O NEJISTÉ BUDOUCNOSTI VRABCE A DALŠÍCH PTAČÍCH DRUHŮ

       Podle OSN je zvýšenému riziku vyhynutí vystaveno 12 až 52 procent ptačích druhů. Jak je na tom vrabec? Populační situace vrabce domácího (Passer domesticus) se v Evropě od konce 20. století výrazně zhoršila. Do určité míry to platí také o vrabci polním (Passer montanus). Na evropském kontinentu žilo v roce 2003 odhadem o 50 procent méně vrabců polních než v roce 1980. Vrabec domácí je na tom ještě hůře, zejména ve městech se jeho počty propadly až o 90 procent. Příčiny tak drastického úbytku nejsou dodnes obasněny a v zájmu dosažení uspokojivého vysvětlení byly v posledních letech vyhlašovány soutěže o nejlepší vědecké projekty, které by v hledání odpovědí na tuto otázku mohly uspět. K podobnému motivačnímu kroku se v únoru 2006 odhodlaly také Lidové noviny. Na problém s vrabci se mimo jiné zaměřila i Kate Vincentová z univerzity De Montfort v anglickém Leicesteru. Výsledky studie byly zveřejněny v únoru 2006.

       Postgraduální studentka Kate Vincentová 5 roků sledovala vrabce ve více než 600 budkách v Leicesteru a okolí. Na základě pozorování a doprovodných analýz dospěla k závěru, že klíčovým faktorem je nedostatek hmyzu a dalších bezobratlých forem života. Vincentová konstatovala, že pro mláďata je velice důležité přijímat v prvních týdnech života stravu bohatou na živočišné bílkoviny. Ve městech ale není možné nasbírat dostatečné množství larev, much, pavouků a mšic. Rodiče proto své potomky krmí především obilnými zrny a dalšími rostlinnými semeny. Důsledky jsou bohužel veskrze negativní. Nevyvážený jídelníček snižuje pravděpodobnost přežití mláďat o 50 procent. Vincentová zjistila, že při plnohodnotné stravě s živočišnými bílkovinami uhynulo 20 procent mláďat. Strava chudá na proteiny úmrtnost zvýšila na 70 procent.

     Mizení hmyzu je podle autorky způsobeno absencí stromů, opadavých keřů a vysoké trávy v městském prostředí. Jenomže jak potom vysvětlíme populační pokles vrabců na venkově? Ve Velké Británii se početní zastoupení vrabce domácího od roku 1970 snížilo ve městech o 58 a na venkově o 48 procent.

     Před zjednodušujícími závěry varovali ornitologové v Británii i České republice. Celková biomasa hmyzu je u nás víceméně stabilní. Jiní hmyzožraví ptáci, například sýkory, žádné problémy nemají. "Naše mapování ukazuje, že sýkor je v Praze přibližně stejně jako v 80. letech," uvedl Roman Fuchs z Jihočeské univerzity. Oproti tomu vrabců v Praze za stejné období ubylo odhadem o 50 až 70 procent.

      Mezi další hypotézy, které mizení vrabců vysvětlují, patří zhoršování podmínek pro zakládání nových hnízd v městské zástavbě, znečištění životního prostředí a zvýšená koncentrace pesticidů v plodinách. Určitý podíl na situaci může mít i přemnožení potkanů a vysazování dravých ptáků ve městech. Pominout nelze ani častější výskyt strak a sojek.

      Pravdou je, že kvůli hmyzu už někteří ptáci z přírody téměř vymizely. Ornitolog Petr Musil z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy mezi takové nešťastníky zařadil například ťuhýka menšího (Lanius minor). Dalším kandidátem na vymření je mandelík hajní (Coracias garrulus). Tato dvojice doplatila na svou potravní závislost na konkrétním druhu hmyzu, v tromto případě na chroustech.

      O populačních trendech 77 nejběžnějších druhů ptáků v Evropě pojednává březnový článek České společnosti ornitologické (ČSO). Z publikovaných údajů vyplývá, že k nejmarkantnějšímu úbytku došlo u následujících druhů:

Český název                Latinský název            Vývoj populace *      

Bramborníček hnědý      Saxicola rubetra - 52

Čejka chocholatá Vanellus vanellus - 51

Hrdlička divoká Streptopelia turtur - 60

Konopka obecná Carduelis cannabina - 52

Krutihlav obecný Jynx torquilla - 71

Lejsek šedý Muscicapa striata - 48

Linduška lesní Anthus trivialis - 49

Pěnkava jikavec Fringilla montifringilla - 63

Slavík obecný Luscinia megarhynchos - 65

Skřivan polní Alauda arvensis - 43

Strakapoud malý Dendrocopos minor - 82

Strnad luční Miliaria calandra - 62

Vrabec polní Passer montanus - 50

*) Změna (v procentech) mezi rokem 1980 a 2003



(c)2006 Libor Kukliš

Převzato: Gnosis9