SVĚT ZDRAVÍ: Léky na léčbu astmatu samy vyvolávají astmatický záchvat --- Chudoba v USA je na postupu --- Vitamín "D" a roztroušená skleróza

Adams Mike

Adams Mike

autor

13.04.2010 Zdraví

Chudoba v USA na postupu

Situace je vážná a může být ještě horší. Téměř polovina dětí žijících ve Spojených Státech bude dostávat jídlo prostřednictvím potravinových lístků a to v době ještě než dovrší osmnácti let svého života. Tato velmi smutná skutečnost vyplývá ze studie, která byla prováděna výzkumníky z Cornellovy a Washingtonské Univerzity. Následně pak byla zveřejněna v listu „Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine“.

Ačkoliv potravinové lístky byly poprvé představeny jako program „US Department of Agriculture“ (USDA), jsou v současné době pod kontrolou státní správy. Podle výše uvedené studie se zjistilo, že téměř 50% všech dětí alespoň v jednom případě dostává jídlo prostřednictvím potravinových lístků během svého dětství, ne-li vícekrát.
Podle výzkumníka Andrewa Gelmana toto zjištění vyvrací dosavadní společenské vnímání, že lidé buď  žijí v dobrých podmínkách, nebo nikoliv. Ve skutečnosti se ukazuje, že mnoho rodin používá systém potravinových lístků a jiných forem sociální pomoci se snahou dostat se přes krátkodobé problémy, jako je ztráta zaměstnání nebo přechod z jednoho zaměstnání na jiné atp.

„Projev chudoby v sociální skupině dětí je ve skutečnosti ledovec, ze kterého vidíme pouze jeho část.“, říká politoložka Sarah Meadowsová.

Zjištěné výsledky také odhalily, že chudoba je ve Spojených Státech daleko více rozšířená, než jak se mnozí lidé domnívají a než jak se oficiálně prezentuje. „Dokonce i ti, kteří nežijí v té nejhlubší chudobě, se neobejdou bez potravinových lístků.“, sděluje specialistka péče o rodinu Olivia Golden. Přitom špatná výživa v dětství může způsobit zdravotní problémy po celý život.

Podle „USDA“ se v roce 2008 na 15% domácností v USA potýkalo s chronickým nedostatkem potravin ve srovnání s 11% v roce 2007. Tato situace je nejhorší od roku 1995, kdy tato organizace začala sbírat data. Navíc se zajímavou myšlenkou přišla Marcia Meyers z Univerzity ve Washingtonu, když uvedla, že i ti, kteří mají kvantitativní dostatek jídla, mohou trpět podvýživou v důsledku přílišného spoléhaní se na levné nekvalitní potraviny.



Vitamín "D" a roztroušená skleróza

Už nějakou dobu se spekuluje o tom, že roztroušená skleróza může být nějakým způsobem spojená se slunečním světlem, resp. s nedostatkem adekvátní expozice slunečního záření. Už více jak tři desetiletí se zkoumá fakt, že roztroušenou sklerózou trpí lidé mnohem častěji ve vyšších zeměpisných šířkách, než v tropických oblastech.
Je zřejmé, že v okolí rovníku je přímého slunečního světla mnohem více a dochází výsledkem tohoto slunečního záření k mnohem intenzivnější produkci vitamínu „D“ v těle člověka. Někteří vědci jsou přesvědčeni o tom, že právě zvýšená hladina vitamínu „D“ v těle může významným způsobem snižovat riziko roztroušené sklerózy.

Podle výzkumu Hectora DeLuca, který pracuje jako profesor biochemie na „Univerzitě Wisconsin-Madison“, může vitamín „D“ výrazně snížit příznaky roztroušené sklerózy, což je neurologické onemocnění charakterizované zhoršením elektrické vodivosti nervů. Nicméně ve studii, kterou zveřejnil jeho kolega Bryan Becklund, se hovoří, že významný pozitivní vliv na toto onemocnění může mít i část slunečního záření na frekvenci „UV“ (ultrafialové záření).

„Již od sedmdesátých let 20.stol mnoho lidí věří, že sluneční světlo prostřednictvím tvorby vitamínu „D“ může významným způsobem snižovat negativní symptomy roztroušené sklerózy.“, uvedl ve svém prohlášení pro média prof. DeLuca.

A pokračuje: „Je pravda, že velké dávky aktivní formy vitamínu „D“ mohou blokovat projevy tohoto onemocnění, které mimo jiné způsobuje extrémně vysoký obsah vápníku v krvi. Na druhou stranu, ale víme, že lidé na rovníku mají také vysokou hladinu vápníku v krvi a přesto u nich evidujeme velmi nízký výskyt roztroušené sklerózy. Takže je evidentní, že je ve hře ještě nějaký jiný nám doposud neznámý faktor."

Proto, aby se lépe pochopil vztah mezi slunečním zářením a roztroušenou sklerózou, vypracoval prof. DeLuca projekt na laboratorních myších, které byly geneticky vyšlechtěny takovým způsobem, aby byly citlivé na onemocnění roztroušené sklerózy. Injekčním vpravením bílkovin získaných z postižených nervových vláken u nich vědci vyvolali tuto nemoc. Poté byly myši vystaveny průměrné úrovni „UVR“ záření 1x během týdne. Druhá skupina myší s rozvinutými příznaky roztroušené sklerózy byla vystavena UVR každý druhý nebo třetí den. (Chudáci zvířata. pozn. red.).

Zjistilo se, že expozice „UV“, která se rovnala asi dvěma hodinám letního slunce, neovlivnila, u kolika myší se projevila roztroušená skleróza, ale došlo k výrazné redukci symptomů tohoto onemocnění. Tyto symptomy byly výrazně sníženy u skupiny myší, které byly vystaveny „UV“ záření častěji. Vědci tedy zjistili, že expozice „UV“ zvyšuje úroveň vitamínu „D“, ale to samo o sobě nestačí na vyvolání dramatického poklesu příznaků této nemoci. „Tyto výsledky naznačují, že „UVR“ pravděpodobně potlačuje onemocnění nezávisle na výrobě vitamínu D.", říká Bryan Becklund.

Ve svém mediálním prohlášení prof. DeLuca zdůraznil, že expozice „UV“ záření může vyvolávat některé reaktivní mechanismy, které blokují autoimunitní poškození v rámci roztroušené sklerózy. „Chceme zjistit, jaké látky se tvoří v kůži pod vlivem „UV“ spektra slunečního světla, které v případě roztroušené sklerózy mohou hrát rozhodující roli. Bohužel v současné době nevíme, jak tento mechanismus funguje. Pokud se nám to podaří, existuje velká šance, že by se podařilo vyrobit cíleně fungující lék na tuto chorobu.“, říká DeLuca.



Léky na léčbu astmatu samy vyvolávají astmatický záchvat

Jsou případy, nad kterými soudnému člověku prostě zůstává rozum stát. Před nedávnem vydala „Světová zdravotní agentura“ (FDA) omezení pro čtyři poměrně hodně populární léky na astma. Jde o lék „Foradil“ (vyrábí Novartis AG), lék „Serevent“ a „Advair“ (vyrábí Glaxo SmithKline) a lék „Symbicort“ od fimry Astra Zeneca, které obsahují látku, jenž uvolňuje svaly dýchacích cest v plicích. Těžko uvěřitelná však je skutečnost, že sama tato látka může vyvolat astmatické záchvaty s fatálními důsledky.

Člověk si může připadat jako v „Kocourkově“, když na těchto lécích čte přiložený leták ve znění: „….tento lék zvyšuje riziko vzniku astmatického záchvatu“. Přitom samotný lék je určen pro léčbu astmatu, alespoň tak je to oficiálně prezentováno. Podle studií tyto léky dlouhodobě užívá asi šest milionů jedinců po celém světě. Je ironií, že tyto přípravky jsou tak nebezpečné, že pokud se neužívají s jinými léky na astma, mohou skutečně vyvolat astmatický záchvat, i když samy o sobě by měly astma léčit.

To, že jsou takové přípravky považovány za užitečný a účinný lék, naprosto odporuje logice a zdravému rozumu. Místo toho, aby byly tyto produkty staženy z trhu zcela jako nebezpečný přípravek, jsou obdařeny štítky varujícími lékaře a lékárníky ohledně extrémního rizika, které je spojené s užíváním daného produktu. Zdá se, že honba za ziskem nezná u mnohých farmaceutických firem mezí. Bohužel jediný, kdo na tuto strategii doplácí, je cílový zákazník. V našem případě pacient.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.