ČINSKÁ MAPA SVĚTA

Anonym

Anonym

autor

11.03.2006 Zajímavosti

       Patří k záhadám historie, které se těžko vyjasňují. Jde o unikátní mapu, podle níž se zdá, že Číňané objevili Ameriku i další kontinenty ještě dřív než Kolumbus, Vasco da Gama a jiní evropští cestovatelé. Mapa má honosný název Celková mapa geografie všeho pod nebesy. Koupil ji čínský advokát a sběratel starožitností Liu Gang v prodejně starožitnictví v Šanghaji za 500 dolarů. Mapa údajně pochází z roku 1763, ale podle poznámek na okrajích má původ daleko starší. Prý byla překreslena z originálu z roku 1418.  Vychází z cest admirála Čeng He, který se v letech 1405 až 1433 plavil kolem pobřeží Asie a také podél východního pobřeží Afriky. Na nově objevené mapě jsou zakresleny obě Ameriky a také Austrálie a Evropa. Tyto oblasti Čeng He, pokud je známo, nenavštívil. 

       Podle advokáta Liu je mapa důkazem, že admirál Čeng He už tehdy skutečně obeplul svět a zanesl cesty do svých map. Do Číny se vrátil roku 1418 s přesnou znalostí nejen pobřeží, ale i geografických podmínek a kulturních památek v jednotlivých zemích, které jsou na jeho mapě zaznamenány. 

      Kritikové namítají, že stačilo počkat do osmnáctého století, kdy byla mapa údajně překreslena, protože v té době už vše, o čem je řeč, bylo ve světě skutečně objeveno.

      Čínští experti na kartografii z pekingské univerzity nevěří, že jde skutečně o mapu pocházející z patnáctého století. Na jejich stranu se přidávají i jazykovědci. Kartografové uvádějí jako argument názvy, které se v patnáctém století ještě nepoužívaly, a s nimi si notují odborníci na čínštinu. Také v tomto směru jsou v mapě používány výrazy běžné až podstatně později. 

      Gavin Menzies, britský důstojník ve výslužbě, který se o historickou kartografii zajímá, je naopak přesvědčen, že mapa je věrným opisem předlohy z patnáctého století.

      Je autorem publikace nazvané 1421: Rok, kdy Čína objevila Ameriku. V knize, která vyšla v roce 2002 a rázem se stala bestsellerem, tvrdí, že admirál Čeng He vstoupil na americkou půdu o sedm desetiletí dříve než Kolumbus. Nález mapy ho v tom jen utvrdil.

      Liu Gang nenechává nic náhodě. Předložil mapu k prozkoumání radiokarbonovou metodou.

      To ale nic nemění na faktu, že zkouška může prokázat jen to, že jde o opis pořízený skutečně v osmnáctém století. Ale ani to nemusí být pravda. Může jít o opis daleko mladší, jen pořízený na starém bambusovém papíře. Výsledek testu není zatím znám. 

      Ani většina Číňanů nevěří, že admirál Čeng He objevil obě Ameriky, Austrálii a navštívil Evropu. Nemají zapotřebí si něco nalhávat. Dnes už jsou si vědomi, že patří k nejdůležitějším mocnostem světa.


Převzato: 100+1