RUŠTÍ EXPERTI VIDÍ SPOJENÍ IZRAELE A USA S EXPLOZEMI V AMÁNU

Anonym

Anonym

autor

15.02.2006 Konspirační teorie

        Účastníci diskuse v ruském rádiu odhalili "izraelské spojení" s nedávnými ammánskými bombovými útoky a obvinili USA, že stojí za vraždou bývalého libanonského premiéra Rafíqa al-Harírího. Člen výboru pro mezinárodní záležitosti při státní dumě Šamil Sultanov řekl, že bomby posílily šance Muhammada Dahlána na vystřídání Mahmúda Abbáse v roli palestinského vůdce. Expert na Blízký východ Vladimir Achmedov řekl, že Američané zaútočili na Harírího, aby měli zbraň proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi a francouzskému prezidentu Jacquesu Chiracovi. Následující text obsahuje výtah z vysílání pravidelného programu Panorama ruského rádia Majak z 11. listopadu. Mezititulky doplnil editor.

      Moderátor Vladimir Averin: Zdravím vás. Hlásí se Panorama na Majáku. Vladimir Averin u mikrofonu.
Výbuchy v Jordánsku, v jordánském hlavním městě Ammánu, otřásly touto zemí a celou oblastí, a zdá se, že měly dopad na celý svět. Našimi hosty jsou Šamil Sultanov, člen výboru státní dumy pro zahraniční záležitosti a Vladimir Achmedov, profesor Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů a expert na Blízký východ.

      V denním tisku už vyšla celá řada komentářů. Objevily se různé teorie. Která z nich je podle vašeho názoru nejblíže pravdě, Šamile Zagitoviči?

 

      Izraelské spojení s ammánskými výbuchy

      Sultanov: ?Pokud jde o výbuchy, existují podle mne dva klíčové body. Za prvé, Jordánsko je klíčovým hráčem Američanů. Postoj nového krále Abdalláha II, který je napůl Angličan, je dosti komplikovaný, protože v posledních šesti měsících, vlastně po celý minulý rok, vzrůstaly rozpory mezi ním a jeho původním jordánským týmem. A na základě toho měl Abdalláh II. dobrou příležitost provést ve svém týmu jisté změny, mírně řečeno, a posílit svou osobní moc atd.

      Druhá teorie, které se přidržuji, je izraelská vazba. Palestinský vůdce Abú Mázin /Mahmúd Abbás/ je vážně nemocen. Mnozí se domnívají, že jeho strana Fatáh nemůže s takovým vůdcem zvítězit, že nemůže vyhrát parlamentní volby, k nimž má dojít za šest měsíců. Takže pro převeliký počet hráčů - Američany, Izrael, Šarona, Egypťany by mohl být (palestinský ministr civilních záležitosti Muhammad) Dahlán optimálním hráčem a politikem, který Abú Mázina nahradí. V tomto smyslu mohou ty výbuchy a zvláště smrt Bašíra Náfiho, šéfa palestinské zpravodajské služby na Západním břehu jako následek jednoho z výbuchů, být podle mého názoru určeny k urovnání cesty pro Dahlána. ?

 

      Změna elit

      Achmedov: Je skutečně pravda, že na Blízkém východě probíhá velmi složitý a komplikovaný proces výměny vládnoucích elit. Zvláště jej komplikuje nátlak, aby Blízký východ převzal od Západu zkušenosti s demokracií, reformami a liberalizací, protože bývalé vládnoucí elity se přirozeně obávají možných následků svého odchodu z mechanismu finanční kontroly, kterou dnes řídí, a mezinárodní společnost ještě nevytvořila více či méně srozumitelný mechanismus odchodu těchto vládnoucích elit.

      Prozatím proces výměny vládnoucích elit nabírá tempo a USA do tohoto procesu zasahuje diplomaticky, ale, jak jsme viděli v případě Iráku, i silou. Tím je vojensko-civilní rovnováha vztahů v každé z těchto zemí a na celém Blízkém východě narušena.
Jordánsko platí velmi, velmi vysokou cenu za svou politiku na Blízkém východě, politiku, která je diktována do značné míry prostě geostrategickou polohou země, která je obklopena velmi silnými sousedy jako Izrael, Irák, Sýrie a Saúdská Arábie. ?

 

      USA za Harírího vraždou   

      Achmedov: Ve svém prohlášení , které bych nazval jako vysoce realistický převratný projev, syrský prezident Bašár al-Asad jasně demonstroval, že základní syrská strategie předchozích 50 let zůstává navzdory nátlaku se strany Evropy a USA během posledních čtyř let beze změny. ?

     Řekl, že vražda Harírího byla součástí nátlaku na Sýrii. Syřané nemají s touto vraždou nic společného. Věřte mi: jsem odborník na Blízký východ. Kdyby Syřané chtěli použít nějaký způsob nátlaku nebo vlivu na Harírího, mohli by použít řadu jiných způsobů. A pak,v al-Šámu (Sýrie) se lidé navzájem dobře znají. Vědí, že jsou dnes nepřáteli, ale zítra mohou být přáteli atd. A nikdy nesáhnou k drastickým opatřením.

     Můj osobní názor je, že Harírího se zbavili Američané. Byly tu dva důvody. Prvním byl Bašár al-Asad a druhým Chirac. Proto, že Harírí byl velmi blízkým přítelem Chiracovým, velmi blízkým. Od jejich setkání neuplynul ani měsíc. Byli velmi blízcí přátelé.

     A tak je chtěli dostat a přerušit vztahy mezi Chiracem a arabským světem. A podařilo se jim to. Ale nepodařila se jim druhá věc. Nedonutili Sýrii kapitulovat. ?


Původní zdroj

Převzato: Muslimské listy