O jevu zvaném "Gloria", aneb "eskymák ve vzduchu"

Před nějakou dobou létal tým vědců nad Antarktidou, přičemž zkoumal hloubku ledovcového příkrovu. V rámci této činnosti bylo prováděno i pravidelné snímkování povrchu. Letoun se pohyboval na trase z chilského Punta Arenas. V jedné chvíli se však ve vzduchu vedle motorů letadla Douglas DC-8 objevil velmi zvláštní jev. Jeden z vědců neváhal a okamžitě ho vyfotografoval. Díky tomu můžeme tuto neobvyklou podívanou sledovat i na svých monitorech.

Oficiálně se tomuto jevu říká „Gloria“. Já bych to však v tomto případě nazval spíše „Eskymák ve vzduchu“. K tomuto jevu podle odborníků dochází velmi zřídka, přičemž musí být splněno hned několik podmínek. Tak například musí pod určitým úhlem svítit slunce a na pozadí hledáčku kamery nebo fotoaparátu se musí nacházet specifické mraky zvané high-cummulus nebo altostratus, případně mlha.

Sluneční paprsky procházející skrze kapičky vody v těchto mracích vytváří nádherné spektrum barev od červené až po fialovou. Gloria obklopuje celý objekt, který je ve hře. Čím blíže jsou k nám mraky nebo mlha, tím větší je Gloria. Jistou zajímavostí je, že na rozdíl od pozorovatele nikdo jiný tento jev nemůže vidět.

Každý člověk může vidět pouze svou Glorii. Mimochodem „Gloria“ patří do skupiny jevů z kategorie tzv. „halo efektů“. „Halo“ – multispektrální barevný prstenec, který obklopuje Slunce, je dominantním příkladem „halo efektu“. Tento efekt ale také velmi často vzniká například kolem Měsíce. Především pokud je v úplňku.



 

Výzva: Pokud se vám podařilo vyfotit něco zajímavého, s čím byste se chtěli podělit s ostatními, zašlete nám příslušnou fotografii do redakce s komentářem a my ji s vaším souhlasem zveřejníme.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.