Planeta a žrádlo

Anonym

Anonym

autor

23.06.2008 Různé

          Doposud platilo alespoň to, že "...věda nám pomůže vyřešit problémy, které bychom bez vědy neměli". Zdá se ovšem, že již ani toto neplatí. Já se v krátkosti (do pěti stránek textu   ) otřu o problematiku potravin. Přirozeně, že tento problém - potravinový - vznikl vědecky. Tedy zde na tomto problemu bych chtěl ukázat, že schopnost vědy alespoň minimalizovat škody plynoucí ze své vlastní existence již pominula! Premisy: Plocha povrchu planety Země je daná jednou provždy - dělá to nějakých 150 milionů km2. Rovněž tzv. "solární konstanta" se docela tváří jako slušná konstanta a tedy na ní nic nezměníme = 1,373 kW.m-2  (platí v meziplanetárním prostoru), avšak s ohledem na střídání den/noc dole na Zemi je tato hodnota průměrně rovna cca 342 W.m-2. Pomineme možnost intenzívně exploatovat oceány pro humánní výživu a počítejme tedy, že pro systematickou výrobu potravin budeme používat pouze povrch souše = tedy oněch nějakých přibližně 1,5x10na8 km2, tedy slovy "stopadesát milionů kilometrů čtverečních". Samozřejmě ale nikoliv za polárním kruhem, na vrcholcích Himalají, Kordiler a podobně. Rovněž ani Sahara čí Gobi nepatří k vysloveně úrodným lokalitám. To ale teď neřešme - lidstvo třebas zúrodní Saharu i polární kraje, když bude opravdu již zle. Člověk, aby vůbec přežil, potřebuje utilitárně alespoň 3 kWh energie z potravin, aby mohl i regenerovat - pak asi 5 kWh. Ovšem pozor ! Stále to není nějaké přežírání se ! Nu a dnes žije na planetě přibližně 7 miliard lidí. Je to doopravdy cosi méně - ale než se dohodneme, o čem mluvím, bude to těch 7 mld !

       

        Dále již je to otázka tužky, papíru, kalkulačky a mozku. Tedy provedu výpočet v prvním přiblížení! 7 mld lidí krát 5 kwh/den = 3,5x10na10 kWh, čili 35 miliard kilowathodin. Jeden km2 (milion m2) při oné solární konstantě 342 W.m-2 představuje tedy při stoprocentní účinnosti využití sluneční energie 8,21x10na6 kWh. Čili - když to první číslo 3,5x10na10 vydělíme tím druhým číslem 8,21x10na6, výjde nám, že by takto stačilo pouhých 4260 km2 obdělané půdy pro spolehlivou výrobu potravin pro celé dnešní lidstvo.

        Má to háček - zatím jediný nám známý proces výroby potravin je svázán s fotosyntézou v rostlinách. Zde ale vychází v nejlepším možném případě účinnost pouhé 1% - dobrá tedy - zvětšíme vypočtenou plochu 100x ! Výjde nám, že by stačilo obdělávat nějakých 426 000 km2 a bylo by. Ale ani to ještě není pravda - ne všechno, co rostlina při svém růstu za pomocí fotosyntézy vyrobí, je poživatelné - přece rostlina vytváří řadu všelijakých orgánů jiných, než je třebas zrno pšenice, či kukuřice - slámu a kořínky zatím nejíme. Zde je ta účinnost již trochu vyšší - nicméně stále je to asi jen 10% v nejlepším případě. Tedy - co naplat - zvětšíme ornou půdu tentokrát desetkrát - vychází pak potřebná výměra orné půdy 4,26 milionů km2.

        Jenže my stále ještě nejsme v reálu. nepočítáme s hraboši nebo vrabci, nepočítáme s housenkama a broukama, nepočítáme se suchy či povodněmi, kroupami, požáry, neuvažujeme nedostatek včel, zapomínáme na to, že traktory či kombajny nelítají luftem, zapomínáme na plísně a houby, na díry v pytlích, na všelijaké havarie v procesu. Myslím, že se asi nespletu, když to paušálně zahrnu do procesu koeficientem účinnosti 50% - tedy, že jen polovinu dokážeme nakonec dopravit do hrnců a konečně sníst. Takže? Vynásobíme to zatím poslední výsledné číslo potřebné orné půdy dvakrát - čili potřebujeme 8,52 milionů km2 orné půdy.

        A teď pozor !!!  Pravda - zemědělské půdy je ještě mnohem více, ale orné půdy je dnes na celém světě k dispozici pouhých 8 milionů km2!! Ten zbytek se nehodí jako orná půda a je využívána jinak - třeba jako pastviny a podobně.

       Co z toho plyne ? Plyne z toho jednoduchý závěr - někdy v relatívně nedávné minulosti lidstvo překročilo Rubikon! Lidí na planetě je tolik, že již jej nejsme schopni spolehlivě uživit. Toto jsem poprvé s dostatečnými daty počítal v roce 1992. Byl to ale podstatně složitějsí výpočet, než tady naznačuji - a měl jsem na svém prvním skutečném PC na to vyvinutý ve Framework vlastní program. Vyšlo mi tehdy, že kritický bod bude překročen v roce 2005.

       Ve skutečnosti ale byl překročen v roce 2000 !!  Podle udajů FAO totiž v roce 2000 lidstvo poprvé vyrobilo méně potravin, než spotřebovalo. Systém je však obrovský kolos a tedy vše běží, jako by nic, prostě se svět žene dále a lidi se zatím nijak ještě dramaticky neplaší. To je důsledek činnosti propagandy, slepé víry ve "Vědu svatou všeobecnou, alias katolickou" a užitečných idiotů - nebudu je jmenovat, ozvou se sami. Ta moje nelichotivá teorie je o tom, zda se jedná o blbost - nebo zlou vůli !

        Již to nebudu zbytečně natahovat. Akorát jsem chtěl dodat, že vše, co jsem počítal, platí pro doposud obvyklé podmínky:

1)Víceméně normální stálé počasí.
2)Víceméně stabilní ceny ropy a její dostatek - tedy pohonných hmot, hnojiv a pesticidů, herbicidů a jiných -cidů pro zemědělce.
3)Nikdo v oboru nespekuluje a nevytváří tak "úzké profily".
4)Nikoho nenapadne z potravin vyrábět žádná biopaliva.
5)Lidi budou šetrní.
6) - kdoví, co ještě !!

       A ptám se - jsou tyto podmínky splněny? A ještě jednou se ptám - rozbíhá se na celé planetě hladomor "biblických rozměrů?" A potřetí bych se zeptal - vyřeší toto věda? Protože tento stav vysloveně vytvořila věda!

      Není Vám to stále jasné? Proč věda?

1) tento vývoj samozřejmě může sám vystopovat každý, kdo má zájem a patřičný rozhled.
2) není pravda, že by se to obecně nevědělo - výroční zprávy FAO to nepřímo uvádí!
3) situace byla předpovězena do děsivých podrobností v zv. "Velkých proroctvích" včetně takových detailů, například, že bude zničeno životní prostředí, že se lidstvo přemnoží, že lidstvo vyčerpá přírodní suroviny atd atp!
4) co ještě dodat? Mohl bych pokračovat!

       Kupříkladu v USA je asi 20% orné půdy tak již vyčerpáno, že se zcela nezadržitelně mění na pouště! A dalších 30% orné půdy tamtéž "je v naději stejného konce". Celosvětově v důsledku vyčerpání orné půdy coby následek masového užívání technologií tzv. "zelené revoluce" se na pouště mění cca 100 000 km2 původně úrodné zemědělské půdy každý rok!! Tam, kde ještě jsou jakési výnosy, tak tam v dochází k růstu potřebných vstupů - to pěstování se totiž stále více blíží systému pěstování hydroponickým způsobem - čili stoupá vložená energie.

      Již dnes průměrně je každý Joule energie v potravinách dotován přibližně 2 Joule energie primárně z ropy. Chápete tedy nesmyslnost výroby biopaliv z potravin? Chápete, co pro zemědělství znamená právě probíhající oil peak? Neutěšujte se zbytečně - nyní jsme zcela jistě v tzv. "fázi plateau" - čili třeba si hlídat a dobře držet klobouky. Sešup bude velmi drastický. Toto je výsledek snažení Vědy!! A neříkejte, že na to nemám vědecké důkazy, že nejsou provedeny vědecké rozbory, že a podobné plky vědecké, tupo-modré a zelené! Až k tomu všemu dojde in natura, takovým lidem budou ostatní rozbíjet hlavy - aby se aspoň tak ušetřilo nějaké "žrádlo".


(c)2008: M.S.