Irák a Afghánistán: Postavení žen se po "osvobození" nelepší. Kde je Laura Bush ?

Anonym

Anonym

autor

22.06.2006 Společnost
       Pamatujete si, jak Spojené státy americké osvobozovaly lid Iráku a Afghánistánu? Na to, jak se prezident Bush i jeho žena dojemně starali o osud afghánských žen? A vzpomínáte, jak jste jim to vůbec nevěřili? Měli jste pravdu, po efektních mediálních vystoupeních se o situaci žen v obou "osvobozených" zemích americká vláda nijak nezajímá. Dnes přinášíme článek popisující tragickou situaci v Iráku, zítra nahlédneme do Afghánistánu. Irák: místní nevládní organizace varuje před rostoucím počtem sexuálního deliktů. Masivní nárůst případů sexuálních deliktů od doby pádu režimu Sadáma Husajna zaznamenala detailní studie zpracovaná nevládní Asociací ženských práv. Zatímco v době Husajna bylo hlášeno méně než pět takových případů za rok, od února došlo v Bagdádu k téměř 60 znásilněním, zatímco dalších 80 žen bylo sexuálně napadeno jiným způsobem.

         "Shledali jsme, během minulých pěti měsíců, nárůst počtu žen, které byly sexuálně zneužity a znásilněny, zejména v hlavním městě," uvedla mluvčí Asociace Mayada Zuhair s tím, že tento vývoj vrhá ženy, které musí chodit po ulicích samy, do paniky.

       Podle aktivistek jsou hlavnímu důvody pro současný trend marginalizace populace, nedostatek bezpečnosti a negativní psychologické dopady války. Zneužívání čelí podle Zuhair ženy rozličného stáří, zatímco Asociace nalezla též případy chlapců a mužů, kteří byli znásilněni neidentifikovanými gangy. "S ohledem na současnou absenci bezpečí mohou tyto incidenty narůstat, pokud vláda nepodnikne rychlé kroky, aby tyto gangy zastavila."

      Ministerstvo vnitra vydalo oznámení, v němž varovalo ženy, aby nevycházely samotné. "Toto je muslimská země a jakýkoli útok na ženskou cudnost je též útokem na naši náboženskou víru," uvedl ministerský činitel Salah Ali, "tyto gangy zaplatí za bolest, kterou způsobily."

      V mešitách, jak sunitských, tak šíitských, o tomto problému mluví hodnostáři na každém týdenním kázání. Vyzývají své, převážně mužské sbory, k tomu, aby držely ženy doma. "Tyto incidenty jen dokazují to, co tvrdíme již dlouho," uvedl šejk Salah Muzidin, imán v centrální mešitě v Bagdádu, "a to je, že islámskou povinností žen je být doma, starat se o děti a manžela, spíše než hledat práci - zejména s ohledem na současnou absenci bezpečnosti v zemi."

      Díky našim vojenským ziskům na většině území Afghánistánu tam již ženy nejsou uvězněny ve svých domovech," prohlásila s militaristickým optimismem v roce 2001 žena prezidenta Bushe Laura, "boj proti terorismu je zároveň bojem za práva a důstojnost žen." O tom, jak vojenské dobrodružství USA pomohlo postavení žen v Iráku, kde z domovů nemohou vycházet nezahaleny, kde je jejich postavení v mnoha ohledech horší než za časů Saddáma Husajna a kde stát ruší legislativu udělující ženám dědická práva, je těžké mít iluze. A hrdé prohlášení Laury Bush neplatí ani pro Afghánistán: zdůrazňování Talibánu jako nepřítele číslo jedna vedlo k přesvědčení, že k osvobození žen stačí jen právě jeho porážka. K přesvědčení, které vzalo rychle za své.

      Zaprvé, Talibán je zpátky. Méně než pět let po akci britských a amerických jednotek v Afghánistánu podnikají bojovníci Talibánu stále víc odvážných útoků, včetně přepadnutí britských vojáků minulý víkend v provincii Helmand. Pozorovatelé přitom upozorňují, že Britové musejí kontrolu nad provincií znovu získat, nebo talibánští povstalci získají celý jižní Afghánistán.

       Nejde ale jen o to, návrat Talibánu je jistě špatnou zprávou, jeho bojovníci však nejsou jedinými nepřáteli žen. Zatímco ženy byly po tři desetiletí válek vystaveny smrtícímu koktejlu válečných vůdců, džihádistů a stoupencům patriarchátu, jejich postavení se nezlepšilo: většina z nich musí i nadále chodit v burce, kvůli obavám z extremistů, jejich vůdci sedí ve vládě prezidenta Hamida Karzájího. Skutečně, není to jen Talibán, kdo chce prosazovat šaríju: loni v dubnu byla ukamenována k smrti 29letá žena. Na čí podnět? Ne, nestáli za ním bojovníci Talibánu, ale rozsudek soudu severní provincie Badakhshanu. Smrt si podle soudu "zasloužila" za cizoložství.

      Znásilňování, nedobrovolné sňatky a domácí násilí dosáhly v "osvobozením" Afghánistánu hrozivých rozměrů - a vedou k téměř nepředstavitelné praxi sebeobětování. Za loňský rok bylo podle afghánské Nezávislé komise pro lidská práva registrováno v západní zóně na 154 těchto případů, v jižních a východních částech země pak dalších 34. Před pěti lety odhadovala podzemní skupina pro práva žen, že jako prostitutky pracuje v zemi na 25 tisíc žen, extrémní chudoba však nutí k zapojení se do sexuálního byznysu mnohem více žen.

      Ožívající Talibán se vrací ke staré taktice: útočí na školy, aby dosáhl ukončení vzdělávání dívek. Loni v prosinci odvlekli stoupenci Talibánu ředitele školy z jeho třídy v provincii Helmand a zastřelili jej do hlavy, když odmítl ukončit provoz smíšených tříd. Teď se však zdá, že se Talibán snaží zabránit vzdělávání všech dětí. Spojené národy registrují 30 vážných útoků na školy během posledních měsíců.

      USA prý do země exportovaly demokracii a svobodu, možná by to ženám v Afghánistánu měla Laura Bush opět připomenout.

Převzato: Part.cz