REKORDNÍ SUCHO V POVODÍ AMAZONKY - VYHLÁŠEN VYJIMEČNÝ STAV

      Povodí Amazonky postihlo největší sucho v novodobé historii. Brazilské úřady byly nuceny přistoupit k vyhlášení vyjímečného stavu v celém státě Amazonas. Některé řeky a jezera v oblasti úplně vyschly. Zůstala po nich pouze koryta vyplněná pískem a bahnem. Smutný výjev dokládají milióny uhynulých ryb. Lékaři varují před vznikem epidemií. Hladina ve všech vodních tocích Amazonie dramaticky klesá. Vláda začala organizovat dodávky potravin a léků do míst, kde lidé kvůli vyschnutí řek ztratili možnost dopravy. Desetitisíce lidí jsou nyní odkázány na pomoc armády. Brazilské letectvo distribuuje tablety k dezinfekci vody. Na mnoha místech se hloubí studny. Se suchem se potýkají také lidé v Peru.

     Amazonie, která zabírá 56 procent rozlohy Brazílie, je za normálních okolností jedním z nejdeštivějších míst na Zemi. Bez deště však pralesy rychle chřadnou. Stromy zpomalují svůj růst a snižuje se jejich schopnost pohlcovat oxid uhličitý. K tomu se přidávají ničivé požáry.

     Ekologové z organizace Greenpeace označili za příčinu rekordního sucha odlesňování a globální oteplování. Citovali přitom vědce, kteří tvrdí, že hořící lesy zvyšují teploty v celé Amazonii a zabraňují formování oblačnosti. Faktem je, že výrazný nedostatek dešťových srážek už trvá několik měsíců. V červenci bylo naměřeno o 65 procent méně srážek, než jaký je dlouhodobý průměr. V červnu a srpnu napršely jen dvě třetiny normálního množství.

      Za připomenutí stojí skutečnost, že 50 procent vody v horním toku Amazonky pochází z horských ledovců v Andách. Ty však velmi rychle odtávají. Za posledních 30 let se zmenšily o více než 20 procent a tempo tání se neustále zvyšuje.

     Meteorologové ze státních institucí předpovídají, že se situace do listopadu určitě nezlepší. Podle jejich názoru je sucho důsledkem neovykle vysoké teploty v Atlantském oceánu. Například voda v Mexickém zálivu byla v srpnu teplejší než kdykoli od počátku měření v roce 1890, čímž významně přispěla k intenzivním hurikánům v Karibské oblasti.

     Část odborníků spekuluje o možnosti, že je současný suchý ráz počasí v Brazílii podmíněn dlouhodobými klimatickými cykly. Jiní argumentují globálním oteplováním. Podle některých expertů stoupavé vzdušné proudy v severním Atlantiku způsobují, že nad Amazonkou klesají vzdušné proudy dolů, čímž znemožňují vznik mraků. To, co se děje v Brazílii, dokazuje, jak rychle se svět mění, domnívá se Dan Nepstadt z Výzkumného institutu ve Woods Hole v Massachusetts (Massachusetts-based Woods Hole Research Institute). Nepstadt zdůraznil, že Amazonie je důležitým indikátorem klimatických změn


Převzato: Gnosis9