JAK LAUREÁT NOBELOVY CENY A NEJVĚTŠÍ ŠARLATÁN VNUTIL CELÉMU SVĚTU VITAMÍNY (1)

Anonym

Anonym

autor

28.02.2016 Zdraví

Mýty o vitamínech

Dne 10. října 2011 vědečtí pracovníci "University of Minnesota" zjistili, že úmrtnost žen, užívajících multivitamíny, je vyšší, než těch, které je neužívaly. O dva dny později vědci z Cleveland Clinic informovali, že muži užívající vitamín E s větší pravděpodobností onemocní rakovinou prostaty. "Byl to velmi těžký týden pro vitamíny" - sdělil Carrie Gann ve zprávách na kanálu ABC. Tyto výsledky nebyly žádným překvapením. Sedm, dříve provedených, výzkumů již dávno dokázalo, že vitamíny zvyšují riziko onkologických onemocnění a onemocnění srdce, ale také zkracují délku života.

Nicméně, v roce 2012 více než polovina obyvatel USA užívala vitamínové doplňky. Málokdo ví, že na začátku vitamínové vlny stál jeden člověk. Jehož přesvědčení o správnosti bylo zřejmě až tak silné, že obdržel Nobelovu cenu, i když je možné ho nazývat pravděpodobně největším šarlatánem na světě.

 

Einstein v šoku

V roce 1931 Linus Pauling zveřejnil v časopise "Journal of the American Chemical Society" článek pod názvem "The Nature of the Chemical Bond" (Podstata chemických vazeb). Do té doby chemikové znali dva druhy vazeb - iontovou, kdy jeden atom předává svůj elektron druhému atomu a kovalentní, kdy mají atomy společné elektrony. Pauling tvrdil, že to není tak jednoduché, že společné sdílení elektronů se děje na principu někde mezi iontovou a kovalentní vazbou.

Jeho idea byla revoluční a sjednotila kvantovou fyziku s chemií. Tato idea byla natolik revoluční, že redaktor časopisu nemohl najít nikoho, kdo bybyl schopen napsat recenzi k článku. Když se zeptali Alberta Einsteina na jeho názor, pokrčil rameny a řekl: "Pro mě je to moc složité".

Jen za tento článek obdržel Pauling Langmuirovu cenu - pro nejvýznačnějšího mladého vědce-chemika v USA, stal se nejmladším členem Národní akademie věd, získal titul profesora v kalifornském technologickém institutu a kromě toho, obdržel i Nobelovu cenu za chemii. Bylo mu v té době 30 let. V roce 1949 Pauling zveřejnil v ča

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.

Další díly