Dohoda mezi USA a Polskem posunula svět zase o krok blíž k válce

        Dohoda ze 14.srpna 2008, která byla uskutečněna mezi vládami Spojených Států a Polskem týkající se umístění strategických raket je od kubánské krize v roce 1962 nejnebezpečnější vojensko-politický manévr, který byl uskutečněn. Tyto zbraně, jak poukázali mnozí vojenští stratégové, neochrání členské státy NATO od případného jaderného útoku ze strany Ruska. Naopak tento systém je reálnou existenciální hrozbou pro budoucí existenci ruského národa. Ruská vláda opakovaně upozorňovala na situaci, která začala nabývat objektivní povahy na počátku roku 2007. Nyní přes opakované diplomatické pokusy Ruska se nějakým způsobem dohodnout s Washingtonem na pozadí porážky amerických zájmů v Gruzii dotlačila dohodu s Polskem ke zdárnému konci. Bohužel důsledky tohoto konání mohou mít nedozírné následky nejen pro Evropu, ale ve finále i pro celou planetu.

 

       Dne 14. srpna tedy byla podepsána smlouva týkající se globální raketové ochrany a to mezi polským ministrem zahraničních věcí Andrezejem Kremerem a hlavním americkým vyjednávačem Johnem Roodem. V podmínkách Washingtonu bylo umístění 10 raket na území Polská v technologickém systému, který bude spolupracovat s radarovým systémem umístěným v České republice s tím, že se jedná o obranné opatření proti tzv. "zlým státům" včetně Iránu.

      Polská smlouva musí být samozřejmě ještě ratifikována polským parlamentem. Podobná situace je i v České republice. Polský premiér Donald Tusk sdělil, že "události na Kavkaze jasně ukazují, že takové záruky bezpečnosti jsou nepostradatelné". Je třeba ovšem poznamenat, že americko-polské rozhovory se konaly již měsíce před stávající krizí v Gruzii.

      Tisková mluvčí Bílého Domu Dona Perinová oficiálně sdělila: "Věříme, že raketová obrana je důležitým příspěvkem vedoucí ke kolektivní bezpečnosti zemí NATO." Odpovědní úředníci jsou přesvědčeni, že raketová základna v Polsku by měla být spuštěna do provozu nejpozději do roku 2012.

       Podpis jmenované smlouvy zřejmě odjistí další eskalaci napětí mezi Ruskem a NATO a novou studenou válku včetně závodu ve zbrojení. Ruští zákonodárci jsou přesvědčeni o tom, že polská dohoda s USA velmi poškodila bezpečnost v Evropě, přičemž zdůraznili, že Rusko bude muset nyní přijmout taková opatření, aby v maximální možné míře dosáhli potřebných bezpečnostních opatření.

       Andrej Klimov, zástupce šéfa výboru pro mezinárodní záležitosti při státní Dumě řekl, že dohoda mezi Varšavou a Washingtonem je demonstrace loajality vůči USA a těžit na hmotném prospěchu. Pro Američany je to zase příležitost jak rozšířit přítomnost své armády ve světě a to specificky na geografické území blízko Ruska. Pro NATO je to další riskantní tah kdy mnohé z členských států tohoto uskupení nejsou z této situace nadšené. Příkladem může být Francie anebo Německo.

 

       Ruská reakce

      Spojené Státy tedy plánují nasadit radar v České republice a 10 taktických raket v severní části Polska jako součást americké raketové ochrany pro Evropu a Severní Ameriku, byl oficiálně odůvodněn poměrně směšným tvrzením, že se jedná o obrannou strategii proti možným útokům ze strany tzv. "zlých států" včetně Iránu.

      Před nedávnem nabídl tehdejší prezident Ruska Vladimír Putin možnost pronajmout radarovou základnu v Azerbajdžánu nedaleko hranic s Iránem, odkud by se daly mnohem lépe monitorovat případné aktivity Iránu. Bylo velmi poučené sledovat, jak americký prezident Bush začal po této nabídce, která jasně odhalila skutečný záměr Washingtonu. Je velmi pravděpodobné, že polský podpis smlouvy jen urychlí ruskou odpověď.

     Ruští vojenští stratégové spekulují nad tím, že by Moskva mohla obnovit přítomnost taktických raket "Iskander" a strategických bombardérů v Bělorusku a v severní části Ruska resp. v nejzápadnější části Kaliningardské oblasti pakliže Washington skutečně uspěje ve svých plánech v Evropě. Moskva dala také na vědomí, že by mohla své rakety namířit i přímo na Polsko.

     Rusko také živě diskutuje nad možností realizace tzv. speciálních balistických raket, které by mohly zasáhnout americké teritorium přes jižní pól. Tímto způsobem by se mohl obejít základ chystané protiraketové obrany v Evropě, sdělil generál plukovník Viktor Jesin, který je i viceprezidentem Akademie Bezpečnosti.

 

       Obama také podporuje protiraketovou obranu

       Předmětná dohoda by měla být podporující ty evropské země ve střední Evropě, o kterých Zbigniew Brzezinski, jenž je poradcem Baracka Obamy pro zahraniční politiku, zcela otevřeně hovoří jako o "vazalech USA".

      Jakékoliv iluze opírající se o naději politické orientace Obamy směrem k Demokratické straně s možností jeho umírněnějšího postoje ohledně nastíněné problematiky by mohly vzít velmi rychle za své. Obamův tým poradců pro zahraniční politiku zahrnuje mimo již zmíněného Zbigniewa Brzezinskeho i jeho syna Iana Brzezinskeho, který je současným zástupcem asistenta tajemníka ministra obrany pro Evropu a záležitosti spojené s NATO. Ian Brzezinski je velmi oddaným zastáncem nové americké protiraketové politiky. Stejně tak i podporovatelem nezávislosti Kosova a expanze NATO na Ukrajinu a Gruzie. Nezávislý čtenář si tak může sečíst jedna a jedna dohromady.


(c)2008 William Engdahl

(c)2008 Translation: Alhambra

Převzato: www.globalresearch.ca