GENETICKY MODIFIKOVANÉ POTRAVINY

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

30.06.2005 Zajímavosti

        Britská vláda zveřejnila druhou řadu výsledků polních pokusů s geneticky modifikovanou (GM) řepkou ozimou. Čtyřletá studie srovnávající GM řepku olejku s konvenčně pěstovanou řepkou hovoří jasně: pěstování GM řepky vede ke značnému snížení plevelného výdrolu semen těch druhů, které slouží jako základ obživy drobného ptactva, ke snížení výskytu včel na polovinu a motýlů až o dvě třetiny. Britská studie potvrdila to, na co dlouhodobě upozorňují ekologové - že geneticky pozměněné rostliny poškozují především hmyz, ptáky a další zvířata.

       Výzkum trval přes čtyři roky, probíhal na 65 polích po celé Británii a stál asi šest milionů liber. Polovina pole se vždy osela plodinou, geneticky upravenou tak, aby byla odolná proti herbicidům, druhá půlka se osela běžnou plodinou a pole se pak postříkalo herbicidy. "Zjistili jsme, že geneticky upravené rosliny mají špatný vliv na životní prostředí a na jeho rovnováhu," uvedl Les Firbank z Centra pro ekologii a hydrologii, který vědecký tým vedl. Špatný proto, že na zemědělské půdě pak zbylo jen velmi málo různých semen a plevelných rostlin, které jsou přitom důležité pro ptactvo a savce," dodal Firbank. Výzkum skutečně prokázal, že na geneticky upravených polích je výrazně méně včel a motýlů, kteří se jinak na polích hojně vyskytují. Jediný plevel, kterému se prý mezi geneticky upravenými plodinami docela vedlo, byla tráva.

       Výsledky studie teď budou postoupeny k hodnocení poradním orgánům britské vlády. Podle ekologických organizací to jasně dokazuje, že by se geneticky modifikované rostliny v Británii neměly pěstovat. Takový je i názor ředitele britské Královské společnosti pro ochranu ptáků Marka Averyho: "Výsledky jasně ukazují, že tyto plodiny farmářům příliš dobře neslouží. Daří se mezi nimi trávě, tedy plevelu, který nejvíc vadí pšenici, což je hlavní obilnina, která zemědělce živí." Tyto rostliny podle Marka Averyho zároveň škodí zvířatům, takže mají dvojnásobný špatný dopad. "Nemyslím, že by jejich pěstování někomu prospělo," uzavírá Avery. Vedoucí genetické kampaně Greenpeace ve Velké Británii, Sarah North, vysvětluje: "To, že GM plodiny škodí životnímu prostředí není žádným překvapením. Už letmý pohled na místa, kde zemědělci po léta pěstují GM plodiny, jako v USA, Kanadě a Argentině, vám ukáže, jakou noční můrou se pěstování GMO může stát. Zbankrotovaní zemědělci, stále více zamořená půda postřiky, rozsáhlá kontaminace konvenčních a ekologicky pěstovaných plodin, vznik odolných superplevelů a stahování údajně bezpečných GM potravin z trhu. "V případě, že budou GM plodiny ve Velké Británii pěstovány, je masivní kontaminace nevyhnutelná, neboť evropská legislativa je v případě ochrany geneticky nemodifikovaných plodin před kontaminací velmi slabá.

       Právní rozbor evropské GMO legislativy, který pro Britskou asociaci spotřebitelů, Friends of Earth, The Soil Association, Greenpeace a GeneWatch Velká Británie vypracoval jeden z nejlepších evropských právníků Paul Lasok, ukazuje, že Evropská unie nutí členské státy ke přijímání velmi slabých zákonných opatření na ochranu proti kontaminaci, což může vést k úplnému zániku ekologického zemědělství. Jelikož GM plodiny kromě problémů nic nenabízejí, měla by jim britská vláda definitivně zavřít dveře." Již zmiňovaný právní rozbor označuje doporučení Evropské komise o koexistenci ekologického, konvenčního a GMO zemědělství za "naprosto nedostatečné" a právně chybné a kritizuje britskou vládu, že tento přístup kopíruje. Výzkum se zaměřil celkem na čtyři druhy rostlin - ozimou a jarní řepku olejku, cukrovou řepu a kukuřici - přičemž právě u kukuřice vědci nemluví o "vážném vlivu na životní prostředí". Geneticky modifikované rostliny se přitom běžně pěstují v mnoha zemích světa a mají řadu zastánců. Na světě je podle nich osm milionů farmářů, kterým se s genetickými plodinami dobře daří. Zastánci genericky modifikovaných plodin také upozorňují, že geneticky modifikované plodiny mohou mít potenciálně pozitivní vliv na boj s chudobou v Africe. V Británii v současné době ale nic nenasvědčuje tomu, že by se tyto plodiny ve velkém uchytily mezi britskými zemědělci. Už proto, že veřejné mínění není těmto plodinám i potravinám příliš nakloněno.

ZDROJ: http://www .guardian.co.uk