V AFRICE ZPROVOZNĚN NEJVĚTŠÍ DALEKOHLED NA JIŽNÍ POLOKOULI

       Největší teleskop na jižní polokouli byl ve čtvrtek uveden do provozu v Jihoafrické republice. Na pahorku v bezútěšné pouštní oblasti Karoo sledovalo přes tisíc hostů slavnostní spouštění velkého jihoafrického teleskopu (SALT), který může zachytit 25krát větší množství světla než kterýkoliv z ostatních existujících teleskopů v Africe. Umožní tak zkoumat i ty nejvzdálenější galaxie a objekty jako jsou asteroidy či komety. Stavitelé teleskopu dokonce tvrdí, že je schopen zachytit světlo svíčky na povrchu Měsíce či zobrazit detaily na minci vzdálené pět kilometrů. "Dokonce i ti z nás, kdo o astronomii nevědí nic, čekali na tento den s velkým napětím, možná instinktivně, aby nám tohle gigantické oko řeklo dosud neznámé a vzrušující věci o nás samotných," uvedl ve slavnostním projevu jihoafrický prezident Thabo Mbeki.

Pohled do jiných světů

        Vědci doufají, že jim teleskop poskytne pohled do jiných světů. Do hvězd obíhajících jiná slunce nebo informace o tom, jak se hvězdy v blízkých galaxiích liší od těch ve slunečním systému. Díky teleskopu vědci mohou zkoumat stopy, které mohou vypovídat o rozsahu a stáří vesmíru. A v neposlední řadě mají naději, že tento teleskop bude inspirovat školáky, aby se věnovali vědě.

       "Musíme mít vědecky připravené pracovní síly, pokud chceme dosáhnout pokroku, jehož je nám tolik zapotřebí. Produkty jako SALT jsou báječnou vlajkovou lodí," zdůraznil ředitel projektu Phil Charles.

 

Nejlepší místo na pozorování hvězd

      Na projektu, který byl zahájen před pěti lety a z větší části jej financovala Jihoafrická republika, se podílely také Spojené státy, Velká Británie, Německo, Nový Zéland a Polsko.

      Součástí teleskopu je mohutné primární zrcadlo složené z 91 šestiúhelníkových segmentů, které má v průměru asi jedenáct metrů.

     Celé špičkové technologické zařízení je instalováno na vršku nedaleko městečka Sutherland asi čtyři hodiny cesty od Kapského Města.

      V Sutherlandu je už nyní množství výzkumných teleskopů, jelikož jeho zeměpisná šířka, nadmořská výška a jasné atmosférické podmínky z něj činí jedno z nejlepších míst na světě pro pozorování hvězd.


Převzato: Aktuálně.cz