SVĚT V KOLIZI: Krize mezi Ruskem a Gruzií pouze důsledkem podstatně vyšší skryté hry? -------- Co přinesou následující dny?

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

18.08.2008 Exkluzivně

        V souvislosti s pokračující gruzínskou krizí v geografickém trojúhelníku Gruzie-Jižní Osetie.Abchazie se prakticky během několika dní velmi radikálním způsobem vyhrotila geopolitická situace mezi nejsilnějšími mocnostmi našeho světa. Pomineme-li vyhrocení dlouhodobé napjaté situace mezi Ruskem a Gruzií, musíme konstatovat, že vztahy mezi Ruskem a Spojenými Státy se dostaly do kvality, která nemá daleko od "studené války". Bohužel skoro analogická situace nastala mezi Ruskem a EU (i když mezi jednotlivými členskými zeměmi tohoto evropského uskupení existují velmi propastné názory na nastalou situaci). Nelze však ani pominout jakousi podivně urychlený podpis (v kontextu s dosavadním vývojem) existence americké raketové základny v Polsku a stejně tak kvapný návrh Ukrajiny, která je rozhodnuta předat Američanům celý protiraketový arsenál. V hodnocení posledních událostí v Gruzii je společnost neuvěřitelně polarizovaná. Podaří se nám někdy proniknout pod povrch těchto událostí a pochopit skutečné záměry světových mocností? V posledních dnech se dostaly z Vladikavkazu na veřejnost skutečnosti, které dávají do širších souvislostí a většího kontextu strategii generál plukovníka Anatolije Nogovitsynova, který se chystá čelit západní invazi směrem do chráněné enklávy v oblasti Jižní Osetie.

 

       Podle těchto informací došlo dne 8. srpna 2008 k nevyprovokovanému útoku speciálních gruzínských vojenských jednotek za tiché podpory USA do prostředí Jižní Osetie. Tato agrese, která si vyžádala smrt přes 2000 nevinných civilistů, měla být záměrně načasována na dobu, kdy premiér Putin nebyl přítomen v Moskvě, jelikož se účastnil slavnostního zahájení Olympijských her v Číně. Síly, které stály za tímto útokem, byly přesvědčeny o tom, že Rusko prostě nebude schopné rychle reagovat plnou mírou na aktuální záměry gruzínsko-americké akce. Jenže proti těmto plánům skutečná realita dopadla zcela jinak.

       Americký vůdce a jeho váleční partneři nicméně hrubě podcenil reakci Ruska, ale i samotného Putina, který ve chvíli, kdy se dozvěděl o agresi Gruzie v oblasti Jižní Osetie, přímo konfrontoval prezidenta Bushe. Dokládá to dokonce i přímé svědectví australského premiéra Kevina Rudda:

       "Pan Rudd v jednom z rozhovorů, které v Číně uskutečnil sdělil, že seděl pouze dvě řady za Mr.Bushem, který měl "velmi živý" rozhovor s premiérem Putinem v souvislosti s ruskou vojenskou reakcí na situaci v Jižní Osetii týkající se postupu ruských vojsk do tohoto regionu. Dále premiér Rudd doslova sdělil, že americký prezident Bush přesně ve chvíli, kdy se ve vstupu na stadion "Ptačí hnízdo" řadili atleti jednotlivých zemí, opakovaně cosi velmi důrazně vysvětloval".

       Putin jen s největším hněvem oponoval s tím, že útok na Jižní Osetii byl plánován v režii západních sil jako úskočný manévr, který má alespoň částečně zakrýt pravý cíl Američanů. Tím by s největší pravděpodobností měl být omezený jaderný úder na nukleární zařízení uvnitř Iránu s tím, americký prezident v tomto ohledu již vydal sérii důležitých pokynů.

       Putinova rychlá vojenská odpověď přiměla Bushe, aby se urychleně spojil s vrcholným vojenským velením s tím, aby byly urychleně zastaveny jeho aktuální válečné plány. Dále rozhodl o odstranění velmi vysokého amerického důstojníka, který zřejmě konspiroval s Bushem ohledně jeho šílených plánů. Podrobnější informace se můžeme dočíst prostřednictvím "Associated Press News Service" kde se mimo jiné píše:

       "Velitel námořního leteckého průzkumu Cmdr.Shawn Bentley, který zároveň poskytoval prezidentovi a ministrovi obrany schopnost řídit nukleární zbraně ze vzduchu byl uvolněn ze služebního poměru pro ztrátu důvěry a to pouze tři měsíce poté co přijal toto zaměstnání."

     Američtí vojenští velitelé se dokonce snažili uklidnit Putina "bezprostředně" po výzvě Izraele směrem k USA o pomoc a podporu v boji proti Iránu. Podrobné informace lze nalézt v čínském "Xinhua News Service" kde se můžeme také dočíst:

     "Deník Ha´aretz uvedl, že izraelský mluvčí vlády sdělil, že americká administrace odmítla izraelskou žádost o technické prostředky a podporu v útoku na íránská nukleární zařízení. Zpráva také říká, že Američané prostudovali tuto žádost, která byla poskytnuta na nejvyšší úrovni. To by naznačovalo, že Izrael se nachází v pokročilé fázi příprav na tuto akci. Amerika svým odrazovala Izrael od jeho úmyslu s tím, že by takový útok podkopal americký zájem".

     Svým způsobem je důležitá ještě další okolnost. Ruská tajná služba "FSB" zatkla vysokého důstojníka gruzínské rozvědky, který detailně popsal americký plán teroristické kampaně namířené proti Rusku.

     Bohužel je evidentní, že situace na středním východě se přiostřuje. Konflikt v Gruzii přiblížil svět zase o krok blíž na osudové rozcestí. Chtělo by se mi říci, že osud máme ve svých rukách. Tak jen doufám, že tomu tak skutečně je.


Hlavní zdroj: www.whatdoesitmean.com

Další zdroje: www.theaustralian.news.com.au/beijing_olympics/story/0,27313,24156469-5014197,00.html

                    http://uk.youtube.com/watch?v=mBMQufrBWdg&feature=related

                    http://ap.google.com/article/ALeqM5iKDcgevZDggHCdTkRzapHfQC_a2wD92H4SBG3

                    http://news.xinhuanet.com/english/2008-08/13/content_9270603.htm

Další díly