Ano, ano, farmacie je ohromný byznys. Hlavně obchodování s "chemoterapeutiky" je neuvěřitelně sobecký obchod s neštěstím druhých lidí......

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

06.05.2009 Zdraví

        Ano, ano, farmacie je ohromný byznys. Hlavně obchodování s "chemoterapeutiky" je neuvěřitelně sobecký obchod s neštěstím druhých lidí. Právě tato myšlenka mne napadla v souvislosti s evidentním rozporem který jsem nalezl mezi dvěma články pojednávající o vývoji české vakcíny proti některým rakovinovým onemocněním.

         Dne 2. května jsem se začetl na internetovém serveru "iDnes.cz" do článeku pod názvem: "Laboratoře v Motole vyrábějí látku, která zastaví rakovinu.", o tom, jak v superčistých laboratořích pražské nemocnice v Motole již přes rok vyvíjejí vakcínu, která by pomohla mnoha těžce nemocným v boji proti rakovinovému onemocnění.

        O úspěšném vývoji účinné látky se odborníci mohli dočíst i v mezinárodním renomovaném medicínském časopisu "Clinical Immunology" s tím, že již byly provedené úspěšné pokusy na lidských buňkách v laboratorních podmínkách.

       V současné době se prý připravuje žádost o klinické testování na lidských pacientech, sdělila médiím přednostka Ústavu imunologie motolské nemocnice a 2. lékařské fakulty Jiřina Bartůňková. Fakcína podle dosavadních studií zabírá na celou řadu nádorů jakým je například melanom, nebo nádor střeva, vaječníků či prostaty.

      Úžasné na této metodě je fakt, že se vakcína připravuje pro pacienta na míru z jeho vlastních rakovinových buněk. Přičemž mimo jiné, řeší právě velmi častou komplikaci nádorových onemocnění "léčených" klasickými metodami a tím je recidiva nádorů, které vznikají z neodstraněných a v těle stále přebývajících rakovinových buněk.

      A nyní pozor. Velkou výhodou léčby je, že nemá vedlejší účinky jako např. chemoterapie takže pacient nehubne, nevypadávají m vlasy, není mu špatně. Paní Bartůňková pak v uvedeném článku přímo říká, cituji:

      "Za rok jsme schopni udělat alespoň 50 vakcín, i když zvýšíme tempo na maximum, může to být dvojnásobek. Nyní už je výzkum ale ve stádiu, kdy výroba vakcíny může běžet ve velkém. Brzdí jí jen kapacita laboratoří a omezené finanční prostředky."

      Jedna vakcína prý vystačí na celý rok, přičemž se injekce dávají zhruba po šesti týdnech. Roční léčba vyjde zhruba na sto tisíc korun a to skutečně není mnoho v porovnání např. s jiným novým typem léčby, která se nazývá "biologická". Nemocnice prý také připravuje návrh, aby výlohy za léčbu nádorových vakcín hradily zdravotní pojišťovny.

      Celý článek na "iDnes" si může čtenář přečíst zde.

      V této chvíli jsem si řekl "huráá" a měl jsem skutečně velmi příjemný pocit z toho, že minimálně v tomto případě začíná medicína nezištným způsobem pracovat pro nás, pro obyčejné lidi. V záplavě negativních zpráv jsem tuto skutečnost vnímal velmi intenzivně.  Jenže jak se dalo tušit, má radost netrvala dlouho. Po pravdě řečeno pouhé pověstné tři dny.

     Dne 5. května jsem tentokrát na serveru "Novinky.cz" narazil na článek: "V pražském Motole začali vyrábět vakcínu proti některým druhům rakoviny". Ihned jsem si vzpomněl na zprávu z "iDnes" a tak mi to nedalo, abych se do článku nezačetl. Bohužel za chvíli na to, mi začal mrznout úsměv na rtech. Ptáte se proč? Vysvětlení je bohužel velmi prostě.

      Hned na začátku článku je vyjádření nám již známé paní Jiřiny Bartůňkové. Problém ovšem spočívá v tom, že obsah tohoto vyjádření je v podstatě v přímém rozporu s tím co se před třemi dny uváděl server "iDnes". Alespoň já to tak chápu. Každopádně vyjádření paní Bartůňkové na "Novinkách" (které informace zřejmě přebrali z Práva) zní takto:

      "Jde o doplňkovou léčbu ke stávajícím způsobům léčby pro některé druhy nádorů. Rozhodně to nevyřeší rakovinu provždy. Je to jen kapka do celé mozaiky různých léčebných postupů," řekla v pondělí Právu doktorka Jiřina Bartůňková, přednostka Ústavu imunologie motolské nemocnice a druhé lékařské fakulty.

      Ve stejném protiřečení zní i závěr, kde se uvádí, že na dotaz, kdy bude vakcína nastavena k masovému použití, paní přednostka odpověděla, že vzhledem ke specifikaci zřejmě nikdy ( a pozor)!! opět podtrhla, že jde pouze o doplňkovou léčbu ke stávajícím způsobům léčby rakoviny (chemoterapie apod.).

       Celý článek na "Novinkách" si můžete přečíst zde.

       Zkuste si prosím ještě jednou detailně přečíst vyjádření paní přednostky na "iDnes" z 2. května a poté vyjádření té samé přednostky pro Právo (zřejmě ze 4. května) a poté v převzaté podobě 5. května na "Novinkách".

      Nejdříve je vyzdvihnuta šetrnost této aplikace a všechny ty výhody kolem dosavadní klasické léčby. Je cítit evidentní snaha o co nejmasivnější produkci ( v rámci kapacity a finančních prostředků) dokonce včetně toho, aby byla proplácena zdravotní pojišťovnou, aby o tři dny později bylo sděleno, že jde pouze o doplňkovou léčbu k té klasické (takže všechny ty výhody původně uváděné jsou k ničemu) a dále se dozvídáme, že masová aplikace zřejmě nikdy nepřichází v úvahu, opět v rozporu, vzhledem k obsahovému kontextu původního vyjádření.

      Ptám se tedy, co se stalo v oné krátké době mezi prvním a druhým vyjádřením paní přednostky? Jaké síly zapůsobili? Že by opět "zašvihalo" jedno z chapadel farmaceutické loby obchodující z chemoterapeutikami ihned po mediálizaci ze dne 2. května? Nebo máme k dispozici oficiálně pouze jedno vyjádření, které si mediální zdroje tak nějak převzali každý sám po sobě? I to je možné.

     Každopádně jsem po přečtení těchto reportáží v smutku své duše opět utvrdil v jedné myšlence: " Ano, ano, farmacie je ohromný byznys. Hlavně obchodování s "chemoterapeutiky" je neuvěřitelně sobecký obchod s neštěstím druhých lidí."


 

(c)2009 Jaroslav Chvátal