu.

V roce 2010 "Spolkový Ústavní Soud" se sídlem v Karlsruhe dokonce tuto praxi zakázal. Program "Boundless Informant" vytváří "tepelné" grafické spektrum map zemí, ze kterých "NSA" shromažďuje údaje (viz obr. níže). Mezi nejvíce sledované oblasti patří Blízký Východ, následuje Afghánistán, Irán a Pákistán. Německo je jedinou zemí v Evropě, která je definována žlutým módem, což naznačuje poměrně značnou špionážní aktivitu na tomto území.

Tabulka "NSA" (viz obr. v předchozí části) byla poprvé publikována listem "Spiegel" a jak vidno, dokumentuje obrovské množství informací zachycených ze sledovaných v komunikačním provozu. Tak například z grafu je patrné, že za jeden den v prosinci loňského roku dokázala "NSA" shromáždit metadata z asi 15 milionů provozovaných telefonních přípojek a 10 milionů internetových databází. Speciálně pak dne 24. prosince se jim podařilo shromáždit údaje asi o 13 milionech telefonních hovorů a 6,5 milionů připojení k internetu.

Zjevně nejrušnějším dnem byl 7. leden letošního roku, kdy shromážděná data přesahují téměř 60 milionů komunikačních přenosů, které byly pod přímým dohledem. Američané sesbírali za měsíc leden letošního roku pouze z Německa na půl miliardy metadat, což jednoznačně poukazuje na jednu z nejsledovanějších zemí. Ta samá tabulka ukazuje, o kolik méně informací "NSA" sbírá z jiných zemí, v našem případě speciálně z Francie a Itálie. Ve stejném období americká agentura zaznamenala v průměru data z dvou milionů spojení a asi ze sedmi milionů spojení během Štědrého dne. V Polsku, které jak vidno, je také pod dohledem, se čísla pohybovala kolem dvou milionů a v prvních třech týdnech prosince 2012 kolem čtyř milionů.

Tato čísla by měla být pro běžného občana velmi důležitá, neboť nám pomáhají vytvořit si představu o tom, o jak gigantický, šílený a totálně paranoidní podnik se v globálním měřítku jedná. Na druhou stranu si "NSA" dává jen málo práce s klasickým odposlechem. Místo toho, se zaměřuje na strukturální získávání dat. Ale věřit, že z takových metadat lze méně extrapolovat, než z klasicky zachyceného obsahu komunikace, by byla velká chyba. V podstatě jde o "zlatý důl" pro vyšetřovatele, neboť se ukazují nejen kontaktní sítě, ale to vše umožňuje vytvářet tzv. "pohybové profily", a dokonce i předpovědi o možném chování lidí, kteří se účastní komunikace pod takovým dohledem.


Podle zasvěcených, kteří se mohli na základě odhalených dokumentů seznámit s německou částí programu "NSA", se ukazuje, že v hledáčku jsou především velká internetová centra v západní a jižní části Německa. Tajné dokumenty ukazují, že pro "NSA" hraje velmi důležitou roli v globální sledovací síti Frankfurt, a toto město je dokonce pojmenované "centrální základnou" v zemi. Právě odtud má "NSA" přístup k internetovému připojení, které běží nejen do zemí jako je Mali nebo Sýrie, ale i do zemí bývalého východního bloku. Hodně také napovídá tomu, že "NSA" shromažďuje data částečně bez uvědomění Německa, i když celá řada filtrovacích a třídících procesů byla vzájemně diskutována.

Pro srovnání, systém "Garlick", pomocí kterého "NASA" sleduje satelitní komunikaci z bavorského města "Bad Aibling", je proti uvedenému sledovacímu projektu naprosto skromná záležitost. Před nedávnem proběhla v německých médiích velmi bouřlivá diskuze právě na téma činnosti odposlechové stanice v Bad Aiblingu v návaznosti na kontroverzní americký program "Echelon".

-pokračování-
Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.

Další díly