SVĚT V KOLIZI: Bush se rozhoduje zda neodloží volby v souvislostí aktuální ekonomickou krizí v USA --------- Jaké skutečné pozadí má tato katastrofální ekonomická situace?

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

22.09.2008 Exkluzivně

         Federální bezpečnostní služba ruské federace "FSB" oznámily Kremlu, že "Bank of England" přijal od Americké Federální Banky zprávu, že prezident Bush připravuje deklaraci týkající se "výjimečný stav v oblasti ekonomiky" a to v týdnu kolem 5. října 2008 s tím, že plánované americké volby plánované na 4. Listopadu by měly být "odloženy na neurčito". Tyto zprávy deklarují, že guvernér "Bank of England", pan Mervyn King vyjádřil svůj šok a pobouření směrem ke svým americkým kolegům v ústavu Federální Reservy po katastrofickém zhroucení jedné z největších investičních bank na světě "Lehman Brothers" což způsobilo, že "Bank of England", ale i Evropská Centrální Banka musely napumpovat do evropské ekonomiky více jak 42 miliard dolarů, aby odvrátily zhroucení dalších vlastních bank. Je zajímavé, že několik dní před sérií katastrofických událostí v oblasti americké ekonomiky premiér Putin varoval před tím, že hurikán Ike srazí ekonomicky USA na kolena a to poté zdevastoval rozsáhlá území v oblasti Texasu, přičemž následná humanitární krize nabývá přímo katastrofických rozměrů. Mimo to výjimečné stavy vyhlásili souběžně guvernéři státu Ohio a Kentucky.

 

       Dopad těchto katastrofálních škod v oblasti ekonomiky vyvolané sérií hurikánů prý vedly k nebývalému tlaku na největší pojišťovnu světa - americkou mezinárodní skupinu "AIG" a které přerušily specifická jednání této instituce s bankrotující "Lehman Brothers". Tato situace jen uspíšila konec této ekonomické instituce, přičemž tento stav stáhl sebou i již zmíněnou "AIG".

      Nikdo americkým občanům doposud nevysvětlil proč "AIG", největší hráč na světě během dvou týdnů rozprodal tzv. "odvozené deriváty" v hodnotě 45 bilionů dolarů na světových trzích. Tuto skutečnost je zajímavé porovnat s majetkovými škodami po hurikánu Ike, ekonomickým ztrátám ve zpracování ropy včetně odškodněním společnostem, které musely zůstat uzavřeny. Výše této škody činí dohromady zhruba 2 miliardy dolarů. Ovšem po přepočítání se celková škoda vyšplhá asi na 1 bilion dolarů.

      Ona katastrofální akce "AIG" v podstatě rozbila západní hospodářský systém. Podrobnější informace se můžeme dočíst v "Australian Business News Service" v článku "Globální banky se připravují na výbuch derivátů":

       "Tak a máme tady den "D". Hlavní světové protistrany prodávají deriváty v hodnotě 455 bilionů amerických dolarů za výchozí technickou cenu a nikdo neví, co se bude dít dál. Lehman Bothers formálně požádal státní konkurzní soud u okresního soudu jižního distriktu New Yorku o ochranu před věřiteli.

     Lehman měl také požádat o to, co se nazývá "first day motions", které dovoluje bance zaplatit povinné platy a mzdy. Americký stát stojí v důsledku tohoto nebývalého dramatu v roli "Šalamouna", který má rozhodnout mezi "Merrillem Lynchem a Lehmanem. Oba stojí před smrtelnou hrozbou zániku, ale pouze jediný může přežít.

      Bohužel katastrofickým zprávám není konec a to co se nyní děje je pouze špičkou ledovce skutečné krize. Na tomto tvrzení se shodují mnozí špičkoví ekonomové. Mezi ně patří i Wilbur Ross, předseda "CEO WL Ross & Co., který sdělil, že v současné době se blíží přes 1000 amerických bank ke krachu. Další špičkový ekonom, Nouriel Roubini z "NYU's Stern School a RGE Monitor", který varoval, že zřejmě existuje celostátní "pomalý útok na maloobchodní banky".

       Ruští vojenští analytici komentující současné dramatické události ve Spojených Státech si nicméně myslí, že je nepravděpodobné, že by současný americký prezident odložil volby čistě na základě aktuálního ekonomického kolapsu a usuzuje se, že pokud by se k tomu rozhodl, musel by být ve hře faktor svou kvalitou podobný kauze 9/11.

       Zřejmě pro každého rozumně uvažujícího čtenáře musí být zřejmé, že Spojené Státy v současné době stojí na velmi kritickém rozcestí. Historie v 20. století by nás měla inspirovat i poučit neb mnohé z událostí nejsou nové, ale s neúprosnou přesností se opakují - pouze v různých dobách a s jinými hráči. V mnohém je na nás, na široké společnosti, zda mnohé z chyb kdysi učiněné opakovaně znovu připustíme či nikoliv.


Hlavní zdroj: www.whatdoesitmean.com

Další zdroje: www.theaustralian.news.com.au/story/0,25197,24351406-5001641,00.html

                       www.cnbc.com/id/26710362

                       http://finance.yahoo.com/tech-ticker/article/56994/Top-Economist-Americans-Should-Worry-About-Bank-Deposits-if-Congress-Doesn't-Act?tickers=LEH,MER,BAC,AIG,WM,%5EDJI,%5EGSPC