Štír   19.11.2017   Alžběta

Tropické Stonehenge

10.08.06   Jaroslav Chvátal
Jaroslav Chvátal Ze Sao Paulo v Brazilii přišla zajímavá zpráva. Dne 10. května 2006 byla v travnaté oblasti Amazonky v oblasti zvané Amapo nalezena zřejmě stovky let stará astronomická observatoř. Tento nález mění stálený pohled na obyvatele v této lokalitě, kteří jak se zda již v minulosti byli velmi důmyslní jedinci. Celá soustava se skládá celkem ze 127 žulových bloků a podle nekonvenčních archeologů jde zřejmě o nejstarší astronomickou observatoř v Jižní Americe. Jednotlivé žulové bloky dosahují výšky až 3 metry a v pravidelném rozestupu tvoří prstenec kolem kopce s průměrem asi 30 metrů. Celý komplex se nachází nedaleko vesnice Calcoene severně od rovníku. Další informace v následující reportáži.

       Ze Sao Paulo v Brazilii přišla zajímavá zpráva. Dne 10. května 2006 byla v travnaté oblasti Amazonky v oblasti zvané Amapo nalezena zřejmě stovky let stará astronomická observatoř. Tento nález mění stálený pohled na obyvatele v této lokalitě, kteří jak se zda již v minulosti byli velmi důmyslní jedinci. Celá soustava se skládá celkem ze 127 žulových bloků a podle nekonvenčních archeologů jde zřejmě o nejstarší astronomickou observatoř v Jižní Americe. Jednotlivé žulové bloky dosahují výšky až 3 metry a v pravidelném rozestupu tvoří prstenec kolem kopce s průměrem asi 30 metrů. Celý komplex se nachází nedaleko vesnice Calcoene severně od rovníku. Další informace v následující reportáži.

 


       Souvisejícím výzkumem se zjistilo velmi mnoho velmi zajímavých indicií. Tak například během nejkratšího dne v roce přesně 21. prosince stín z jednoho kamenného bloku, který je umístěn šikmo k celé sestavě náhle zmizí. "Pochopili jsme, že souvisí s tzv. zimním slunovratem a to nás přivedlo na myšlenku, že celý komplex můžeme být vlastně jakousi prehistorickou astronomickou observatoří," říká Mariana Petryová z vědeckého atechnického ústavu v Amapě.

      Antropologové již velmi dlouhou dobu ví, že místní domorodé obyvatelstvo je velmi dobrým pozorovatelem hvězd a Slunce. Nedokázali však oficiálně tuto myšlenku vyslovit. Nález fyzického artefaktu s evidentním astronomickým použitím před Kolumbovské kultury indiánů amazonského pralesa ovšem všem vyrazil dech.

 

 
 


       "Transformovat tento druh znalostí do struktury fyzikálního památníků tohoto druhu naznačuje, že zdejší populace obyvatelstva je součásti podstatně komplikovanější sociální organizace než se vůbec čekalo", říká antropolog Cabral.

      Cabral studoval toto místo ležící nedaleko vesnice Calcoene již od minulého roku. I když kamenné bloky zatím neprošli oficiální analýzou izotopu uhlíku C12 aby se určilo jeho přesné staří první odhady se shoduji v tom, že tento kamenný památník bude starý přinejmenším 2000 let.

      V posledních měsících se s překvapením zřejmě roztrhl pytel. Zhruba před měsícem na začátku července 2006 oznámila mezinárodní archeologická expedice objev nejstarší astronomické observatoře na západní polokouli. Nachází se v Peru severně od Limy. Jde o unikátní doslova kamennou řezbářskou práci starou 4200 let, která je nastavena na proces svítání a západu Slunce v den zimního slunovratu, tedy 21. prosince.

       Kamenná stavba při pobřeží rovníkové Amazonky je ohromným překvapením. Zatímco Inkové, Mayové a nebo Aztékové stavěli rozsáhlá města a obrovské kamenné struktury indiánské civilizace předkolumbovské Amazonie stavěla menší artefakty ze dřeva a jílu, kteá ovšem rychle ve vlhkém klimatu této oblasti podléhala zkáze.I z tohoto pohledu jde o unikátní nález.

 


      Bezprostředně po nálezu se rozběhlo šetření v okolí. Tak se zjistilo, že oslovení domorodci, ale i někteří indiánští rybáři tento kamenný útvar velmi dobře znají. Archeologové ho pojmenovali "Tropický Stonehenge".

      Vědci, kteří nejsou zapojení do tohoto objevu se shodují v tom, že jde veskrze o unikátní nález něčeho zcela nového a pro tuto oblast absolutně netypického. V tomto duchu hovoří i Michael Heckenberger z Univerzity státu Florida, oddělení antropologie. Upozornil na nutnost datace pomoci uhlíkové analýzy s tím, že by měly být učiněny další vykopávky v této lokalitě.

     "Za předpokladu, že astronomické objekty, hvězdy a souhvězdí mají hluboký a zásadní význam pro bájesloví a kosmologii amazonských národů, pak není pro mne vůbec překvapující existence takové kamenné observatoře", říká Richard Callaghan, profesor geografie, antropologie a archeologie Univerzity v Calgary.


(c)2006 Jaroslav Chvátal

Připraveno podle zahraničních materiálů


oblíbenost článku   hlasování   nejhorší 1 slabý 2 slabý 3 podprůměrný 4 průměrný 5 průměrný 6 nadprůměrný 7 velmi dobrý 8 velmi dobrý 9 nejlepší 10 5.9 (2274 hodnocení) zobrazeno: 12703x (dnes: 1x)

K článku není založena diskuze
přednášky, kurzy a školení Jaroslava Chvátala

Kalendář akcí

Listopad
2017
Po Út St Čt So Ne
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

přednášky
kurzy a semináře
letní týdenní semináře
speciální akce
více akcí v jeden den

přijímané platební karty
statistika TopList


odebírat RSS RSS 2.0

"Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je zaručena. Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny. Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu". (Listina základních práv a svobod České republiky)

Redakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce. Přebírání písemného či obrazového materiálu je možné pouze se souhlasem vydavatele. Platí pro materiály podléhající čtenářskému poplatku. © Matrix-2001.cz, Jaroslav Chvátal
webdesign Vendys graphics