USA SE CHYSTAJÍ PORUŠIT SMLOUVU O ZÁKAZU PROTIPĚCHOTNÍCH MIN

      Prokličkovat konvencemi zakazujícími užívání protipěchotních min se snaží Pentagon s minou Spider (Pavouk). O masové výrobě systému bude rozhodnuto do konce prosince, odborníci ovšem už na mině našli mouchy. Spider má podle armádních představitelů vzít vítr z plachet pacifistům a kritikům uchvatitelské politiky USA, kteří argumentují tím, že miny zapomenuté na bojišti způsobují strašlivé ztráty ještě roky po skončení konfliktu. Spider je totiž tzv. síťová munice, jejíž odpálení řídí operátor. V praxi to vypadá tak, že voják odpálí tu část minového pole, kde se nachází nepřítel. Pavoučí miny ponechané na bojišti se po 30 dnech samy vypnou, když jim dojdou baterie. Ochránci lidských práv, odborníci a míroví aktivisté ovšem uvedli, že miny lze naprogramovat i jako klasické nášlapné nálože, kdy mohou být odpáleny bez rozkazu operátora, což je v rozporu s konvencemi. OSN uvádí, že na světě je přes 110 milionů nevybuchlých min, které dál způsobují ztráty nejméně v 68 zemích.

      Přestože USA nevyvážejí miny od roku 1992, jsou jejich nálože podle aktivistů z Human Right Watch ve 29 státech. USA naposledy použily miny roku 1991 při válce v Perském zálivu. George W. Bush loni odmítl závazek Clintonovy vlády, že protipěchotní miny budou vyřazeny v amerických silách do roku 2006 a dovolil vyvinout novou alternativu. (Pavouk) je lepší, než tradiční protipěchotní miny, ale to je všechno sporné, řekl ředitel sekce zbraní v Human Rithts Watch Steve Goose, podle něhož by státy NATO měly odmítnout spolupráci s USA, když ty se rozhodnou použít miny při společných operacích.

      Vývoj systému Spider přišel na 100 milionů dolarů, tedy kolem 2,5 miliardy korun. Každá síť Pavouka obsahuje 84 kusů vrhačů, které při odpálení vyhodí na cíl malý granát. Bude-li Spider schválen, první kusy má do roku 2008 dostat 2. pěší divize dislokovaná v Jižní Korei. Armáda USA používá obdobný systém, nazvaný Matrix, v Iráku, kde se testuje použití síťové varianty řízení Pavouka i pro nynější miny Claymore. Smlouvu z Ottawy o zákazu protipěchotních min podepsalo 143 zemí, 51 jich není pod dokumentem připojeno, včetně USA.

 

Převzato:Zprávy24