PIKTOGRAMY A ROK 2017 (1)

Thomas Andy

Thomas Andy

autor

30.10.2017 Kruhy v obilí

Nálet dronů

Představte si toto: skupina podvodníků, vlastnících drony vytvoří anebo jsou požádáni, aby vytvořili, složitou formaci v obilí. Jakmile je to hotové, vyletí se svými drony nad pole a nafilmují to na video. Video pak umístí na internet a na poplatcích  za reklamu vydělají velké sumy peněz, což je důvodem celé akce.

Takový scénář byl zmíněn letos v létě, když fenomén kruhů v obilí získal v mainstreamových médiích značnou publicitu a kdy byl tento scénář v médiích prezentován jako nezpochybnitelný fakt. V sezóně, kdy bylo celé Spojené království obdařeno mnoha mimořádnými a strhujícími vzorci v polích, na to média jednoduše regovala tak, že je zařadila do kategorie „falešných zpráv“,  které mají uživatele internetu nalákat na určité webové stránky. Policie i Národní farmářská unie vydaly směšné komentáře, když řekly, že „kruhy v obilí představují značnou obtíž a veřejnost by něměla vandalům poskytovat publicitu, o kterou jim jde.“ (The Daily Telegraph, 13. července 2017).

Prohlášení, svědčící o omezenosti a křiklavé nepřesnosti v téměř totožných zprávách, které se objevily  v médiích, poukazují na nedostatek novinářské představivosti, popisující v této době záhady a některé obrazce v obilí jsou skutečně nevysvětlenými záhadami, přestože mnohé mohly být vytvořeny výše popsaným způsobem.

Pokud jde o operátory dronů, kteří by měli údajně vydělávat značné peníze reklamami na  internetu: každý, kdo se snaží tímto způsobem zbohatnout ví, že je zapotřebí mnoho záběrů, aby se vydělalo trochu víc, než je nutno vydat za benzín a baterie. Pochopitelně, že farmári mají starosti kvůli škodám, které v obilí napáchají návštěvníci formací, ale rozširování nepodložených tvrzení není řešením.

Ve skutečnosti byl příběh o dronech dalším znamením tiché války proti svobodě  slova a  šíření informací. To, že je naznačováno, že jsou kruhy v obilí spojovány s vyděláváním peněz prostřednictvím „falešných zpráv“ je jenom další způsob, jak  umlčet oprávněné alternativní zkoumání.

 

Týdny na začátku sezóny

Takže,  ať jsou kruhy v obilí dílem dronových podvodníků nebo tajemného "něčeho jiného"—t.j. mimozemského, pocházejícího z jiné dimenze,  duševního či duchovního, jak mnozí vysvětlují tyto velkolepé výtvory v krajině, jak vypadala ta letošní sezóna? Ačkoliv se v posledních letech z neznámých důvodů celkový  počet obrazců zmenšil, začněme s nejlepšími formacemi na území Spojeného království, které, i když je jich méně, stále zůstávají nejvýznamnějším fenoménem  a vynahrazují to svou pozoruhodně setrvalou kvalitou.

První objevení se, jsme zpozorovali 16. dubna (což je celkem obvyklá doba pro zahájení aktivit v Anglii) v ostře žlutém  řepkovém poli pod slavnou kamennou jehlou a Bílým koněm na vrcholku Cherhillu  ve Wiltshiru. Jednalo se o oblouk s výběžkem vedoucím k menšímu kruhu, umístěnému trochu excentricky; křehký vzor byl vytvořen úzkými pruhy stojících  stébel uvnitř obrazce, které tvořily kostru celé formace. O dva dny později se u Cherlingtonu v Gloucestershire v řepce objevil další  oblouk s dvěmi malými kruhy.

První výrazná mandala v letošním roce se objevila opět v řepce a byla nalezena 22. dubna u Avebury: šlo o  zřetelný vzor květiny s šesti lístky a „kostkou“ uprostřed, zobrazený jakoby v perspektivě. O dva dny později následoval jeden z nejneobvyklějších vzorců celé sezóny: na vrcholu  Oliver's Castle u Devizes ve Wiltshire (je to místo, kde bylo natočeno jedno z nejkontroverznějších videí, ukazujících vznikající formaci; bylo pořízeno před neuvěřitelnými 21 lety a dodnes nebylo zcela vysvětleno kvůli všem různým námitkám). Přestože se vzor skládá většinou z prázdného prostoru, tento velmi velký kruh bez centrálního motivu se skládá z 27 malých  kroužků s výraznými okraji, seřazených kolem jeho vnitřního obvodu.

 

Rušný květen

Květen může být, co se týče těchto jevů, docela klidným měsícem, ale letos překonal očekávání tím, že přinesl devět formací, z nichž většina stojí za zmínku. Objevily se v týdnech horečné politické aktivity v Británii, když se země chystala na náhlé a nečekané generální volby, kdy své místo premiérky obhajovala příhodně se jmenující Theresa Mayová.

Dne 4. května se u Mere ve Wiltshire v řepce objevil zajímavý vzor,  skládající se ze dvou ramen, přičemž se v každém z nich nacházelo sedm kruhů a tato ramena byla umístěna po  obou stranách trojité činky, což se celé podobalo  komíhajícímu se závaží hodin; zřejmě to asi  mělo něco napovědět o tom, kam ty volby povedou! Nicméně, zdá se, že první letošní obrazec, vytvořený v žitě u Stitchcombe ve Wiltshire 21. května,  sliboval lepší budoucnost, když ukázal úžasný motiv 12 menších „slunečních paprsků“ ve 12 větších paprscích.

Dávná posvátná místa odjakživa přitahovala (nebo vyráběla - podle teorie o zemských energiích) vzory v obilí a jeden z nejpozoruhodnějších příkladů letošního roku byl vzor vesica piscis v příhodném tvaru vagíny,  který se 22. května objevil vedle  štědře obdařeného mužského obra, vyrytého v křídovém svahu u Cerne Abbas v Dorsetu. (viz foto výše)

Dne 24. května se u Marazionu v Cornwallu, na dohled od další historické pozoruhodnosti -  posvátného ostrova - hory sv. Michala, objevil v pozdní řepce obrazec. Vypadal jako ozdobný kluzák či létající ryba. Hora sv. Michala leží velmi blízko západního konce ley linií Michaela a Marie, o kterých se říká, že vedou z Norfolku do Cornwallu, kdy je Avebury blízko jejich středu. Byl to jeden z obrazců, které se letos objevily na dohled moře, což je docela vzácný úkaz.  Druhý se objevil na pláži  Climping Beach v Atheringtonu v Západním Sussexu  dne 19. července (viz. obr. níže) a skládal se z kříže pozůstávajícího z několika kruhů s šachovnicovým vlnitým vzorem v prostředku.

Jedna zajimavá formace se zmaterializovala u Alton Barnes ve Wiltshire  a to dne 25. května, poblíž Bílého koně, který se dívá na údolí Pewsey. Na tomto místě se v posledních třiceti letech objevilo velmi mnoho kruhů v obilí. Tento kříž, s prvky podobnými prvnímu vzoru na Cherhillu, obsahuje tenké pruhy stojících stébel a kruhů, které ohraničují celý obrazec (viz. obr. níže). V každém ze čtyř vnějších kruhů stojí malé středové body a jenom prostřední kruh je celý plochý. Proužky jsou velmi jemné a křehké a vnější část jednoho kruhu je ozdobena „vějířem“ se sedmi polokroužky.

Dne 25. května  se poblíž vědeckého střediska a planetária ve Winchestru v Hampshire také objevil keltský kříž s centrálním motivem, podobným terči s oddělenými zakřivenými kostkami. 

Dne 28. května obdržel Broad Hinton ve Wiltshire (viz. obr. výše) dvě složité formace: jedna představovala elegantní květ s šesti lístky, vytvarovanými velmi úzkými proužky a kruhy, s malým kruhem poblíž a druhý byl docela jiný: šlo o pěticípou hvězdu  hustě pokrytou mnoha malými kroužky. V Chicklade ve  Wiltshire byl 30. května nalezen další vzor s květinou o šesti lístcích, tentokrát s mnohem širšími pruhy v prostřední části a s šesti kruhy z vnější strany.

-pokračování-

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.

Další díly