SOUSTŘEĎTE SE NA SVOU MYSL, NEŽ NA DIETU

Rose Darya

Rose Darya

autor

24.06.2016 Zdraví

Hubnutí je ošidná záležitost. To, co jíte, má bezpochyby velký vliv na vaše zdraví a tělesnou hmotnost. Avšak každý, kdo někdy zkusil změnit svůj jídelníček, aby zhubl ví, že to není tak snadné.

Většina z nás intuitivně chápe, že brokolice je zdravější než sušenky. Můžeme denně mluvit o cukru, tuku, lepku a antioxidantech, ale nic to nezmění na faktu, že sušenky chutnají skvěle a budete je chtít jíst i nadále. Každý plán hubnutí, který vám jednoduše říká, co máte jíst a neříká zároveň proč tyto volby činíte, vám v dlouhodobém horizontu nejspíš nepomůže.

Znalosti o výživě jsou užitečné, avšak jsou jen jedním dílem skládačky. Pravým tajemstvím je porozumět vlastnímu chování a motivaci, jeho kořenům a využít tyto informace k významnému zlepšení svého zdraví. V tomto smyslu nezačíná dobré zdraví na talíři, ale v hlavě.

Nejdříve musíme porozumět tomu, že výběr jídla nemáme až tak pod kontrolou, jak si většina z nás myslí. Vesměs předpokládáme, že kdykoliv můžeme zapojit vůli a objednat si salát místo hamburgeru a pokud to nedokážeme, je to naše vlastní vina. Sebekontrola se však nedá jen tak zapnout a vypnout a stejně jako proces rozhodování – obzvláště když přijde na jídlo – je mnohem složitější.

Přibližně 20 procent denní spotřeby energie využívá náš mozek. A protože je jeho aktivita tak náročná, nelze na sebekontrolu a rozhodování spoléhat neomezeně. Znamená to, že vůle je omezený zdroj.

Vůle se stejně jako třeba sval přílišným namáháním po čase unaví. Všechna rozhodnutí činěná během dne vaši vůli vyčerpávají a když vám dochází pára, vaše schopnost dát přednost zdravému jídlu oproti tomu běžnějšímu slábne.

Ironií je, že zvýšení hladiny cukru může vaši vůli do jisté míry obnovit. Avšak nalézt zdravý způsob zvýšení krevního cukru ve stavu vyčerpanosti vůle může představovat vážné dilema. Unavenému mozku přijde mnohem snadnější sáhnout po sušence.

Náš mozek vyrovnává zapeklitost vůle tak, že co největší část našeho rozhodování zautomatizuje. Činí tak vytvářením návyků. Návyky jsou specifickým druhem chování, které se projeví v odpovědi na spouštěč nebo podnět. Jsou také spojeny s určitým druhem odměny, která zpětně upevňuje a posiluje spouštěč.

Například bzukot ve vaší kapse je podnětem k tomu abyste sáhli dolů do své kapsy, uchopili telefon, vytáhli jej ven a podívali se na displej. Informace, které vidíte, způsobí uvolnění malého množství dopaminu v centru odměn ve vašem mozku. My lidé milujeme novinky, proto má většina z nás při pohledu na displej mobilu v okamžiku přijetí oznámení reflexní odpověď. Tak se rodí návyky.

Když už je takový návyk na světě, probíhá automaticky bez nároků na vůli nebo mentální úsilí. Vědci přišli na to, že více než 90 procent našeho denního rozhodování probíhá jako výsledek návyků. To šetří energii mozku pro důležitější rozhodování, k nimž návyky využít nelze.

 

Jak nám tyto znalosti mohou pomoci zhubnout?

Jednak nám říkají, že vůle není jako prostředek k trvalému hubnutí příliš spolehlivá, a že uděláme lépe, když své úsilí zaměříme na vytváření zdravých návyků.

Také nám říkají, že každý návyk, který si chceme rozvinout, musí zahrnout smysluplnou odměnu, aby se ujal. Asi si dokážete představit, že nějaký vágní příslib budoucí štíhlosti není dostatečný – odměna za jakýkoliv návyk musí být okamžitá a hmatatelná.

To znamená, že abyste dosáhli dlouhodobé kontroly váhy, musíte nalézt zdravá jídla, která vám budou chutnat, fyzické aktivity, které vás budou bavit a věnovat čas tomu, aby se se pro vás staly tak výhodnými a dostupnými, jak je to jen možné.

 

Skvělé zprávy, že?

Využití vůle při restriktivní dietě je obtížné a velmi nepříjemné. Konečně si všichni můžeme oddychnout s vědomím, že to nefunguje. K dosažení skutečného úspěchu ve zdraví a hubnutí uděláme lépe, když všechny diety vynecháme a zaměříme se na vytváření zdravých návyků, které nás budou bavit.

Zkuste začít něčím tak jednoduchým jako je snídaně. Příprava horkého müsli zakápnutého mandlovým mlékem a skořicí zabere jen dvě minuty a je naprosto vynikající. Investujte do krokoměru a stanovte si výzvu ujít 10 000 kroků denně. Splnění dosažitelného cíle je velmi účinnou odměnou a jedním z důvodů, proč tolik lidí miluje videohry.

Náš mozek není těžké přetížit, proto nezkoušejte vytvořit si příliš mnoho návyků naráz. Pracujte současně vždy jen na dvou nebo třech. Aby návyky zakořenily, potřebují dva týdny až šest měsíců, ale průměrně okolo dvou měsíců. Začněte s těmi nejjednoduššími a postupně přidávejte zátěž. Jakmile si vybudujete dostatek prospěšných návyků, vaše zdraví už přijde samo.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.