Zákony tajemství (10) - Rodina Morganů

       Pokud měl John D. Rockefeller v sobě rovného v prostředí zlodějských magnátů, pak to byl John Pierpont Morgan - muž, který byl ještě jednoznačněji propojen se sítí anglofilů. Morganovo bankovní impérium nadále drží vládu nad  obchodními i politickými rozhodnutími učiněnými v tehdejší době a mnoho Morganovým zaměstnanců a agentů může být počítáno za členy tajných společností. Morgaonovou matkou byla Juliet Pierpont Morgan jejíž otec Reverand John Pierpont byl jednoznačně Británii nakloněn muž a byl také synem zakladatele Univerzitry v Yale. Otec J. P. Moragana což byl Junius Spencer Morgan jenž byl americkým finančníkem, který cestoval do Anglie kolem roku 1850, kde se spřátelil s dalším americkým emigrantem jménem Geroge Peabody, což byl člověk, který v té době obchodoval s bristkými Rothschildy.

 

        Po spojení s Peabodym vznikla společnost pod jménem "Peabody - Morgan". Juniusovo bohatství vzrůstalo po obdržení pujček pro "Sever" během americké občanské války. Jeho syn John Pierpont Morgan se narodil roku 1837. Junius a syn převzal obchod do svých rukou potom co Peabody odešel do důchodu v roce 1864 a okamžitě změnil jméno společnosti na "Morgan a spol."

        Morganovi se také příležitostně dostali do úzkého spojení s britskými Rothschildy přímo v jejich sídlech. Mnoho autorů napsalo, že Morganovi se nakonec stali skrytými či tajnými agenty Rotschildů. Jak uvádí autor  Gabriel Kolko: "Morganovi aktivity v letech 1896 až 1896 týkající se prodeje amerických obligací ve zlatě na území Evropy byly založeny na Morganovém spojení s Rotschildy.

        To, že Morganové byli ve skutečnosti jakousi zástěrkou britského barona Nathana Mayera pro Rothschildovi zájmy, byla myšlenka autora Eustace Mullinse, který v roce 1952 jako první odhalil manipulace, které vyústili ve vytvoření "Federálního systému rezervy". S ohledem na Rothschildy, Mullins napsal: "I když měli prokuristu ve Spojených Státech..... bylo pro ně extrémně výhodné mít amerického zástupce, který nebyl znám jako agent Rothschildů. Mullins také řekl, že Rothschildové dávali přednost fungovat v USA po zástěrkou firmy "J.P. Morgan a spol.".

       Ačkoliv byl J.P. narozen v Americe a vzdělaný byl v Bostonu v roce 1856 vycestoval do do německa kde studoval Univerzitu v Gottingenu, která byla založena angličanem Georgem II. v roce 1737, jenž pak sloužil jako poslanec za Hanover. I když nechvalně znám vypuzením disidentských profesorů, kteří byli známí jako "Gottingenská sedma", která zahrnovala bratry Grimmovi a další přívržence George Hegela včetně Karla Marxe - univerzita i přesto pokračovala v produkci aktivit, které koketovaly s tajnými společnostmi.

       Poté co se vrátil do Spojených Států, připojil se Morgan k bankéřské firmě "Duncan Sherman a spol" se sídlem v New Yorku. Další indicie naznačují, že pak Morgan sloužil jako Rothschildův finanční agent a definitivně se spojuje s amerických establishmentem.

       Po vypuknutí americké občanské války demonstruje mladý Morgan zcela legálně, že poctivost hraje v jeho životě jen velmi malou roli. Jeden příklad za všechny. V květnu 1861 nabídl Morgan veliteli federální armády, že prodá 5000 vojenských pušek, které se nacházely v St. Louis za 22 dolarů za kus. Velitel byl zoufalý a pušky nutně potřeboval. Ovšem když pušky dorazily odmítl je velitel zaplatit vzhledem k tomu, že byly zastaralé a vadné. Morgan armádu nakonec zažaloval a vysoudil celkem 109.912 dolarů.

       Vyšetřující výbor Kongresu v roce 1862 případ uzavřel s tím, že Morgan ošidil vládu. Výbor shledal fakta, že pušky byly skutečně nepoužitelné, zastaralé a nebezpečné. Byly koupené kus za 3, 50 dolaru z arzenálu v New Yorku od Simona Stevense, který pracoval u Morgana. Velitel ze St. Louis souhlasi s tím, že pušky kouipí aniž by je před tím viděl, přičemž Morgan použil dohodu jako zástavu na nákup těchto pušek. Tak americká armáda koupila své vlastní vadné pušky od Morgana, který v podstatě nemusel podstoupit žádné finanční riziko a zároveň měl zhruba 500 % zisku z každé zbraně.

       V roce 1871 se stal společníkem v jedné z firem jeho otce, která později se spojila s firmou "J. P. Morgan a spol". Tato firma se později stala hlavním zdrojem financování vlády USA.

       Díky jeho spojení s Peabodyho firmou měl Morgan velmi mnoho důvěrných přátel na vlivných místech a velmi užitečné kontakty s londýnským světem financí a proto v průběhu roku 1870 byl schopný rychle rostoucím americkým průmyslovým korporacím poskytovat potřebný kapitál od britských bankéřů.

        Vedle evropské rodiny Rotschildů se stala Morganova společnost jedním z nejsilnějších bankovních domů na světě. Ale to pro J. P. Moragana, který zdědil v roce 1890 rodinné zájmy po smrti jeho otce, který se zabil při nehodě kočáru,  nebylo dost. O pět let později začal s rozsáhlou reorganizaci největší americké železnice a v roce 1902 se z něho stává největší světový železniční magnát, který ovládal na 5000 mil železné dráhy.

        V roce 1893 dokonce pomohl zachránit vládu USA před totální bankovní panikou. V roce 1890 dohlédl na spojení firmy "Edison General Elektric" a "Thomson - Houston Elektric Company" v novou obří firmu pod názvem "General Elektric" (I u nás máme banku, která je produktem této firmy. Je to býval G.E. Bank - dnešní Money Bank, pozn. J.Ch.). Aby toho nebylo málo tak dokázal spojit několik ocelářských firem a tak pomohl vytvořit dodnes známou americkou společnost "Steel".

        Morganova říše samozřejmě zahrnovala celou řadu nadací, které byly vyjmuté z daňové politiky, celou řadu penzijních fondů, držel kontrolu nad reklamou a ekonomickým životem Spojených Států. Tak byl schopen si udržet permanentní sílu a bohatství a stanout tak na vrcholu byznysmenů.   

        I když J. P. Morgan a John. D. Rockefeller mezi sebou soutěžili v mnoha oblastech nakonec se společně dohodli na vytvoření národního bankovního systému, která vešla nakonec ve známost jako "Federální Národní Systém". Předmětná dohoda byla parafována během tajného setkání v roce 1910 na Morganově soukromé rezidenci na Jekyll ostrově nedaleko Georgie.

        Morgan se připojil k Rockefellerům skrze svého investičního kolegu Nelsona Aldriche, který zůstal dominantním americkým kapitalistou až do své smrti v roce 1913. Morganův syn, John Pierpont Jr. Známý také jako "Jack" pokračoval v rodinné tradici rozmnožování rodinného majetku. Za tímto účelem upevnil spojení na významné britské elitní bankéřské kruhy.

       Své bankéřské umění prokázal v průběhu I., ale i II. světové války. Jeho vliv postupně zasáhl na 2000 různých bankovních ústavů na různých místech světa. Rodina Morganů měla skutečně ohromující vliv po celém světě a je více jak logické, že měla velmi úzké spojení na dalším rodinou světovou velmož - Rotshchildů. O této rodině detailně pojednáme v další části našeho seriálu.

- pokračování -
(c)2007 Jaroslav Chvátal

Další díly