"ČELJABINSKÁ UDÁLOST - DEN DRUHÝ" (reportáž z druhého dne po události se servisem nových aktuálních informací)

Pojďme se podívat na to, jak se vyvíjely události v Rusku druhý den po dramatických událostech, které paralyzovaly statisíce obyvatel čeljabinského regionu a uvedly do bodu maximální pozornosti prakticky celý svět. A není se čemu divit, vždyť právě včera dopadl na naši planetu druhý největší objekt od doby "Tunguzské události" v roce 1908. Ruští vědci se od té doby snaží všemi možnými prostředky přijít na klub tomu, co se vlastně stalo. Poměrně komplexní teorii, která nijak nesouvisí s klasickými oficiálními závěry, jsem předestřel v souběžném materiálu "Extreme Report". Nyní tedy shrnutí toho nejzajímavějšího z oficiálního prostředí.

Vědci se začínají shodovat například v tom, že síla rázové vlny, která byla způsobena gigantickou explozí objektu, se rovnala síle 500 kilotun, což je potenciál, který 30x převyšuje hodnoty exploze atomové bomby v Hirošimě. Objekt byl ruskou "Akademií věd" identifikován jako tzv. "solitérní" desetitunový bolid (ohnivá koule). Bolidy jsou v podstatě velké meteority, které mají tendenci explodovat v nižších vrstvách atmosféry. Z tohoto důvodu jsou podstatně nebezpečnější než tzv. "meteoritický déšť". Mimoto se zdá, že vědecký svět začíná přece jen upřednostňovat onu skeptičtější váhovou verzi objektu (původně panovala domněnka, že objekt vážil kolem 40 až 50 tun).

Podržíme-li se oficiálních tvrzení, pak narazíme na informace, které říkají, že "Čeljabinský bolid" vstoupil do atmosféry rychlostí asi 20 km/s a ve výšce 30-50 kilometrů nad zemí byl roztrhán na menší kusy. Tyto oficiální informace určené široké veřejnosti jsou sice hezké, ale analýzy případu ukazují na zcela jiná fakta - viz souběžný materiál v rámci "Extreme Report". Chápu ovšem, že se veřejnosti prostě musí něco sdělit, tedy hlavně něco, co nevyvolá další otázky. Ke třem masivním explozím došlo ve výšce zhruba 15 kilometrů nad zemí. Ty způsobily oslnivé záblesky a silnou "šokovou vlnu", ovšem většinu uvolněné energie absorbovala atmosféra.

Pracovníci NASA přiznali, že v inkriminovanou dobu byly zachyceny tzv. "infrazvukové frekvence" na většině stanic po celém světě, přičemž některé se nacházely i ve vzdálenosti více jak 6500 kilometrů od epicentra v Čeljabinsku. I na základě těchto výstupů se odborníci shodli na tom, že síla uvolněné energie odpovídala 500 kilotunám TNT (atomová bomba "Litle Boy", která zničila v srpnu roku 1945 Hirošimu, dokázala uvolnit energii o síle pouhých 16 kilotun). Myslím, že toto srovnání je velmi příhodné, takže i laik si jistě bude schopen představit, jaké "peklo" bylo rozpoutáno ve výšce 15 kilometrů nad Čeljabinskem.

Oficiálně se počítá s tím, že drtivá část objektu prostě shořela v atmosféře, přičemž široké okolí kolem města Čeljabinsk zasypala sprška velmi malých úlomků, které však v několika případech dokázaly přesto vytvořit krátery o šířce několika metrů. Tak jak se oficiální vědci shodli na váze a rychlosti objektu, o to více panují nesrovnalosti, nesoulad a velmi protichůdné datové výstupy týkající se jedné podstatné skutečnosti - pod jakým úhlem vstoupil objekt do atmosféry (ti, kteří si přečetli mou reportáž "Extreme Report", asi nyní tuší, proč a z jakého důvodu). Takže jinými slovy řečeno, stále jsou velké otazníky nad rekonstrukcí trajektorie objektu.

Osobně zainteresovaným vědcům moc tuto situaci nezávidím, neboť výstupy v této věci jasně hovoří proti přirozenému vniknutí objektu do atmosféry, ale na druhé straně musí nějakým způsobem "naroubovat" tato data na verzi příběhu, kterou oficiálně předkládají mnohdy nic netušícím lidem. Shoda však panuje v tom, že spaliny způsobené průletem objektu nezůstanou v atmosféře dlouho a brzy se dostanou na zem s dešťovými srážkami. Oficiálně se věří tomu, že znečištění by nemělo dosahovat nějakých významných hodnot. Nepotvrdila se ani zvýšená radioaktivita. Dobře, budeme tedy těmto informacím věřit i když všichni víme, že vždy existuje v takových případech snaha zamlčovat některé "nešikovné" údaje proto, aby se široká veřejnost nezneklidňovala.

Ruská kosmická agentura "Roscosmos" stále tvrdí, že objekt nešlo nijak z povrchu zemského sledovat a z tohoto důvodu nebylo možné ani včas varovat obyvatelstvo v Čeljabinsku a jeho okolí. Zároveň však tato agentura uvedla poměrně zvláštní poznámku v tom smyslu, že ale několik jiných průletů detekovala. Takže "čert aby se v tom vyznal", ovšem vzhledem k zatajovaným okolnostem, které se nám daří poměrně dobře postupně odkrývat, je patrné, že "Roscosmos" kličkuje jako zajíc stejně tak jako celá řada jiných agentur podobného typu, kde se sice ví, jak se věci mají, ale zároveň se musí před veřejnost předstoupit s nějakým sterilním prohlášením klasického druhu.

Se zajímavým příspěvkem přišla kanadská astronomka Margaret Campbell-Brownová, která naznačila, že v příběhu "Čeljabinského meteoritu" existuje obrovské množství protichůdných a vzájemně kontroverzních informačních výstupů směrem k veřejnosti, takže by si odpovědné instituce měly jaksi ujasnit a nějak se dohodnout na tom, co vlastně budou sdělovat. Jistou dávku ironie v jejím vyjádření pochopitelně nelze nevidět.

Pojďme se nyní podívat detailněji na ty nejdůležitější události, ke kterým v postižené oblasti během včerejšího dne (druhého dne po události) došlo. Někdy kolem čtvrté hodiny ráno vydali zdravotníci čeljabinského kraje prohlášení, ve kterém bylo uvedeno, že 51 osob z toho 13 dětí zůstává nadále v nemocnici. Jedna žena s těžkým poraněním (zlomenina páteře) byla letadlem přepravena na specializovanou kliniku do Moskvy. Většina zraněných osob bude propuštěna do domácího ošetřování během několika následujících dnů. Na druhou stranu bylo zdůrazněno, že existuje stále velké množství osob s vážnými zraněními (amputace prstů na rukou a nohou), mnozí trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

V ranních hodinách přišla informace od specializované skupiny šesti vojenských potápěčů, kteří pročesávají dno jezera Čebarkul. Výsledek - zatím nic nalezeno nebylo. Tedy oficiálně. Pátrání v jezeře zcela jistě podle informací, které se nám v redakci podařilo zjistit, pokračovalo celý včerejší den. Ráno přišla také informace o tom, že exploze objektu nad Čeljabinskem poškodila 100 000 domácností, přičemž škoda je nyní odhadována na 1,25 miliardy rublů. Guvernér čeljabinského kraje Michail Jurevič potom přispěchal s vyjádřením, že "....že škody by mohly být po události tohoto typu ještě mnohem většího rázu". Zhruba 30% rozbitých oken již bylo opraveno a zbytek by se měl stihnout do konce týdne.

Dopoledne pak přišla informace o tom, že celková plocha rozbitého skla z oken činí neuvěřitelných 200 000 metrů čtverečních. Ministerstvo nouzových operací pak vydalo zprávu s konečnými statistickými údaji, ze kterých vyplývá, že bylo poškozeno 3274 bytů, 671 vzdělávacích institucí, 69 kulturních zařízení, 34 nemocnic a klinik, 5 sportovišť včetně zimního stadionu. V pondělí by měl být ve městě již obnoven normální provoz.

V poledne měl krátký projev k události guvernér čeljabinské oblasti Michail Jurevič. Projev odvysílala většina celostátních TV a rádií. Vystoupení bylo poměrně silně emotivní, přičemž v jeho závěru Jurevič doslova řekl: "Dne 15. února roku 2013 se město Čeljabinsk a přilehlé obce podruhé narodily." Faktem je, že asi 122 budov se bude muset zcela zlikvidovat. Ve městě pomáhá asi 24 000 dobrovolníků, doprava, telefonní linky a distribuce energie včetně plynu již včera fungovala normálně.

Město Čeljabinsk a přilehlé obce dostanou do jednoho týdne od federální vlády dar ve výši 500 milionů rublů, ze kterého by měly být financovány ty nejnaléhavější opravy a rekonstrukce. Kolem osmé hodiny večer jsme do redakce obdrželi informaci, že pátrání po případných zbytcích meteoritu bylo v podvečer zastaveno. Zjistilo se totiž, že onen mediálně známý otvor v ledu vznikl za zcela jiných okolností.

Tolik z druhého dne událostí spojených s "Čeljabinským meteoritem". I nadále samozřejmě budeme vývoj situace v tomto regionu sledovat, tak abychom mohli přinést našim čtenářům nové a čerstvé informace. Zůstaňte proto na příjmu.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.