PROJEKT GILGAMEŠ (13)

„…..Celý svět se obrátil vzhůru nohama a hvězdy se posunuly na nebi. To vše stalo se proto, že velké těleso spadlo na Zem, a tak …. „srdce Lva dostihlo první minutu hlavy Raka….“.

Abychom pochopili, co se skrývá za těmito slovy, připomeňme si některé základní znalosti našich předků. Od dávných dob existovala pouze jedna věda, skrze kterou bylo možné přes tisíciletí s velmi vysokou přesností předávat informace o významných událostech a datech v historii Země. Tou vědou byla astronomie.

Abychom mohli provést přesné datování události, musíme mít povědomost o poloze hvězd například k fixnímu vztahu východu Slunce. Jistý druh časové kotvy pak vždy hrály jisté specifické nástroje, které dnes popisujeme jako předvěké observatoře, obelisky, pyramidy, do této kategorie patří například i Velká Sfinga, a u kterých hrála roli nejen poloha světových stran. Například stavitelé Sfingy realizovali časovou kotvu tím, že orientovali horizontální diafragma této stavby právě na východ, k bodu východu Slunce na obzoru jarní rovnodennosti.

Těžiště starověké astronomie však spočívalo ve vnímání souhvězdí zvěrokruhu, která určovala „astrologický věk“, a která začínají znamením Berana v době jarního slunovratu. Souhvězdí, které se objevuje nad východním obzorem těsně před východem Slunce, se nazývá heliakální a u našich předků mělo svůj vlastní osobitý význam. Takové souhvězdí bylo často nazýváno „Nositel Slunce“, stejně jako „hlavní pilíř oblohy“.

Pozice Slunce uvnitř takového souhvězdí se stala ukazatelem času v rámci precesní aktivity v souvislosti s pohyby naší planety v návaznosti na umístění zemské osy a pozice hvězd a souhvězdí, jejichž pozice se pomalu mění s ohledem na východ slunce a precesní pohyb. V důsledku této precesní činnosti dochází ke zdánlivému pohybu výše uvedeného fixního bodu z jednoho souhvězdí do druhého, a tak postupně projde všemi dvanácti souhvězdími.

Jak mnozí ví, celková doba jednoho

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.

Další díly