Naše galaxie - náš Vesmírný domov

            V současné době se setkáváme s celou řadou aspektů, ve kterých hraje velmi důležitou roli alespoň základní představa vnitřního uspořádání naší galaxie. Klasickým příkladem může být problematika "2012" a všechny příbuzné oblasti. Budeme-li schopni si dostatečně dobře představit o čem je řeč, budeme schopni i rychleji pochopit principiální problematiku oblasti, kterou zkoumáme. Následující materiál by měl alespoň trochu přispět k lepší představě o rozsáhlé kosmické oblasti, která je naším domovem. Pojďme tedy lépe poznat naše galaktické sousedy. Naše galaxie podle nejnovějších poznatků v sobě obsahuje zhruba 100 miliard hvězd. Je uspořádána do podoby obřího disku s několika spirálovými rameny, které se vinou kolem centrálního jádra.  Průměr naší galaxie odhadujeme zhruba na 100 000 světlených let, přičemž naše Slunce se nachází na vnější části tohoto disku ve vzdálenosti asi 30 000 světelných let od centrální oblasti.

 

         Na prvním obrázku je umístění našeho Slunce a sluneční soustavy zvýrazněno malým červeným čtverečkem. Nachází se v prostředí tzv. "ramene Orionu". Plocha uvnitř tohoto malého čtverečku je znázorněna dalším obrázkem. Reprezentuje galaktické prostředí o rozměrech 1500 x 1500 světelných let ve všech směrech od naší Sluneční soustavy. Podle zbarvení této plochy je vidět jak je tato oblast bohatá na rozsáhlá oblaka kosmického plynu.

         Určitě stojí za povšimnutí Polárka, která se na obrázku nachází dole vlevo, Plejády a Betelgeuse je možné vidět dole těsně pod středem spodní červené linie čtverce, další hvězda souhvězdí Orionu je patrná ještě níže. Hvězdu Antares najdete zase nad horní červenou linií čtverce. Červený čtverec na tomto obrázku vymezuje kosmické prostředí 400 x 400 světelných let ve všech směrech od naší Sluneční soustavy.

        Tato plocha je zobrazená na dalším obrázku v pořadí a reprezentuje velmi blízké galaktické sousedství našeho Slunce. Zde je velmi hezky vidět jak je naše Sluneční soustava lokalizována v neobvyklé oblasti, která se nazývá "Místní bublina", protože "ISM" tzv. "Místní médium" je v této oblasti mnohem méně husté než v okolí.

         Vědci jsou přesvědčeni o tom, že tato anomálie je pozůstatkem po výbuchu obrovské supernovy. Na závěr si můžete prostudovat nádhernou foto počítačovou studii naší galaxie jako celku se mnohými důležitými astronomickými objekty.

         Věřím, že tento materiál napomůže k lepší vizuální orientaci uvnitř našeho komického domova.


 


 


 


 


 



(c)2008 National Geografic