ČÍNA SE PŘIPRAVUJE NA SOCIÁLNÍ NEPOKOJE

Anonym

Anonym

autor

10.09.2005 Společnost

        Během posledních několika měsíců učinil čínský režim sérii oznámení, které ukazují na to, že čínský stát očekává větší politické a sociální nepokoje a připravuje se na odvetná represivní opatření. Koncem července orgán vládnoucí strany Deník lidu přinesl článek pod titulkem "Udržením stability k rychlému rozvoji", v němž varoval, že "ochrana stability má přednost před vším ostatním. Jakékoli chování, které rozbíjí stabilitu a zpochybňuje právo, porušuje základní zájmy lidu". Komentář v Deníku lidu však nenechává nejmenší pochyby o tom, že "základní zájmy" o nichž mluví, je bohatství a majetek těch, kteří měli prospěch z posledních dvaceti let pro-tržních ekonomických reforem. "Je nevyhnutelné, že různí lidé a různé skupiny požívají plodů těchto (tržních) reforem v různé míře," píše se. Komentář přitom následuje po v médiích široce pokrývaném násilném protestu ve městě Chizhou, v provincii Anhui, kde byl zbit mladý student místním obchodníkem, což vyprovokovalo pouliční bitvy s policií. Tento incident přitom nebyl ojedinělým,: minulý měsíc uvedl ministr Zhou Yongkang agentuře Reuters, že loni se v Číně uskutečnilo na 74 tisíc "masových incidentů", do nichž se zapojilo na 3, 8 miliónu lidí, což představuje velký nárůst z 58 tisíc incidentů, které přinesl rok 2003. V reakci na eskalující sociální tenzi ohlásila vláda založení "protiteroristických" policejních jednotek, které budou nasazovány proti sociálním nepokojům. Prvních pět set mužů již bylo vysláno do Zhengzhou, hlavního města zchudlé provincie Henan. Právě Henan je jedním z nejneklidnějších oblastí. Loni v červenci tam paramilitární policejní jednotky zaútočily střelbou a slzným plynem, aby umlčely protest venkovanů ohledně ilegálního užívání půdy místními úředníky. O tři měsíce později úřady vyhlásily stanné právo kvůli etnickým tenzím, které vyústily do násilných střetů. Čínská vláda již vlastní miliónovou paramilitární sílu, Lidovou ozbrojenou policii.

       Podle pozorovatelů se však vláda musela uchýlit k vytvoření ještě jiných jednotek, protože již nemá důvěru v rolnické brance své Lidové osvobozenecké armády. Masové protivládní hnutí v květnu a červnu 1989 bylo omezeno především na města a zahrnovalo městskou dělnickou třídu. Poté, co armádní jednotky často odmítaly na davy protestujících střílet, musel režim dopravit do měst čerstvé jednotky tvořené z rolnických branců, které mohl použít i pro masakr na náměstí Tiananmen 4. června 1989. Dnes je však rolnictvo jednou z nejvíce neklidných a rebelujících sil v zemi. Tržní reformy posledních dvaceti let vedly k hrozivé nerovnosti: menšina bohatých farmářů s konexemi na režim kontroluje nejziskovější půdu a průmysl, zatímco většina rolníků živoří či byla z půdy vyhnána, aby byla zaměstnána ve městech. Právě spojení rolnických nepokojů s těmi, které vznikají díky proletarizaci rolnických migrantů ve městech, se vláda obává. Pokud se ve městech objeví sociální hnutí, dá se čekat, že se na něj nespokojení rolníci napojí? a čínské vládnoucí kruhy se obávají, že by se k protestům mohla přidat i část armády. V deníku Lidové osvobozenecké armády byl dokonce režim donucen varovat své dva milióny vojáků, z nichž má většina rolnický původ, že budou "několikrát penalizováni", budou-li se účastnit demonstrací.

       Letos u vojenských velitelství demonstrovali bývalí vojáci, aby se dožadovali zvýšení svých chudých penzí. Čína je zmítána nespokojeností lidí s místními vládami, korupcí a režimem jako takovým. Restrukturalizace průmyslu v devadesátých letech minulého století způsobila vyhození 40 miliónů dělníků ze státem vlastněných podniků, zatímco dalších 30 miliónů pobírá od zbankrotovaných státem řízených firem, které ještě nebyly oficiálně zlikvidovány, 12 amerických dolarů na měsíc. Desítky miliónů rolníků, které se nebyly schopny uživit, musely opustit svou půdu, aby přišly jako super-vykořisťovatelná pracovní síla do měst u pobřeží. Zatímco se dá čekat, varují někteří ekonomové, že díky rostoucím cenám ropy a nerostných surovin, revalvaci čínské měny a snaze vlády kontrolovat investiční bublinu, vznikne v čínské ekonomice nestabilita, bude vláda muset, aby přilákaly zahraniční investory, ignorovat požadavky populace na zastavení ničen životního prostředí a zastavení zabírání půdy ve prospěch nových průmyslových projektů. Zdá se naopak, že Peking je jim připraven čelit otevřeným státním násilím.

 

Zdroj: http://wsws.org/

Translation: Zprávy24