SVĚT V KOLIZI: Tajná jednání mezi USA a Iránem ------ Jaderná mocnost Pákistán vstupuje do hry -------- Napětí na Středním Východě se přiostřuje

          Informace z ruského ministerstva zahraničí včera potvrzují, že americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice měla neočekávaný telefonní hovor s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, ve kterém mu popsala zcela novou "tajnou dohodu" mezi Spojenými Státy a Iránem. Zprávy o tajném jednání mezi USA a Iránem jako první oznámila izraelská tisková agentura "DEBKA". V příslušné zprávě pod názvem "Vysoký americký důstojník se zúčastní jednání o nukleární problematice s Iránem v rámci tajné diplomacie mezi USA a Teheránem ve které se píše: "Informace, že vysoký vládní úředník Spojených Států William Burns se v rámci mítinku Evropské Unie setkal s Javierem Solanou a s íránským vyjednavačem Seed Jalili v Ženevě tento týden naznačují, že mezi Washingtonem a Teheránem se rozjela tajná diplomatická jednání. O uvedených skutečnostech byla jako první informována dne 27. Června 2008 agentura "DEBKA-Net-Wekly". Naše zdroje v USA však potvrzují, že Bushova administrace však i přesto nadále podporuje izraelskou politickou vůli zabránit Iránu ve vývoji atomové bomby všemi prostředky včetně případné vojenské akce.

 

       Britská "Independent News Service" se velmi podrobně věnuje tomuto náhlému diplomatickému zvratu. Mimo jiné uvádí:

       "Zřejmě ve snaze vyhnout se válce v Iránu schválil americký prezident v posledních měsících svého úřadu nevyšší možnou úroveň diplomatického styku s jeho ideologickým nepřítelem a to od dob kdy za velmi dramatických okolností byli v roce 1979 po několik měsíců drženi jako rukojmí někteří američtí diplomaté na americkém velvyslanectví v Iránu.

      Přesun z agresivních hrozeb k diplomacii znamená, že prezident Bush pošle tento víkend svého vyslance k jednáním, jejichž výsledkem by mělo být omezení íránského jaderného programu. Toto určité vzájemné přiblížení v sobě zahrnuje plány USA vyslat do Teheránu diplomaty a to poprvé od islámské revoluce. Zároveň americká diplomacie doufá, že přiměje íránského prezidenta Mahnouda Ahmadinejada ke kompromisnímu postoji".

      Ruští vojenští analytici jsou přesvědčeni o tom, že Spojené Státy byli více méně přinuceni k tomuto diplomatickému zvratu vnějšími okolnostmi. Jde především a stále rostoucí násilí v Afghánistánu, přičemž západní analytici varují, že Pákistán, který vlastní nukleární zbraně, by se mohl zamíchat do případného konfliktu proti USA a silám NATO.

     Tak špatné vztahy v současné době existují mezi americkými spojenci Pákistánem a Afghánistánem. Afghánský prezident Hamid Karzai měl být veřejně obviněn pákistánskou zpravodajskou službou z toho, že je zodpovědný za teroristické útoky proti jejich národu včetně silného bombového útoku ke kterému došlo na indickém velvyslanectví a během kterého bylo zabito 58 osob.

       Pákistánští kmenoví starší vyhlásili poplach s tím, že síly NATO se začaly hromadit na afghánsko pákistánských hranicích a připravují se na spuštění invaze proti pákistánským bojovníkům a vládou podporovaným vojákům.

      Pokud by skutečně došlo k otevřenému konfliktu mezi silami NATO a pákistánskou armádou nemůže prý být vyloučeno, že by Pákistán odsouhlasil použití taktických jaderných zbraní proti Američanům a to z toho důvodu, že postrádají odpovídající leteckou a pozemní vojenskou techniku, která by mohla dostatečně čelit náporu vojenských sil západu.

       I přes velmi dramatické pohyby Spojených Států v této "Velké hře" na šachovnici světa má podstatě větší význam možný rychlý přesun vojenských sil z nestabilního středního východu s jejich následným soustředěním zóně států Jižní Ameriky v kontextu avízovaného radikálního poklesu vývozu saudsko arabské a mexické ropy. O této možnosti bylo hovořeno v předcházející reportáži.

      Ale možná nejzásadnějším faktorem, jenž může odjistit mnohé z událostí v blízké budoucnosti je pokračující hroucení ekonomiky Spojených Států. Ukazuje se mnozí Američané již otevřeně odmítají kapitalistický systém vlády ve kterém trpí jako žádný jiný národ v historii s tím, že si stále vice a více uvědomují kolik bohatství bylo uvnitř jejich země ukradeno vlastní vládou a korporačními lídry. Zatímco se masy obyčejných lidí stále více a více utápí v ekonomických problémech jejich "baroni" pokračují v hromadění majetku v takové měřítku, která v naší moderní době nemá obdoby.

        Světová geopolitická situace se pomalu ale jistě vyhrocuje. Ona "Velká hra" pokračuje.  Na jedné straně "hráči" - ti mocní tohoto světa a na straně druhé ti "rukojmí a oběti" , čili 99% populace tohoto světa. Kdo je zastaví?


Hlavní zdroj: www.whatdoesitmean.com

Další zdroje: http://afp.google.com/article/ALeqM5iUYefg3ngJedGNYkxi0cGprKIVHQ

                     www.debka.com/headline.php?hid=5438

                     www.independent.co.uk/news/world/politics/bush-sends-highlevel-envoy-to-avoid-conflict-with-iran-869733.html

                     www.4report.com/node/5791

                     http://afp.google.com/article/ALeqM5ixh5z_VP3XW_EPAidg8dLhnr0ziw