V JAPONSKU SE VELRYBÍ MASO PRODÁVÁ JAKO KRMIVO PRO PSY

      Přestože moratorium na komerční lov velryb platí už 20 let, Japonsko tento zákaz obchází a každým rokem navyšuje počet plejtváků zabíjených ve jménu vědy. Zásoby masa, které japonci tímto způsobem získávají, jsou dokonce tak velké, že je začali zpracovávat jako krmivo pro psy. Ochránci zvířat to považují za důkaz svého tvrzení, že lov velryb pro tzv. vědecké účely je jeden velký politicky motivovaný podvod. 10. února 2006 to v Londýně oznámila Společnost na ochranu velryb a delfínů (Whale and Dolphin Conservation Society, WDCS).

       "Lov velryb je krutá činnost a fakt, že Japonsko zabíjí tato úžasná zvířata, aby vyrábělo potravu pro psy, je šokující," řekl vědecký ředitel WDSC Mark Simmonds. "Vyslechli jsme si za celé ty roky z Japonska mnoho argumentů o tom, proč je lov velryb nezbytný. Nikdy nám ale neřekli, že velryby potřebují zabíjet proto, aby nakrmili své psy."

      V březnu 1998 měli obyvatelé ze země vycházejícího slunce v zásobě 673 tun velrybího masa. Do roku 2005 se toto množství zvýšilo na 4.800 tun. V letošním roce Japonsko plánuje ulovit 850 plejtváků malých, což je o 93 procent více než v roce 2005.

      Vůbec poprvé od vyhlášení moratoria se japonci odhodlali i k lovu kriticky ohroženého plejtváka obrovského. Pro začátek by si měli vystačit s 10 kusy. Od roku 2007 plánují rovněž obnovení lovu plejtváka dlouhoploutvého (keporkaka). Podle předpokladu by letos mělo do přeplněných mrazících boxů zamířit dalších 1.700 tun masa.

     Japonské úřady se snaží nadbytečného velrybího masa zbavit a tak ho zařadily do školních jídelníčků a dotují prodej velrybích karbanátků. Nabídka převyšuje poptávku a je tedy pochopitelné, proč se cena masa neustále snižuje. Oproti roku 2000 je o polovinu až dvě třetiny nižší. Na jedné internetové stránce jistá firma dokonce velrybí maso nabízí jako potravu pro domácí mazlíčky. Reklama se snaží potenciální kupce přesvědčit o tom, že maso je bezpečné, čerstvé a zdravé a pochází z potravinářských závodů zpracovávajících velrybí maso pro lidskou spotřebu. Zájem chovatelů psů o nový druh stravy je prý velký a má vzestupnou tendenci.

     Japonsko se opakovaně rok co rok snaží Mezinárodní velrybářskou komisi (International Whaling Commission, IWC) přesvědčit o tom, že moratorium na komerční lov velryb by mělo být zrušeno. Norsko se odmítlo k zákazu připojit a Japonsko s Islandem mezinárodní dohodu obcházejí s tím, že tyto mořské savce loví pro vědecké účely. Většina států argumenty japonců neuznává a lov velryb pod jakoukoli záminkou odsuzuje.


Převzato: Gnosis9

(c) Libor Kukliš