SVĚT V KOLIZI: Katastrofa v Mexickém zálivu se prohlubuje --- British Petroleum tápe a hurikánová sezóna se kvapem přibližuje --- Američané spolupracují s ruskými experty --- Zvažuje se použití jaderné nálože

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

11.06.2010 Exkluzivně

Nezávislá média dnes informují o tom, že se v Kremlu premiér Putin sešel s předním expertem na problematiku oceánů a moří, prof. Anatolijem Sagalevičem z „Širovova Ústavu Oceánologie“. Tento muž během rozhovoru sdělil, že podle posledních počítačových modelů je ekologická katastrofa již neodvratitelnou záležitostí, přičemž podmořské oblasti Mexického zálivu jsou již dnes nezvratně poškozené. Celý svět by se neodkladně měl začít připravovat na rozsáhlou ekologickou katastrofu a jednoznačně se zavázat zastavit další výtok ropy do jedenácté největší vodní plochy na světě.

Pozoruhodnou součástí zprávy, kterou prof. Sagalevič předložil Putinovi, je zmínka o tom, že by „Širovův Ústav Oceánologie“ měl pomoci firmě „British Petroleum“ řešit tuto kritickou událost. Sagalevič však oznámil, že bezprostředně po vzniku havárie žádné konzultace na této rovině neprobíhaly.

To znamená, že se „BP“ na „Širovův Ústav Oceánologie“ neobrátil se žádnou žádostí o pomoc bezprostředně po katastrofě, a to i přesto, že známý americký filmař James Cameron doporučil „BP“ takto učinit, a to z toho důvodu, že "Širovův Ústav Oceánologie“ vlastní zcela výjimečný druh miniponorky, která je schopná perfektně operovat i v tak velkých hloubkách.(Cameron jej využíval při natáčení některých svých filmů).

„Širovův Ústav“ má k dispozici hned několik miniponorek typu „MIR-1“ a „MIR-2“, které drží rekord v nejhlubším ponoru v sladkovodním prostředí (jezero Bajkal), přičemž ve slané vodě jsou schopné se na několik hodin v kuse i s lidskou posádkou ponořit do hloubky až 6 000 metrů. Firma „BP“ však zpočátku tuto pomoc odmítla. O to větším překvapením bylo, když před několika dny náhle obrátila. Ovšem v době, kdy devastace moře v Mexickém zálivu nabývá zcela katastrofálního rozměru.

V Sagalevičově zprávě se uvádí, že v současné době ropa neuniká již pouze z jedné trhliny, která by měla být široká 22 palců, ale již z dalších minimálně 18-ti míst na mořském dně v blízkosti poškozené technologie. Do vody by mělo unikat minimálně na dva miliony galonů ropy denně. Přesto všechno prof. Sagalevič a jeho tým v neuvěřitelně krátké době vyhotovil pro americkou vládu odborné vyjádření k nastálé situaci (americká vláda o to požádala).

V tomto ohledu se prof. Sagalevič neopomněl zmínit o tom, že při předávání a podepisování dokumentů bylo jejich týmu ze strany vlády Spojených Států zakázáno o svých zjištěních s kýmkoliv hovořit z řad americké veřejnosti nebo sdělovacích prostředků. Teprve poté, co vědecký tým podepsal tento příkaz, mohl se přemístit do oblasti zasažené katastrofou.

Nicméně poté, co Sagalevičovův tým detailně prozkoumal dno v epicentru havárie, došlo na briefing, kterého se zúčastnili ještě zástupci americké vlády a zástupci firmy „British Petroleum“. Rusové pro ně však neměli vůbec žádné povzbuzující informace. Podle média „MSNBC“, jehož redaktorka Andrea Mitchellová se ptala senátora Billa Nelsona na průběh briefingu, se dozvěděli, že prý z nějakého nepochopitelného důvodu ropa prosakuje z mnoha míst již přímo z mořského dna.

I když o tom ve zprávě ruských expertů o skutečném stavu a rozsahu katastrofy v mexickém zálivu nebyla ani zmínka, nechal se před několika dny slyšet energetický poradce bývalého amerického prezidenta George Bushe, pan Mathew Simmons, který do sdělovacích prostředků přímo řekl: „Dejte na mě. Přijde léto, hurikánová sezóna a „British Petroleum“ bude lepit další díry. Toto je teprve začátek.“ Navíc podle Simmonse mají USA pouze dvě možnosti, jak tuto katastrofu řešit. „Buď to nechat být s tím, že katastrofa zasáhne i celý Atlantský oceán nebo použít jadernou nálož“. (viz. video níže).

Na druhé straně Obamova vláda prohlásila, že o použití nukleární nálože vůbec nebude zatím diskutovat, jelikož se na tomto postupu zatím nedokážou američtí a ruští experti dohodnout. Zajímavou informaci na toto téma přináší list „Britain´s Telegraph“:

„V letech 1966 až 1981 prý bývalé SSSR použilo jadernou nálož k zastavení úniku ropy a plynu, a to hned v pěti vzájemně izolovaných případech. Pouze jednou pokus selhal. Rusko prý v současné době naléhá na Spojené Státy, aby učinily totéž. Faktem je, že ale ani toto extrémně riskantní řešení s sebou nenese žádné záruky úspěchu. Ba naopak může situaci ještě více zhoršit. Bývalé SSSR prý vyvinulo speciální jaderné nálože určené právě pro uzavírání vrtů zemního plynu. Exploze takové jaderné bomby by byla schopná uzavřít jakoukoliv díru do průměru 25 až 50-ti metrů."

V tomto duchu se nechal slyšet i strojní inženýr Michael E. Webber, který pracuje na „Univerzitě v Texasu“ (Austin). Zatímco odborník na jadernou politiku a bývalý námořní důstojník Christopher Brownfield pracující na „Univerzitě v Kolumbii“ se k použití jaderné nálože staví velmi skepticky.

Nacházíme se na počátku ekologické katastrofy, která nemá v historii lidstva obdoby. Již tak katastrofální situaci zřejmě výrazně zhorší přicházející hurikánová sezóna, která může ropný povlak zahnat i do podstatně vzdálenějších míst včetně Golfského proudu. V důsledku silného vypařování povrchu vodní plochy Mexického zálivu se jedy používané na eliminaci účinků ropy mohou dostat do ovzduší a způsobit rozsáhlé toxické deště s ničivým dopadem na životní prostředí uvnitř americké pevniny.

Zdražení benzínu je proti tomu přece jen pouze směšnou nepříjemností.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.