KARLŮV TÝN

B. Michal

B. Michal

autor

11.10.2016 Zajímavosti

V diskuzi u článku Přání Česku se rozjela drobná debata zabývající se krom jiného Karlem IV. K jeho osobě jsem se vyjádřil v náznacích již tam. Řekl jsem si však, že bych mohl pár myšlenkami zabrousit do tématu stavby, jež je s tímto panovníkem pevně spjata. A to hradem Karlovým Týnem, známějším jako Karlštejn.

Všeobecně se traduje, že stavba tohoto hradu začala roku 1348 a v jeho základní podobě, jak byla údajně pro Karla IV. koncipována, byla dokončena na tu dobu v celkem rekordním čase několika málo let. A tady bych s oficiálními daty skončil a začal s vlastními myšlenkovými pochody založenými na tom, co se mi o tomto tématu doneslo a to v různých podobách - psaných, mluvených, kreslených aj.

Co mě osobně na existenci Karlštejna zaráží?

Jeden by řekl, že v době, kdy se do kronik a dalších písemností zapisovalo a zaznamenávalo ledacos od narození dvanáctého syna skláře Jakuba až po návštěvu vévody z Horní Dolní uskutečněné v pátek létapáně iksypsilon, tak vůbec první obrazový záznam hradu, který nechal postavit jeden z největších a nejúspěšnějších králů a císařů středověku, je až z roku 1720!!! Tedy několik století po postavení hradu, který měl pro panovníka zvláštní význam (možná i jiný, než jak nám historici a umělci namlouvají, což zmíním níže). My v 21. století bezpečně víme, jakou barvu má kdejaká neviditelná elementární částice či co je pod povrchem sluncí vzdálených tisíce světelných let, ale původní podoba hradu, kterou schválil (podle mne i navrhl nebo přinejmenším spolunavrhl) sám Karel IV., je naprosto neznámá. Nebo snad utajená?

Ono už samotné umístění stavby nebude jen tak. Stavět hrad v místě, kde ho lze snadno ostřelovat z blízkých kopců, vyšších než hrad samotný, je poněkud netypické. Husité, kteří se ho snažili o necelých sto let později dobýt, ho dokonce několikrát minuli, když ho hledali. Tak je těmi kopci ukrytý. Nešlo tu o žádnou obchodní tepnu a podle mne ani primárně o malebnou krajinu. Pokud bych měl hádat, a příčiny odhadnu níže, pak stavba nevznikla z důvodů obecně daných pro stavbu hradů a ani z důvodů energetických (z ezoterického, alchymistického a dalších alternativních hledisek), nýbrž jako ochrana něčeho, co se na onom místě, případně pod ním, nacházelo. A je jedno, zda to tam bylo dodáno těsně před započetím stavby nebo se to tam nacházelo již delší dobu.

Tuto hypotézu mi potvrzuje i fakt, že tento hrad, byť strategicky relativně nevýznamný, se snažili dobýt - prý kvůli pokladu, který zde snad ukryl sám Karel IV. - jak husité, tak Švédi. První odtáhli s nepořízenou roku 1422. Druzí o dvě století později sice hrad dobyli, ale plnému obsazení zabránilo diplomatické vyhlášení míru, a tak hlavní věž údajně nikdy nebyla nikým dobyta. Díky obléhání hradu Švédy však měl být onen bájný poklad z tajného místa na hradě vyzvednut a postupně útočníkům vyměněn za potraviny a další potřeby, jež obráncům během dlouhého obléhání došly. Tento poklad byl tedy téměř celý až na pár drobností z našeho státu odvezen. Ale...

Už v dobách před nám známým prvním zachovaným vyobrazením památky proběhly na hradě větší či menší rekonstrukce, ale později se s nimi doslova roztrhl pytel. Během těchto rekonstrukcí byl podle mne hrad téměř rozebrán a opět postaven v podobě, která však už neodpovídá té původní, již koncipoval sám Karel IV. A nejde jen o tvar či umístění budov. Mimochodem, kdo tuto památku navštívil, nemohl si nevšimnout doslova nelogického a místy nesmyslného napojování jednotlivých budov, takže například střílny míří do metr vzdálené jiné zdi, nebo míchání stylů, za což není stavba vedena ani v UNESCO, kam by jinak právem patřila.

Podle mého názoru v původní, patrně silně goticky laděné podobě byly použity i materiály, které, řekněme z alchymického či ezoterického hlediska, měly stavbě či místu, na němž stojí, poskytnout specifické vlastnosti. Vezměte třeba takový jaspis. Ten má poskytovat ochranu. Myslím si, že stavba samotná, jež je místy tímto nerostem velmi bohatě zdobená (a původní "Karlova" jím byla doslova prošpikována), je navíc postavena na podloží, které jaspis obsahuje ve významném množství. Možná i právě proto nebyl hrad, potažmo to, co hlídá, nikdy dobyt. A možná taky ne. To nechám na vás.

Proč si to myslím? Protože ony četné rekonstrukce (rozebírání a přestavba celých budov) byly vedeny proto, že někdo věděl, nebo si alespoň myslel, že poklad odvezený Švédy byla jen Karlem IV. nastrčená návnada, ale ve skutečnosti není tím, proč byl Karlštejn postaven. Ten někdo se to snažil najít. Znamenalo by to, že hledaný poklad není zlato ani drahé kameny. A mám-li hádat, pak podle mne to nebylo dodnes objeveno. S tím je také spojena důkladná likvidace veškerých důkazů původní podoby Karlštejna. A nejenom to. Byly kompletně pozměněny i informace o tom, kdo (kým) Karel IV. ve skutečnosti byl. Nešlo totiž o žádného až fanatického pánbíčkáře jdoucího Vatikánu na ruku. Naopak. Co se svatého stolce týká, byl až - nebál bych se použít slovo - rebel.

Výzdoba Karlštejna, kterou tu dnes je možné vidět, nemá s původní výzdobou vůbec nic společného. Zdi, jimž se ve vzácných případech poštěstilo zůstat na svém místě až do dnešních dnů, mohou bedlivému pozorovateli nabídnout zcela jinou podívanou, než komické, promiňte mi ten výraz, zkoprnělé statické ksichty jakýchsi zombie. Tam, kde cenzura "restaurátorů" a historiků zaspala, lze ještě s troškou představivosti ve zbytcích zničené, pardón - opravené omítky zahlédnout obrysy velice živě ztvárněných uměleckých aktů. Ano čtete správně - aktů žen, za které by se ani Leonardo da Vinci nemusel stydět. A to prosím přímo v nejposvátnějších prostorách hradu (tedy jak jsou dnes prezentovány)!

Pokud to všechno shrnu, tak Karel IV. patrně věděl o něčem, co bylo možná i velmi dlouhou dobu ukryté na území Čech, co bylo třeba ochránit před zrakem nekompetentních lidí se zakrnělým smyslem pro zodpovědnost a uchovat to pro správný okamžik pomocí stavby k tomuto účelu přímo určené jak svou konstrukcí, tak použitými materiály - to vše podle tehdy přijímaných znalostí z oblastí alchymie a ezoteriky. O onom, nazvěme to tajemství, věděli však v průběhu následných století i další lidé a neváhali vynaložit obrovské množství prostředků a času, aby to našli. Zároveň tuto svoji aktivitu důsledně skrývali před celým světem jak ve své době, tak i pro následná pokolení.

Mně z toho vychází, že muselo jít o něco, co nemá hodnotu vyloženě finanční, ale jinou. Pokud se zajímáte o skrytou historii a nevyhýbáte se alternativním až konspiračně laděným informacím o vývoji lidských civilizací na této planetě, jistě jste narazili na něco, co si lze spojit s náplní této mé, řekněme, úvahy a zase vám třeba zapadne jeden další dílek skládačky do pomyslného celku, jenž prozatím svým obsahem u většiny hledajících přesahuje bujnou představivost spisovatelů sci-fi. Třeba - a teď se budu nacházet v samém středu konspiračních teorií - třeba tajemství ukryté na hradě Karlův Týn, o němž z jakéhokoli důvodu věděl český panovník přezdívaný i Otec Vlasti, tajemství, jež se mu podařilo uchránit před husity, Švédy, Habsburky a kdo ví kým dalším až do dnešních dnů, možná sehraje v budoucnosti českého národa významnou úlohu. Je jen mým zbožným přáním, aby k tomuto došlo již za mého života. 

No a pokud bych to nestihl, zkusil bych to v tom příštím :-)

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.