V DŮSLEDKU TÁNÍ HROZÍ KOLAPS LEDOVCOVÝCH POLÍ V ANTARKTIDĚ

       Hrozí nám jedna z největších katastrof od poslední doby ledové před 10.000 lety. Alespoň to naznačuje vědecká studie, která se zaobírá táním ledovcových polí v oblasti Antarktidy. Vědecký svět svou pozornost zaměřuje především do oblasti ledovcového pole, které je známé jako "Larsen B". Studie, kterou provádí Hamiltonova univerzita v New Yorku sleduje asi šest ledovcových polí v této oblasti. Zjistila, že v blízké budoucnosti by mohlo dojít v kritickém místě, které zaujímá právě Larsen B k obrovskému kolapsu, který svou intenzitou nebude mít za posledních 10.000 let obdoby. Obrovská kra, která se odlomila od ledové pole Larsen B v roce 2002 má velikost Lucemburska, a to je prý teprve počátek.

       Velmi znepokojivá je především intenzita tání, která je v posledních několika desetiletí v důsledku oteplování velmi intenzivní. V březnu 2002 vědecké konzilium oznámilo, že asi 50 miliard tun ledu v oblasti Wadellova moře začíná podléhat velmi rychlému rozpadu. Již delší dobu je známý index tání okrajových antarktických ledovcových polí, ale jeho obrovský nárůst v posledních letech vědce doslova šokoval. Na snímcích z družic NASA je v ledovci Larsen B zřetelně viditelná další velmi rychle se rozšiřující trhlina o délce zhruba 2 kilometrů.

       Výzkumnicí zjistili, že v posledních letech vzrostla průměrná teplota v Antarktidě o 2,5 stupňů Celsia. S obavami k možnému velmi nepříjemnému scénáři upírá svou pozornost především Austrálie, která svou geografickou polohou společně s Novým Zélandem je jednou z prvních "na ráně". My na severní polokouli bychom tedy mohli být v relativním klidu, ale zdání klame. Výsledky měření v oblasti Arktidy nejsou o moc lichotivější. Podrobnější informace přineseme v některé z dalších reportáži na podobné téma.

 

Zdroj: News independent.co.uk

Překlad: Matrix-2001.cz