Několik dalších věcí je se Sfingou také špatně:

  • * Záda jsou plochá. Kdo kdy viděl lva s plochými zády, bez velkého hrudníku a hřívy?

  • * Sfinga sedí na zemi v hluboké díře. Proč? Proč nesedí někde vysoko, aby mohla být vystavena na odiv?

  • * Přímo před Sfingou jsou ruiny chrámu, jehož zeď byla prakticky vztyčena proti jejímu nosu a nebyly v ní žádné dveře. Proč takto zamezit pohled na Sfingu zpředu? A jestliže sloužil chrám k uctívání Sfingy, proč není z chrámu ke Sfinze žádný přístup, takže se tam ani nemůžete dostat?

  • *Jáma, ve které Sfinga sedí, se zdá být velmi erodovaná, jakoby vodními toky. Co to způsobilo? Vypadá to, jakoby se voda valila dolů po stranách. Na druhou stranu, na Sfinze samotné nejsou žádné takové vertikální vzory eroze. Naopak, má jasné horizontální vzory eroze. Jak se mohou spolu slučovat tyto dva různé vzory v pravém úhlu? A co je mohlo způsobit?


Nic z toho nedává smysl, pokud se nad tím zamyslíte. Samozřejmě, mnoho lidí nepřemýšlí. Prostě na ni zírají, pak jdou dál a jejich mozek je netečný.

Ale když jsme poprvé před mnoha lety, moje žena Olivia a já, Sfingu uviděli, jen jsme tam udiveně stáli a oba jsme se shodli na tom, že je to celé špatně, špatně, špatně.
Takže teď, po mnoha letech práce, si myslíme, že jsme našli některé odpovědi. Přirozeně, jakákoliv nová myšlenka o čemkoliv, co „všichni vědí“ za prvé rozzuří konvenčně uvažující lidi a za druhé potěší lidi, kteří sdílejí názory proti establishmentu. Je celkem jasné, na které straně stojím já.

Dovolte mi nejprve vyjádřit můj postoj k tomu, co se stalo jakýmsi zakořeněným názorem mezi mými kolegy sdílejícími názory proti establishmentu. Nevěřím, že je Sfinga 12.500 let stará. Nevěřím ani v „prastarý déšť“.

Věřím, že Sfinga je starší, než se konvenčně věří. Ale nevěřím, že by byla starší o tisíce let nebo něčemu na ten způsob.

Věřím, že v místě Sfingy došlo k erozi způsobené vodou, ale nevěřím, že to má něco společného s „prastarým deštěm“, ani že se zde nacházelo něco, co by mohlo v období „prastarého deště“ erodovat.

Takže, jaká je tedy odpověď?



Ostrov & příkop Sfingy

V době, kdy se záplavy vyskytovaly jednou za rok (což se již neděje díky přehradě Aswan), vystoupala voda Nilu až k okraji chrámu Sfingy, před kterým jsou dokonce hráze. Takže se domnívám, že se stalo asi toto: voda Nilu byla vedena do jámy Sfingy, kterou teď nazývám příkopem, jakýmsi jednoduchým zařízením na zvýšení vodní hladiny, byla vedena úzkým kanálem mezi chrámem Sfingy a Údolním chrámem (ony dvě stavby před Sfingou) a její tok byl kontrolován řadou propustí a stavidel.

Známky těchto propustí a stavidel, mnoho děr po šroubech a tak dále, již neexistují, protože byly zakryty novými kameny a cementem. Ale nebojte se! Před tím, než zmizely, jsem pořídil spoustu fotodokumentace, která se nachází v naší knize. Každý to pak může vidět velmi jasně. Důvodem, proč byla stěna chrámu před Sfingou, je, že sloužila jako čtvrtá bariéra před vodou. Důvodem, proč nejsou ve stěně žádné dveře, je, že by jimi vytekla voda ven.

Horizontální eroze na straně Sfingy (která není pokryta „kameny v rámci restaurování“) je způsobeno tím, že Sfinga seděla uprostřed příkopu naplněného vodou. Vertikální eroze na stranách jámy, zejména na jižní straně, je způsobena neustálým hloubením příkopu díky tomu, že se tam hromadil navátý písek. Pokaždé, když byl příkop prohlouben, voda proudila v přívalech po stranách dolů, což vedlo k vertikální erozi, zvýrazněné přírodními dutinami ve vápencovém skalním podloží.


 

Takže si myslím, že Sfinga byla, mimo jiné, ostrov!

Toto okamžitě řeší skládanku důkazů zaznamenaných do pátého století před naším letopočtem řeckým historikem Hérodotem, který říká, že král Cheops nechal dovnitř přivést vodu z Nilu, aby obklopovala ostrov Gíza. Tady to je.


Čí hlava je na Sfinze?

Takže máme ostrov. A co teď s ním? A proč je hlava krále Cheopse velikosti hrbolku na přední straně tohoto velkého lva s plochými zády, obklopeného vodou? Co se tu děje?

Ale počkat! Kdo říká, že je to hlava krále Cheopse? Někteří říkají, že je to hlava krále Chefréna (Rachefa), ale jestli jste někdy viděli jeho hlavu na obrovské soše v muzeu v Káhiře, víte, že vůbec není Sfinze podobný. Jen pro začátek, Chefrén má podlouhlý obličej a Sfinga kulatý, a existuje mnoho dalších odlišností.

V tuto chvíli své zvědavosti jsem se začal cítit opravdu nepříjemně. Vesměs poznám, když něco nepasuje. Možná nevím, co pasuje, ale častěji vím, co ne.

A ten obličej není ani Cheopsův (ne, že bychom věděli, jak ve skutečnosti vypadal, protože jeho jediná dochovaná podobizna je třípalcová soška za slonoviny, což by ostatně mohl být váš strýček Tony nebo teta Madge), ani starého Chefréna s dlouhým obličejem. Tak, kdo to je?

A právě tehdy jsem objevil jeden z těch zapomenutých zdrojů, které mi neustále padají do klína. V tomto případě to byl článek německého archeologa Ludwiga Borchardta (viz. obr. vlevo), který jej napsal dávno předtím, než byla Sfinga vykopána, v době, kdy se nad pískem tyčila pouze její hlava a krk. Borchardt k ní chodíval, stál tam a díval se na ni. Tenkrát jste se mohli dívat Sfinze do oka a ani by necukla, vlastně se usmívala. Dnes je tak nafoukaná, s hlavou vysoko nad námi, když stojíme u jejích nohou, takže tak dobře nevidíte detaily její hlavy.

Borchardt přemýšlel. Všiml si, že Sfinga měla pruhy s namalovanýma očima (bez komentáře, faraóni mají právo dělat, co se jim zachce v soukromí vlastní jámy Sfingy) a věděl, že se v období Staré říše, kdy žili Cheops a Chefrén, takovéto pruhy nenosily. Povšiml si detailů v pruhovaných vzorech v podivné pokrývce hlavy, kterou Sfinga měla. Obličej musel patřit faraónovi, protože tato pokrývka byla svatou náboženskou pokrývkou faraónů známou pod pojmem nemes. Ale Borchardt, který byl šéfem Německého institutu v Káhiře a proto něco věděl, si uvědomil, že ani tyto pruhované vzory se ve Staré říši nepoužívaly.

Začal se zabývat výzkumem nemes a objevil, že se tyto konkrétní pruhované vzory používaly pouze v období Střední říše, stovky let po Cheopsovi a Chefrénovi. Vše to technickou formou sepsal a publikoval ve významném odborném měsíčníku (samozřejmě v němčině, ale já jsem to přeložil a tento článek se objevuje jako příloha k naší knize) a došel k závěru, že Sfinga byla vytesána v období Střední říše, nikoliv Staré.

Ale chudákovi Borchardtovi se všichni smáli. Kdo kdy slyšel něco takového? Střední říše! Borchardt se musel zbláznit! A pak byla v roce 1926 Sfinga vykopána a nakonec úplně odkopána v roce 1936 a všem bylo zcela jasné, že Sfinga byla mnohem starší než z období Střední říše. Ale všichni zapomněli, že Borchardt v době, kdy psal svůj článek, nikdy tělo Sfingy neviděl, psal pouze o hlavě.

A tak jsem tento případ znovu otevřel a došel jsem k závěru, že hlava byla přetesána v období Střední říše, přesně, jak říkal Borchardt, a co více, věřím, že mohu přesně identifikovat faraónův obličej, kterému patří. Abyste to zjistili, tak si samozřejmě musíte tu knihu přečíst.

Nicméně, je to hezké identifikovat tvář sfingy. Někteří lidé by mohli být spokojeni jenom s tím. Ale ne, je to jako sledovat film noir bez toho, abyste znali konec. I když víte, kdo to udělal, pořád chcete znát motiv.

-pokračování-

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

ROBERT TEMPLE je hostujícím profesorem historie a filozofie na Tsinghua University v Pekingu; člen Královské astronomické společnosti; člen Společnosti pro výzkum Egypta, Královské historické společnosti, Ústavu pro klasická studia a Společnosti pro podporu řeckých studií; a hostujícím vědeckým pracovníkem University of the Aegean v Řecku. Je autorem 10 knih, včetně The Sirius Mystery a The Genius of China. Pro National Geographic Channel napsal, produkoval a uváděl dokumentární film 'Descent into Hell' (Sestup do pekla), založený na své knize Oracles of the Dead. Jeho překlad Eposu o Gilgamešovi byl uveden v divadle Royal National Theatre v Londýně v roce 1993. Bydlí v Anglii se svou ženou Olivií. Společně s ní překládá dílo Ezop: Úplné bajky. Robertova webová stránka je www.robert-temple.com a webové stránky jeho nové knihy jsou www.sphinxmystery.info

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.

Další díly