SVĚT ZDRAVÍ: ZDÁ SE, ŽE KOKOSOVÝ OLEJ MŮŽE VELMI VÝZNAMNÝM ZPŮSOBEM POMOCI PACIENTŮM S ALZHEIMEROVOU CHOROBOU

Cardillo Joey

Cardillo Joey

autor

24.04.2013 Zdraví

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní stav mozku. Na prevenci této choroby je ve světě vydáváno na miliardy dolarů, ale v praxi se nijak nezdá, že by se podařilo nástup této choroby nějakým způsobem zpomalit. Odhaduje se, že jen v roce 2013 bude Alzheimerova choroba stát Američany více jak dvě miliardy dolarů. V důsledku stávající situace se zdá logické, že svět hledá nějaké lepší alternativy než ty, které je v současné době schopna poskytnout klasická medicína. V této souvislosti je třeba zmínit velmi zajímavý objev, který by mohl být směrem do budoucnosti jistou pozitivní předzvěstí, minimálně co se této choroby týče. Pojďme si tedy o této zajímavé věci povědět něco více.


Účinky kokosového oleje na mozek

Kokosový olej je samozřejmě úžasný prostředek, který je pro mnohé nedílnou součástí stravy. V poslední době však věda ukázala, že tato látka může patřit do kategorie těch nejvíce účinných přírodních látek s léčebnými účinky. Pro pacienty trpící Alzheimerovou chorobou jsou nejdůležitější ketolátky této potraviny. Kokosový olej poskytuje specifické mastné kyseliny, které prochází v orgánu jater specifickou metabolizací (přeměnou). Následně se pak tyto látky mohou stát ideálním zdrojem paliva pro lidský mozek.

Jeden ze základních povahových rysů Alzheimerovy choroby s dopadem na orgán mozku spočívá v neschopnosti efektivně využít glukózu jako palivo. Za normálních okolností je tento proces přitom zcela běžným. Zjistilo se, že tzv. "ketony" mohou tento problém poměrně elegantním způsobem vyřešit, a to tím, že poskytnou mozkovým buňkám jiný zdroj paliva. V podstatě je to něco podobného jako u hybridního vozidla, kdy můžeme volit například mezi plynovým a elektrickým pohonem.

Sacharidy jsou plynem a "ketolátky" jsou v našem případě mnohem čistší a efektivnější elektřinou. Ukazuje se, že dosavadní výzkum týkající se využití "ketolátek" v procesu duševního zdraví je velmi slibný. Současná věda skutečně prokázala, že kokosový olej může významným způsobem posílit metabolické funkce těla, a tím udržet v požadované relaci i fungování mozku, což by měli nejvíce ocenit právě pacienti trpící Alzheimerovou chorobou.


Chemie kokosového oleje

Kokosový olej je složen především z nasycených tuků. Nyní vidím, jak zvedáte svá obočí, ale tak zlé, jak to asi zní, to zase není. Lidský organismus je v mnoha ohledech schopen poměrně dokonalým způsobem využívat potenciálu nasycených tuků, a to z toho důvodu, že je tato látka potřebná pro mnoho vnitřních funkcí lidského těla. Ve hře je například produkce hormonů, mozkové funkce, vitalita kostního systému a dokonce i imunita - seznam je poměrně rozsáhlý. Jak vidíte, nic není ve skutečnosti pouze černé, nebo bílé.

V tomto ohledu je především frustrující ta skutečnost, že v uplynulých šedesáti letech byla veřejnost v mnoha ohledech, co se týče nasycených tuků, velmi významným způsobem špatně informována. Stále zřetelně vyplývá na povrch, že vyhýbání se nasyceným tukům v sobě nedrží nijak zásadní klíč k lepšímu zdraví. V mnoha ohledech je to právě naopak. Kokosový olej v sobě také obsahuje středně nenasycené mastné kyseliny typu "MCFA". V podstatě se jedná o typ kyselin, které jsou distribuovány přímo do jater, kde prakticky okamžitě metabolizují v energii.

Jakmile jsou tyto "MCFA" kyseliny metabolizovány, vznikají jejich vedlejší produkty (ketony), které jsou odesílány do mozku, kde mohou být využity jako palivo, a tak skutečně velmi jednoduchá přírodní potravina může pomoci všem, kteří trpí Alzheimerovou chorobou. Dosavadní klinické testy skutečně potvrdily, že mozkové funkce se u výše uvedené skupiny pacientů během několika měsíců zlepšily až o 50%.



Poznámka redakce: Tyto informace mohou být skutečně optimistickou zprávou pro mnohé pacienty trpící některou z forem neuro-degenerativních chorob, kam patří například i skleróza multiplex. Navíc, pokud si uvědomíme, jak naši legislativci doslova zprznili zákon ohledně legalizace užívání konopí právě pro tuto skupinu pacientů takovým způsobem, že náklady na léčení s využitím konopné látky jsou tak (ale naprosto zbytečně) nákladné, že si tuto, byť oficiálně schválenou léčbu, nemůže prakticky nikdo z nich dovolit. Na závěr ještě dvě otázky. Odpovídat můžete v rámci diskuze pod článkem:

Máte ve své rodině někoho, kdo trpí nějakým typem neuro-degenerativní choroby, a máte zkušenosti s nějakou formou alternativní léčby?

Je kokosový olej součástí vašeho jídelníčku a jaké s ním máte osobní zkušenosti?

Vaše odpovědi mohou být inspirací i jistým druhem poučení pro ostatní čtenáře.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.