!!!! SVĚTOVÉ UDÁLOSTI BEZ CENZURY - 30.3.2007

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

30.03.2007 Exkluzivně

       Asi o tom nevíte, ale obrovská vlna tsunami zasahuje Somálsko po silném zemětřesení 7,9 v Indickém oceánu. Pobočka Ruské akademie věd na Kamčatce se zaměřením na geofyzikální průzkum hlásí, že oblast Indického oceánu byla zasažena masivním zemětřesením se silou 7,9 stupně, což způsobilo obří tsunami v mnoha oblastech východního pobřeží afrického kontinentu. Jednu takovou zprávu si můžeme přečíst tak, jak ji přinesla malajsijská národní zpravodajská služba. Další informace naleznete již v následující reportáži.

 

       "Vlna tsunami zasáhla pobřeží autonomní oblasti Puntland v severovýchodním Somálsku, jak potvrdil místní vedoucí činitel v pondělí, když sdělil, že tři lidé jsou nezvěstní a pravděpodobně mrtví. Saed Waberi, regionální komisař v Quandale řekl, že většina rybářských lodí patřících místnímu obyvatelstvu, které spoléhá na rybolov jako na hlavní zdroj živobytí, byla smetena obrovskými vlnami, které o sobotní noci pronikly půl kilometru do vnitrozemí.

       "Lidé se přes noc ocitli bez prostředků a my pro ně nemůžeme nic udělat", oznámil Waberi čínské zpravodajské agentuře Xinhua telefonicky ze své kanceláře v Quandale. Waberi řekl, že úřední budovy, hotel a další domy v blízkosti pobřeží byly zničeny přívalovou vlnou tsunami, o které se domnívají, že je výsledkem zemětřesení, jehož síla není jasná.

       Toto je podruhé, co byl tento region zasažen tsunami. V roce 2004 bylo při neštěstí způsobeném tsunami z Indického oceánu zabito téměř 300 lidí v pobřežním regionu Puntlandu zvaném Hafun, v severním výběžku Somálska."

       Toto masivní zemětřesení přichází pár dní po zemětřesení 7,1 stupně, které zasáhlo Japonsko a zemětřesení 7,3 stupně, které zasáhlo jižní oblasti Tichého oceánu poblíž Vanuatu.

       Avšak k většímu znepokojení mezi ruskými výzkumníky přispívá nestabilita formující se ve Velkém Jižním oceánu, která se podle nich podílí na zvyšující se pravděpodobnosti výskytu mnoha dalších katastrofálních zemětřeseních v oblasti Tichého oceánu.

       Australští badatelé jsou také velmi znepokojeni kvůli nestabilní situaci ve Velkém Jižním oceánu, jak se můžeme dočíst v článku Sydney Morning Herald nazvaném "Systém oceánického přenosu tepla 'v nebezpečí'":

      "Dopad globálního oteplování na obrovské oblasti Jižního oceánu v okolí Antarktidy se stává hrozbou pro oceánské proudy, které roznášejí teplo po celém světě, tvrdí australští vědci.

       Tající ledové čepičky a ledovce na Antarktidě uvolňují sladkou vodu, a tím narušují utváření husté "spodní vody", která klesá 4-5 kilometrů k oceánskému dnu a napomáhá pohánět systém proudění ve světových oceánech.

       Zpomalení v systému známé jako "převrácení proudění" by ovlivnilo způsob jakým oceán pohlcující 85 procent atmosferického tepla roznáší teplo po zeměkouli."

       Zajímavá je na této události také skutečnost, že armáda Spojených států nařídila naprosté informační embargo na zprávy týkající se tohoto masivního zemětřesení i tsunami, jelikož zasažena byla také jejich rozsáhlá vojenská zásobovací základna na ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu, ze které v současné době plánují svou invazi Íránu společně se svými britskými a australskými spojenci.


Hlavní zdroj: http://www.whatdoesitmean.com

Další zdroje: http://www.bernama.com.my/bernama/v3/news.php?id=253293

                    http://www.fortwayne.com/mld/journalgazette/news/nation/16971081.htm

                    http://www.smh.com.au/news/National/2007/03/22/1174153239853.html

                    http://en.wikipedia.org/wiki/British_Indian_Ocean_Territory