Vědci z University College London zjistili, že při mrkání mozek vypíná některé své části odpovědné za příjem vizuálních podnětů. V Časopise Current Biology uvádějí, že se tak děje i v době, když teprve proniká k očím světlo. Mrknutí trvá 100 až 150 milisekund. Nevědomě mrkáme asi tak deset až patnáctkrát za minutu, abychom zvlhčili a okysličili rohovku. Během mrknutí oko nepřijme žádný vizuální podnět, ani světlo. To, že jsme se ocitli na okamžik ve tmě, si ale neuvědomuje. Tým londýnské university se snažil zjistit, proč tyto krátké výpadky člověka neruší. A využili k výzkumu mrkání speciální zařízení. Do úst dobrovolníků zavedli kabel složený z optických Do úst dobrovolníků zavedli kabel složený z optických vláken a nasadili jim brýle, jež nepropouštějí světlo.

       Začali jim monitorovat pohyb očí prostřednictvím scanneru fungujícího na principu magnetické resonance. Optickým vláknem vedeným k očním čočkám přes horní patro pak navodili světelný podnět, čímž se hlava na zobrazovacím zařízení zbarvila dočervena. Proud světla dopadající na sítnici oka přitom zůstal stejný, i když účastníci pokusu mrkali. Vědci tak mohli změřit vliv mrkání na činnost mozku, aniž by je rušilo zavírání oka v okamžiku, kdy do něj proniká světlo.

       Zjistili, že mrkání potlačuje aktivitu částí mozku zvaných vizuální cortex, ale i další, takzvané parietální a prefrontální oblasti. Ty se aktivují v okamžiku, když si člověk uvědomí, co vidí, ať už jde o nějaké dění nebo objekty ve vnějším světě. Podle vědců ze zmíněného londýnského vědeckého pracoviště by si člověk teoreticky měl okamžitě všimnout, že se svět "zatemnil," zvláště pokud mrká každých několik sekund. Avšak zabrání tomu speciální mechanismus na úrovni nervových buněk-neuronů.

       "Mrkání si uvědomujeme jen velmi zřídka, i když zmírňuje proud světla, vstupujícího do oka," dodává však Davina Bristow z Neurologické kliniky londýnské University College, která výzkum vedla. Důvodem jsou dočasně vypnuté zrakové neurony, tedy buňky odpovědné v mozku za vizuální vjemy.

 

Převzato: BBC