Skládání dílků mozaiky - potravinová krize

 atom

atom

autor

30.04.2008 Společnost

            Redaktoři z SOTT.net se pustili do úkolu pospojovat dohromady události, které spolu na první pohled nesouvisí. Před měsícem to byl článek ohledně setkání nejprominentnějších osobností pravé Osy Zla a jejich přesunů napříč světem.  Na SOTT. net se následně rozhodli, že z toho udělají skládání dílků mozaiky na pokračování a to ve víře, že to pomůže ke zorientování mezi lavinou informací, které se na nás řítí každý den. Dále to může pomoci odhalit směr a záměr vývoje, kterým se ubírájí řidiči autobusu zvaného planeta Země. Soudě podle událostí v dubnu se zdá, že nás vezou přímo ke srázu, který se velmi rychle blíží.  Ti z vás kteří dávají pozor, si jistě všimli velkého množství zpráv v souvislosti s cenami potravin a jejich nedostatku, a kdy toto téma bylo zčásti okomentováno zde v nedávném ekonomickém komentáři. Prvním významným dílkem v mozaice je Haiti. Není vůbec překvapující, že události na Haiti byly v masových médiích zásadně zmírněny. Přesto se jedná o milník, vzhledem k tomu že před týdnem byl premiér Haiti propuštěn poté, co ceny potravin vyvolaly nepokoje. Ostatně toto je jinak téma, které by se hodilo pro ty apokaliptické sci-fi filmy, že ano? A nebyli to pouze Haiťané kdo byl nespokojený. V Egyptě, zemi kde vláda nemusí čelit žádné, nebo jen zanedbatelné opozici, byla proběhla gererální stávka na protest proti rostoucím cenám potravin a nízkým mzdám. A opět je třeba zdůranit, že řeč je o základních potravinách jako je chleba nebo olej.

 

        Jak bylo výše zmíněno, nejde o ojedinělé prípady, ale o celosvětový vývoj. V souvislosti s Egyptem a Haiti by se dále měly zmínit Kamerun, Pobřeží Slonoviny, Mauritánie, Etiopie, Madagaskar, Filipíny a Indonésie. Nejde o žádné tajemství; ve skutečnosti Dominique Strauss-Kahn, předseda Mezinárodního Měnového Fondu, již dříve hovořil o možnosti pádu vlád a potravinových válkách (mimochodem z jeho strany jde o pokrytectví, neboť MMF je jedním z hlavních viníků, který se podílí na světové nerovnosti mezi bohatými a chudými). Jak prohlásil francouzský prezident Nicolas Sarkozy, "37 zemí se potýká se závažnou potravinovou krizí", kdy od poloviny roku 2007 stouply ceny potravin o 40 procent. Světová banka odhaduje, že během posledních tří let vzrostly světové ceny potravin o 80 procent. Je znepokojující, že během posledního týdne vyskočil světový standard cen rýže o 10 procent, tudíž můžeme očekávat že bude hůř.

        Jako vždy, chudí jsou mezi prvními kdo je zasažen. Ale to se může rychle změnit, neboť tu jsou známky, že krize směřuje do "rozvinutých zemí" jako jsou Japonsko a USA.

        Podle Světového poravinového programu OSN,

        "Je stále těžší sehnat potraviny," informovala Nicole Menage, ředitelka Římské centrály úřadu pro nákup potravin pod SPP. "Mnoho zemí zavedlo omezení vývozu potravin, v Asii, Africe a Latinské Americe."

       Co za tím stojí?

       Spisovatel a aktivista Raj Patel v nedávném rozhovoru vysvětluje:

      Ohledně cen potravin tu jsou dva druhy událostí, o kterých se můžeme bavit.

       První je ekonomická událost, kdy souhra náhod v podobě špatných sklizní a poptávky po mase v rozvojových zemích, má za následek přesměrování spotřeby obilí; vysoká cena ropy, která žene nahoru ceny vstupů u potravin - zemědělství; a dále ve stejnou dobu dochází k prudkému nárůstu výroby biopaliv, tedy procesu ve které se pěstují paliva za účelem - promiňte pěstují potraviny za účelem jejich spálení namísto konzumace. Každý z těchto ekonomických faktorů žene ceny potravin nahoru.

       Jak ironické, že rétorika o globálním oteplování nyní vede k hladovějícímu světu prostřednictvím biopaliv. Jedná se o pouhé selhání nebo šlo o úmyslnou taktiku? My volíme za druhé.

       [EDIT: toto téma je spojené s otázkou změny klimatu, dnes obecně označované jako globální oteplování. Jak je každému již jasné, se světovým klimatem se něco děje. Otázkou zůstává, zda za to může lidstvo, s čímž je dále spojená otázka, zda se to dá vůbec zastavit. A pokud to nejde zastavit, bude se oteplovat dokud vše neroztaje, nebo se blíží další doba ledoví. Přesto že v obecném podvědomí (díky médiím a politikům.) je vše ohledně "globálního oteplování" naprosto jasné, tedy v podvědomí lídí není žádných pochyb o tom, že následkem lidské aktivity se Země postupně otepluje, což povede ke katastrofálnímu oteplení.

        A dále pokud změníme náš způsob života, je možné tento proces zastavit. Přesto existuje mnoho pádných argumentů proti, které nasvědčují že vše je zcela jinak, a to že za globální změnou podnebí stojí příčiny, které lidstvo nemůže ovlivnit, a za druhé že spíš než oteplování se blíží další doba ledová. S tématem, že lidstvo může zastavit změny klimatu je spojené téma biopaliv, kdy se předpokládá, že tyto paliva nás zachrání před oteplováním. Ale bohužel, jak už začíná být jasné, důslekem odklonu potravin na výrobu paliv zemře mnoho lidí hlady. Ale nečekejte, že se v médiích objeví články o pravém důvodu této situace, vina bude svalována na přelidnění, změny stravovacích návyků, neúrodu atd.

        Každopadně pokud by se prokázalo, že změny klimatu nelze ovlivnit lidskou činností, strašení globálním oteplováním a obviňování lidstva, by ztratilo současný vliv na vývoj. O to horší by vše bylo, kdyby naši vůdci o všech těchto souvislostech věděli, což by z jejich strany znamenalo záměrnou genocidu velké části světové populace. Více na toto téma v dalších článcích o globální změně podnebí a možnosti katastrofy v podobě komet a asteroidů.]

       Patel pokračuje:

      Ale ve stejnou dobu je tu politick, dlouhodobější, událost a jedná se stav kdy státy byly donuceny zastavit podporu svých farmářů a například zastavit zásobování obilím, nebo zavřít obchody s dotovaným obilím. Na této dlouhodobější události se podílejí organizace jako je Světová banka, nebo Světová obchodní organizace, které mají pevnou vládu nad ekonomikami nejchudších zemí světa. Světová banka, Světová obchodní organizace, a do jisté míry Mezinárodní menový fond, svázaly těmto zemím ruce za záda tím, že je velmi pevně připoutaly k mezinárodní ekonomice s potravinami. Důsledkem čehož když začnou růst ceny potravin, nemají tyto ekonomiky mnoho východisek a žádný způsob jak se ekonomicky bránit.

       Jinými slovy jde o krizi, která byla uměle vytvořena shora. Jde o groteskní zločin proti lidstvu - obzvlášť pokud uvážíme, jak členové elity obviňují v psychopatickém stylu samotné oběti, zatímco uměle vytvořená beznaděj dovedla od roku 1997 více než 166 000 indických farmářů k sebevraždě.

      A jakoby to vše nebylo již dostatečně zvrácené, korporační giganti využívají této krize k ospravedlnění zrychlení přechodu ke geneticky modifikovaným potravinám, nabízeny jako řešení přestože to ve skutečnosti povede ke shoršení celkového problému.

      Potravinová krize může být dalekosáhlejší a dlouhodobější díky dalšímu důvodu: klíčové druhy v potravinovém řetězci, které udržují ekosystém v chodu, mizí - některé z nich nevysvětlitelným způsobem. V tomto seznamu můžeme zahrnout včely, netopýry, vlaštovky, žáby and lososy [viz. článek v češtině] ? . Někdy se použije strašák klimatických změn jako důvod, který za tím vším stojí. Je možné, že změna klimatu s tím má něco společného, ale v tomto bodě to nevíme (My raději hovoříme o klimatické změně, nebot' tu jsou známky toho, že dochází k ochlazování spíš než k oteplování, více například Nejchladnější Velikonoce ve Velké Británii, Spokane, Montana, nejchladněji za 115 let, Nejchladnější únor v Kanadě za posledních 28 let, a Antarktické hlubinné moře se ochlazuje.) Jako takové je možné, že vymírání některých klíčových druhů není způsobeno lidskou aktivitou.

      Ale i přesto nelze přehlédnout manipulaci světové ekonomiky, způsobenou elitou. Dále stojí za zmínku, že potravinová krize se kryje s nejnovějším nárůstem propagandy ohledně války proti teroru, která byla zřejmě navržena pro ospravelnění války proti Íránuu veřejnosti. Tím se dostáváme ke druhé skupině nedávných zpráv.


Převzato: http://na-severu.blogspot.com