Americký generál otevřeně obvinil Bushe z válečných zločinů

        Penzionovaný generálmajor Antonio Taguba, který v počátcích irácké okupace sloužil deset měsíců v Kuvajtu jako zástupce velícího generála 3. armády, se dnes ve svém prohlášení neostýchal otevřeně říct, že Bushova administrativa spáchala válečné zločiny; tím položil základ pro možné obvinění. V roce 2004 vydal Taguba tajnou zprávu s detailním popisem zneužívání vězňů v Abu Ghraib. "Tagubova zpráva" ve svém závěru žádala, aby si pentagonské vedení vzalo ze zprávy poučení a aby se snažilo dodržovat při výsleších Ženevské konvence. Taguba odešel v roce 2007 do důchodu a později obvinil pentagonské vedení, že mu odchod do důchodu nařídilo z důvodu "přílišné horlivosti" při kritice armády. Ve světle probíhajícího vyšetřování kongresu tzv. ostrých vyšetřovacích metod a u příležitosti nedávného článku kongresmana Dennise Kuciniho, ve kterém obviňuje prezidenta Bushe mimo jiné ze schválení mučení a žádá jeho odvolání, nabízíme čtenářům k úvaze poslední Tagubovo prohlášení. Celá zpráva Lékařů za lidská práva dokládající lékařsky podložené důkazy o mučení prováděné Spojenými státy je k dispozici na jejich stránkách.

 

       Úvodní slovo

       k porušeným zákonům a zničeným životům - autor generálmajor Antonio Taguba, ve výslužbě

       Generálmajor Taguba vedl oficiální vyšetřování armády ve věci mučení vězňů ve věznici Abu Ghraib. V květnu 2004 podával o svém vyšetřování zprávu kongresu.

       Zpráva popisuje většinou neznámé lidské osudy jedenácti vězňů. Líčí, co se s nimi dělo v našich věznicích poté, co nejvyšší velitel a jeho podřízení schválili režim mučení. Ty příběhy nejsou popsány jen slovy. Jsou vypáleny do těl a duší vězňů pro zbytek jejich života. Naše národní čest byla pošpiněna nedůstojným a nelidským zacházením, jakého se těmto mužům dostalo z rukou našich vyšetřovatelů.

       Profily jedenácti bývalých vězňů (žádný z nich nikdy nebyl obviněn, dokonce jim ani nebylo sděleno, proč byli zadrženi), jsou tragickou a hrubou připomínkou všem, kteří tvrdí, že mučení je někdy obhajitelné. Prostřednictvím zážitků těch mužů z Iráku, Afghánistánu a z Guantanamo Bay se nám otevírá celý rozsah škod, kterými tato protizákonná a nemocná politika poškodila jak americké instituce, tak hodnoty, na kterých byla tato země budována a které armáda, zpravodajské služby a právní instituce měly podle své přísahy chránit.

       Ve snaze přivodit těm lidem co největší utrpení byly ohnuty zásady vládní politiky tak, aby bylo možno odmítnout Ženevské konvence a armádní právní kodex. Konvence OSN proti mučení byla nevybíravým způsobem ignorována. A lidé, kteří mají léčit, profesionálové včetně lékařů a psychiatrů, porušili svou přísahu Hippokratovi a stali se spolupachateli ve způsobování bolesti těm, které měli podle přísahy chránit.

       Po létech odhalení státními úředníky, médií a zprávami organizací pro lidská práva už nejsou žádné pochybnosti o tom, zda současná administrativa spáchala zločiny proti lidskosti. Jediná otázka zůstává stále nezodpovězena, a sice zda ti, kteří nařídili toto mučení, budou obviněni.

      Bývalí vězni - každý z nich vede osamocený a nesnadný boj ve snaze znovu vybudovat z trosek svůj život - požadují odškodnění za útrapy, kterým byli vystaveni. Ti lidé potřebují psychickou, zdravotní a sociální pomoc. A také očekávají omluvu z ústa naší vlády.

     Ale nejvíce ze všeho si zaslouží spravedlnost, jak je definována v mezinárodním zákoně a v Ústavě Spojených států.

     Stejně jako američtí občané.


Článek US General Accuses Bush Administration of War Crimes vyšel 19. června na serveru globalresearch.ca. Překlad editor.


Převzato: http://www.zvedavec.org