VZESTUP MOŘSKÉ HLADINY AKCELERUJE

       O celých třicet centimetrů by mohla, pokud budou zachovány současné trendy, vystoupit hladina moří do konce tohoto století, varuje studie australských vědců. Zjistili, že mezi lety 1870 a 2004 stoupla o 19, 5 centimetru, přičemž růst akceleroval v posledních padesáti letech tohoto období. Výzkum otištěný v magazínu Geophysical Research Letters používal data z přílivoměrů po cekém světě.nZjištění je v souladu s předpověďmi Mezivládního panelu o klimatických změnách, jehož dokument z roku 2001 tvrdí, že mezi roky 1990 a 2100 stoupne průměrná globální mořská hladina o 9 až 88 centimetrů. Australští vědci se poté snažili tento odhad zpřesnit. Svůj výzkum opřeli o data z přílivoměrů po celém světě, ačkoli během 130 let se jejich počet zvýšil a měnila se jejich umístění.

      Během období od roku 1870 roste hladina průměrně o 1, 44 milimetru za rok.

      Během dvacátého století pak růst dosahuje průměrně 1, 7 milimetrů za rok, přičemž číslo pro období od roku 1950 činí 1,75 milimetrů.

     Ačkoli vzestup mořské hladiny předpovídaly modely týkající se klimatických změn, vědci se toto tvrzení chtěli pokusit prozkoumat na základě historických trendů.

      Pokud bude akcelerace pokračovat v dnešním tempu, měla by hladina během tohoto století vyrůst o něco mezi 28 a 34 centimetry.

     John Church, pracovník tasmánské Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation a autor studie, tvrdí, že vyšší hladina moře by mohla mít pro některé oblasti vážné dopady.

     "Znamená to, že v oblastech, kde jsou bouřková vlnobití, může být více záplav," uvedl agentuře AP, "znamená to rostoucí pobřežní erozi písečných pláží, budeme svědky stále více záplav na ostrovech."

     Mezi odborníky na klima panuje konsensus, že hlavním faktorem, který může za oteplování, jsou rostoucí atmosférické koncentrace skleníkových plynů.

     Podle Kjótského protokolu z roku 1997 se průmyslové země zavázaly snížit do let 2008 - 2012 své emise o pět procent oproti úrovni z roku 1990. Spojené státy a Austrálie se však postavily proti.

     John Church varuje: "Musíme snížit emise, avšak musíme rovněž rozpoznat, že se klimatické změny odehrávají - a musíme se na ně adaptovat."


 Převzato: e-žurnál

jas/BBC