MĚSTO HAMOUNKAR - ARCHEOLOGICKÉ PŘEKVAPENÍ POSLEDNÍCH LET

Anonym

Anonym

autor

20.12.2005 Věda & technologie

       Ve stínu nedávného válečného konfliktu na středním východě jaksi zanikly informace o pětiletém archeologickém výzkumu na syrsko - iráckých hranicích během kterých bylo objeveno starověké sídliště s velmi sofistikovaným systémem, které podle všeho bylo náhle zničeno neznámými útočníky zhruba před 5.500 roky. Tento objev vrhá zcela nové světlo na ranou fázi lidské historie. Na druhé straně se vědci potýkají s velkým tajemstvím a v souvislosti s tím si kladou otázky: Kdo zničil město a proč? Až do doby objevu tohoto města, které se nazývá Hamoukar, které se nachází v pohraničních oblastech severní Sýrie, mělo se za to, že urbanizovaný civilizační komplex se nacházel v jižních oblastech Mesopotamie stovky mil na jih. Aktuálně se má za to, že Hamoukar byl součástí jižní enklávy "Uruk společnosti".

      Zatím stále aktuální soudobá teorie archeologů se zatvrzele opírá o hypotézu, která hovoří o tom, že vyšší forma sociálního profilu společnosti je možné najít pouze u městských států v oblasti Tigris a Eufrat. Hamoukar ovšem obrací tento předpoklad na hlavu, jelikož nabízí archeologům plnohodnotnou verzi v oblasti kde by to nikdy nečekal - daleko v severních částech Mezopotamie a to tisíce roků před tím, než se v těchto místech objevila civilizace.

       "Nečekali byste, že právě v této geografické oblasti tři tisíce let před našim letopočtem naleznete něco takového", říká výzkumný pracovník institutu orientalistiky při univerzitě v Chicago, pan Clemens Reichel, který na místě prováděl v posledním roce intenzivní vykopávky společně s archeologem Salam al - Ountar ze syrského institutu výzkumu historie.

     Archeologové jsou přesvědčeni, že budou muset nakonec hranici stáří tohoto obrovského lidského sídliště ještě posunout do zadu. Ozývají se názory, které hovoří o období před 4,500 roky př.n.l., ale dokonce přišla na přetřes i hranice 8.000 let př.n.l. (Je úžasné jak se do řad ortodoxní archeologické vědy začínají postupně nasouvat více revoluční názory, které pochopitelně ovlivňují i archeologické hypotézy týkající se datace prehistorických reálií. To je proces, které nelze zastavit? J.Ch.).

      "Stále více jsme přesvědčeni, že Hamoukar je kořenem všech ostatních civilizací v lokalitě středního východu. Nejde pouze o syrské dědictví, toto je odkaz, který patří celému lidstvu", říká Abdal - Razzaq Moaz, syrský zástupce ministerstva kultury.

      Po celé roky se učenci domnívali, že urbanizovaná společnost byla koncentrována v jižní oblasti Mezopotamie v Uruk a že budoucí expanze moderní lidské společnosti byla závislá na rozvoji Uruk.

      V období uprostřed 4. tisíciletí př.n.l. došlo k několika velmi zásadním a důležitým změnám v lidské historii. Jde o období, kdy se počaly vyvíjet první města a první státní útvary. Asi před 30-ti lety se archeologové dohodli na tom, že tak jak se Uruk počal rozpínat začaly vznikat i ve vzdálenějších oblastech jakési kolonie.

      V souvislosti s objevem Hamoukar se tento zažitý názor počíná revidovat s tím, že přinejmenším v oblasti dnešní Sýrie zvláště pak v severní části zřejmě existovaly zcela samostatné vysoce sofistikované civilizační komplexy v podobě velkých městských soběstačných celků jež se vyvíjeli souběžně s Uruk.

      Podle posledních nálezů je evidentní, že Hamoukar byl zničen náhle někdy kolem roku 3500 př.n.l. v té době v něm žilo kolem 3000 obyvatel. Další významné městské centrum v severní části Mesopotamie se nacházelo zhruba o 100 mil dál nedaleko současného města Mosul v Iráku. V době, kdy došlo k zničení Hamoukar byl největším civilizačním centrem Uruk se svým 40 000 obyvateli s obrovskými veřejnými budovami a opevněnými obvodovými zdmi.

     Po čtyřech letech místního výzkumu, tedy v letošním roce 2005 se na místo vrátil silný mezinárodní archeologický tým odborníků, který chce během několika nejbližších měsíců definitivně odpovědět na otázky, kdy a jakým způsobem dobyl Hamounkar a tím ukončil jeho sociální i ekonomickou nezávislost. Na definitivní rozřešení této hádanky si tedy budeme muset ještě počkat.


Převzato: Sun - sentinel.com

(c) Translation: Matrix-2001.cz