"Vlastnictví informace" vám může vysloužit nálepku teroristy

        Takzvaná "Kuchařka anarchisty"("Anarchists' Cookbook") obsahuje stejně jako mnoho jiných dostupných sabotážních manuálů CIA (mezi civilisty v Nikaragui byla distribuována ilustrovaná verze v 80. letech) návody na výrobu výbušnin. Tato kniha je veřejnosti známa už roky. S výtiskem výše zmíněné "Kuchařky anarchisty" byl však ve Velké Británii zadržen 17tiletý mladík. Nyní je obviněn z terorismu. Mladý muž ovšem nebyl obžalován z pokusu o teroristický útok, dokonce ani z přípravy teroristického útoku. Byl obviněn, protože u sebe držel knihu. A to zcela špatnou knihu. Přesto však stále jen obyčejnou knihu. Koncept Philipa K. Dicka o tzv. "pre-crime" zločinu (neuskutečněný zločin) - zadržení občana ještě před jeho pokusem o porušení zákona - je nyní díky vágně definovaným protiteroristickým zákonům tvrdou realitou ve velké Británii, USA a Austrálii. Dobré je, že takzvaná "Válka proti terorismu" dokázala zachovat naše základní práva a svobody, jako jsou svoboda projevu a právo na sebeurčení. V opačném případě by to totiž mohlo vypadat, že teroristé vítězí a mění základy naší svobodné společnosti.

 

        V historických i vzpomínkových knihách z doby první a druhé světové války veteráni popisují postupy, jak téměř "z ničeho" vyrobit bombu, potřebnou k odpálení kolejí nebo tanků. Nyní se tedy zdá, že právě tyto knihy budou dalšími na seznamu těch, které z vás udělají zločince jen díky tomu, že je vlastníte.

       Dnes už nepotřebují knihy pálit. Zavřou nás jen kvůli tomu, že je čteme.

       BBC:

       Britský teenager, obviněný z vlastnictví materiálu určeného k teroristickým účelům (possessing material for terrorist purposes), se dostavil k soudu. Při zadržení u sebe měl údajně výtisk knihy "Kuchařka anarchisty", která obsahuje instrukce k výrobě domácí bomby. Mladík čelí dvěma obviněním z porušení zákona "Terrorism Act 2000". První obvinění se vztahuje k vlastnictví materiálu určeného pro teroristické účely z října minulého roku. Druhé je definováno jako "shromažďování či vlastnictví informací užitečných k přípravě teroristického aktu". Přečtěte si to znovu: "shromažďování či vlastnictví informací užitečných k přípravě teroristického aktu."

      Informace jako film o Rambovi? Či jako kniha o Irgunovi - židovském teroristovi, který v Palestině ve 30. a 40. letech zmasakroval stovky lidí? Nebo možná jako klasická povídka Australana Henryho Lawsona "Loaded Dog", ve které se velmi podrobně popisuje výroba bomby dostatečně silné na to, aby pozabíjela desítky lidí?

      Britský zákon, proti kterému se mladý muž provinil, dokonce výbušniny, knihy nebo materiály blíže nespecifikuje. Uvádí pouze "informace".

      Vlastnictví informací, které můžete využít k teroristickému útoku, je tedy ve Velké Británii trestným činem. Přinejmenším to však pravděpodobně znamená, že informace, kterou disponujete, nemusíte vlastnit v knize, na papíru nebo na DVD. Informaci stačí mít jednoduše ve své hlavě.

      Kdo tedy vlastně rozhoduje o tom, která informace je "bezpečná" a která nikoliv? Dostane snad veřejnost konkrétní parametry specifikující "nebezpečné" myšlenky?

     Výše zmíněný "pre-crime" zločin a myšlenkový zločin (zločin odehrávající se pouze v něčí mysli) ... Před pár desetiletími o nich  Philip K. Dick  psal jako o sci-fi? Nyní se stávají skutečností.

     Necítíte se najednou mnohem bezpečněji?


Zdroj: prisonplanet.com (http://209.85.129.104/search?q=cache:XG6-ARKWq7kJ:www.prisonplanet.com/articles/october2007/091007Possessing.htm+Anarchists%27+Cookbook+prisonplanet&hl=en&ct=clnk&cd=1